Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Skoda 30 1948r

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Skoda 30 1948r

Post autor: marekspectra » 12 lip 2014, 10:54

Pewnego razu przeczytałem ten artykuł.

http://www.retrotraktor.pl/readarticle. ... cle_id=285

Spodobał mi się ten traktor, nietypowe jak na traktorowe standardy oblachowanie, bliższe starym samochodom, niż maszynom rolniczym. Ciekawe miejsce pracy operatora, te wystające drążki, fikuśne pedały. Brak tylnego podnosnika to dodatkowy atut. I ta znamienna historia z Logiem, zastąpionym przez Czerwoną Gwiazdę kiedy Zakłady Skody przyjeły nazwę im Lenina.Zapewne na wniosek załogi :)

Krótko mówiąc - zapadł mi w pamięć. Trudno u nas szukać tej maszyny, W koncu nie Zetor - nie sprowadzany był do nas. A i u naszych południowych sąsiadów też tego za wiele sie nie pokazuje. No cóż sledziłem internet sumiennie i regularnie go przegladając. I albo oferty handlarzy , co nie jest niczym złym, poza ceną oczywiscie :) albo z rzadka, jakieś prywatne które nie było dłużej aktualne niż jeden dzien. Szybko można sie zorientowac że Skoda 30 ma status oldtimera w Czechach i przez Czechów w tym kierunku jest coraz mocniej poszukiwana. Na Słowacji Skód jest zdecydowanie mniej a i traktowane są bardziej (puki co) jeszcze użytkowo. Co prawda jest taka miejscowość jak Tarnava. Jest to rejon lezący blisko Czech i tam jest zagłebie do którego trafiają egzemplarze z całej Słowacji - i tam uzyskując status zabytku :)

W tych okolicznościach szansa na zakup jakiegoś egzemplarza w ludzikej cenie była mała. Bardzo mała... Ale szczęscie sprzyja wytrwałym :) Po ponad roku pojawił sie taki sprzęt i to niecałe 90km od mojego domu :) Nie było co marudzić. W Boże Ciało pojechałem go obejrzeć. Zobaczyłem smutny traktor stojący pod jabłonią. Zmęczony, pognieciony, z zielonym nalotem i cały w odłażającej warstwami farb. Pierwsze wrażenie to zachwyt z przerażeniem :) ale pomału, zacząłem dokładniejsze ogledziny. Traktor wygląda na kompletny (poza instalacją do rozruchu na benzynę), z oryginalnym oprzyrządowaniem , sfatygowany ale do uratowania.

Jego historia nie jest skomplikowana, wiele lat słyżył w jednym gospodarstwie. Starszy Pan kilkanascie lat temu zrobił remont, szlif wału i nowe tłoki. Niestety 4 lata później zmarł. Jego dzieci natychmiast kupiły Zetora A stara skoda trafiła do szopy. I kiedy Zetor sam wymagał remontu Skoda została wymieniona na używany silnik do rzeczonego Zetorka :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Skoda już w domu.Chciałbym przed pierwszym odpaleniem, zdjąć głowice, zobaczyć co z wałem, przejrzeć układ paliwowy. Generalnie chodzi mi o wstepne określenie stanu technicznego, przybliżone okreslenie zakresu naprawy/remontu. A dalej przygotowanie potrzebnej literatury, znalezienie zródełek z czesciami, kontaktu z innymi użytkownikami.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Skoda 30 1948r

Post autor: marekspectra » 12 lip 2014, 10:57

Już w kawałkach...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Skoda 30 1948r

Post autor: marekspectra » 12 lip 2014, 11:06

Skoda po 20 godzinach w Polsce wyglada tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po 36 godzinach... w specjalistycznych warsztatch znalazły sie głowica , blok do osiowania, tuleja do dorobienia.. korbowody z sworzniami...

Zaczynam sie bać Ryśka... to jakiś demon :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Skoda 30 1948r

Post autor: Rav » 13 lip 2014, 12:32

gratuluję pozytywnego hopla :D Jak możesz daj większe fotki tamtych miniatur. Będzie stan fabryczny??

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1758
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Skoda 30 1948r

Post autor: k_sit » 13 lip 2014, 14:49

Marku fajne to cacko trochę pracy musisz włożyć, widzę że zastosowałeś mój sposób na głowice i jaki efekt.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Skoda 30 1948r

Post autor: marekspectra » 13 lip 2014, 15:49

Rav pisze:gratuluję pozytywnego hopla :D Jak możesz daj większe fotki tamtych miniatur. Będzie stan fabryczny??

Dzięki :) Fotki postaram sie większe, ale później. Czy bedzie stan fabryczny? Jesli chodzi o mechanikę, to nie ma dyskusji. Bedzie wyremontowana tak jakby miała spedzić kolejne 30 lat w pacy w lesie. Czyli bez kompromisów. Jesli chodzi o body, o to co widać, to.... Do mnie przemawia autentycznośc, stary sprzet powinien wyglądać jak sprzet który ma swoje lata. Oczywiscie wszelkie wgniotki, braki, ubytki etc muszą być wyprostowane , uzupełnione etc. Ale trudno by mi się było pogodzić z srebrnym metalikiem na masce i chromowaną dzwignią biegów.To zaprzecza wiekowi, estymie tego staruszka. Oczywiscie w stanie jakim jest tez nie moge go zostawić, to nie jest jakiś retbike. marzy mi sie żeby wyglądał o coś w taki deseń:

Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Skoda 30 1948r

Post autor: marekspectra » 13 lip 2014, 16:16

k_sit pisze:Marku fajne to cacko trochę pracy musisz włożyć, widzę że zastosowałeś mój sposób na głowice i jaki efekt.

Wszystko, głowica, blok idzie na warsztat. Wał jest za to idealny, więc zostaje. Nowe tuleje, tłoki pierscienie... stare są ok, ale tuleje mają drobne wżery od korozji. Ale jak mówiłem, chcę żeby mechanicznie był spawny na 100% więc wszystko nowe.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
ukasso
Posty: 161
Rejestracja: 07 kwie 2014, 15:23

Re: Skoda 30 1948r

Post autor: ukasso » 13 lip 2014, 20:46

Nooo... gratuluję pomysłu i życzę wytrwałości. Spore wyzwanie i pewnie spora inwestycja. Z chęcią poobserwuję postępy. Będziesz miał też na nim niezłą lekcję lakierowania.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Skoda 30 1948r

Post autor: marekspectra » 13 lip 2014, 22:16

Szczerze to tak sobie wymysliłem że to mój taki prywatny fundusz emerytalny :) Nie mam ambicji, czasu i kasy robić je teraz na igłę. Po prostu mechanicznie wyremontować, a optycznie to powoli z czasem, małymi krokami... Inwestycja wcale nie taka wielka, bo 2zł/kg :) Ale sam remont to już inna bajka - niestety :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Skoda 30 1948r

Post autor: marekspectra » 19 lip 2014, 21:21

Okazje chodzą parami. :)

Ponieważ moja Skoda wzbudziła nie małe zainteresowanie, szybko znalazł się chetny na drugą wychaczoną przezemnie skode :) Rysiek -kolejny pozytywnie zakrecony zbieracz złomu - jednoczesnie mechanik silnikowy :) Zdecydował sie na zakup. Dograłem mu szczegóły, umówiłem Sebastiana - laweciarza i pognali pod egierska granice. Przywiezli takie cudo...

Obrazek

filmiki z pierwszego odpalenia...
jest ich wiecej.. :)

KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ