kubota GL 19 świece żarowe problem

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: TadeuszB » 29 gru 2021, 20:23

Bardzo dokładnie stacyjkę sprawdż.

kamil_rc
Posty: 130
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:09
Lokalizacja: Wadowice

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: kamil_rc » 29 gru 2021, 20:47

Ja u siebie przerobiłem właśnie na sterowanie z przycisku i działało. Ja mam wolny sterownik cewki gaszenia jak coś.

gecho
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2021, 14:22

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: gecho » 30 gru 2021, 07:02

Podejrzewam ze jakby stacyjka robiła problemy to inne kontrolki w trakcie uruchamiania też by migotaly albo światła pozycyjne ale tak nie jest . Chyba ze jest cos o czym nie wiem. Sprawdze nie zaszkodzi ;)

gecho
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2021, 14:22

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: gecho » 30 gru 2021, 14:38

Czy moze mi ktos wytłumaczyć ,)
Jak odpinam sterownik czasowy z kostki i potem jak włączam stacyjke to kontrolka świec zarowych wlacza sie na te pare sekund i slychac stycznik wlaczający go ..???
Przecież to chyba ten sterownik zarządza stycznikiem od świec ..??
Bylem u elektronika sterownik czasowy sprawny oraz czujnik temp silnika
Zgłupiałem ;)
Moj traktor posiada 3 kostki pod kolumną pierwsza do lewej przy pedale sprzęgła to ster czas . Drugo stycz świec a trzecia to co to ? Taka cala czarna kostka wieksza od tych pozostałych
https://drive.google.com/file/d/1y3vldv ... p=drivesdk

Sqda BBa
Posty: 140
Rejestracja: 14 lis 2018, 22:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: Sqda BBa » 30 gru 2021, 16:30

Niestety nie ma mnie na miejscu bo bym Ci to sprawdził :( w mojej Gl kontrolka świec żarowych zapala się też dosłownie na chwilę parę sekund i gaśnie. Przy bardzo niskich temperaturach widać że grzeje dłużej.

gecho
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2021, 14:22

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: gecho » 30 gru 2021, 17:06

No tak ale czy odlaczonym wypietym sterowniku czasowym swiece i tak sie zalączą ? Jestem ciekawy co je załączyło . Czy jest coś jeszcze gdzieś jakies zabezpieczenie bo może one robi problemy i zalącza swiece w trakcie pracy silnika po jakims czasie

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: TadeuszB » 30 gru 2021, 20:07

A może elektryka powinieneś zaprosić.

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: piotrbpm » 30 gru 2021, 21:27

Sterownik to raczej mało skomplikowana sprawa .Włączasz zapłon sterownik odczytuje temperaturę z silnik ,w zależności od temp podgrzewa ileś sekund świece potem lampka świec gaśnie i to znak żebyś odpalił ciągnik.
Głupoty takie jak samoistne włączanie świec na rozgrzanym silniku mogą być spowodowane brakiem styku na złączach lub uszkodzony czujnik temp(jak go sprawdzałeś ? potrzebna próba z pomiarem rezystancji względem temp).Nie odp czy wskaźnik temp na desce po rozgrzaniu działa prawidłowo .Miałem jedna GL ale nie zwracałem uwagi czy są dwa czujniki temp, jeden dla wyświetlacza i jeden do świec czy automat korzysta z tego samego czujnika .Ten automat to kupa kasy ,a przecież można to zrobić po ,,polsku" jeśli jest zimno odpalasz sobie świece z guzika do tego stycznik mocny i sam decydujesz ile chcesz podgrzać świece .Koszt kilkanaście złotych bajery niestety kosztują .Z lampką od świec żarowych miałem kiedyś cyrki w shibaura d238f też na rozgrzanym silniku czasem włączył świece żarowe a przecież silnik był już rozgrzany ,wyjmowałem wtyczki po kolei i czyściłem papierem pilnikiem połączenia i usterka ustała .
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: TooSlow » 30 gru 2021, 23:15

Tam masz w sumie dwa przekaźniki NGK. Jeden czasowy od włączania świec koloru niebieskiego albo brązowego (odpowiednio o ile pamiętam 5/10 sekund włączania świec) no i drugi typowy przekaźnik od świec koloru czarnego montowany na wsuwaną blaszkę.

Moim zdaniem nawala Ci ten koloru niebieskiego/brązowego, skoro czasami się grzanie włącza, a czasami nie.

U siebie miałem tak, że świece grzały (bo przygasały lampki od ciśnienia oleju i temperatury płynu), choć nie świeciła się kontrolka samych świec żarowych. A właściwie czasem się włączała, czasem nie.

Wymieniłem oba przekaźniki i teraz już jest OK - kontrolka świec się świeci.

Wziąłem ten niebieski, bo taki był oryginalnie. Choć teraz wziąłbym brązowy, żeby świece grzało te 10 sekund. Bo jest różnica jak grzeje dwa razy po 5 sekund - łatwiej odpala.


Czujnik temperatury raczej nie ma z tym nic wspólnego Piotrze. Jest na jednym kabelku (sterowanie plusem o ile rozumiem) i idzie bezpośrednio do deski rozdzielczej.
Sterownik za każdym razem grzeje świece, nawet jak traktorek jest gorący. Oczywiście wtedy nie musisz ich grzać te 5 sekund, choć możesz.
To nie jest aż tak nowoczesny system jak w autach.

gecho
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2021, 14:22

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: gecho » 01 sty 2022, 03:39

Tak. Czujnik temp mierzony byL.miernikiem i zapalniczka ten czujnik jest polaczony z sterownikiem czasowym (kabel sprawdzony ) . Ale zeczywiscie za dużo wschodu lepiej będzie zrobic po polsku odepne kabelki sterujace stycznikiem świec i podepne nowe przez guzik . Bedzie grzane recznie.
Mam jeszcze pyt .czy to ten drugi czujnik temp ?ten żółty .https://drive.google.com/file/d/1yGPuL3 ... p=drivesdk

ODPOWIEDZ