kubota GL 19 świece żarowe problem

gecho
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2021, 14:22

kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: gecho » 27 gru 2021, 13:09

witam mam zapytanie do znawców tego modelu .
świece żarowe nie włączają się w trakcie próby odpalania natomiast zdarza się że kontrolka świec żarowych włączy się w trakcie jazdy nawet po 20 minutach jazdy czasami na chwilę a czasami stycznik i kontrolka pracują jak karabin czy zwarcie . nie wiem jak to okreslić . raz świece żarowe włączyły się w wakacje ciepłe dni tez po 20 min jazdy .
stycznik sprawdzałem sprawny , świece żarowe po spięciu na krótko z aku sprawiają ze traktor odpala z dotyku więc chyba sprawne .
Czy wiedzą państwo gdzie szukać dokładniej
co zarządza stycznikiem świec żarowych i gdzie te kabelki są podłączone ?

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: piotrbpm » 27 gru 2021, 20:38

Problem w połączeniach kostki styk.
Problem z czujniku temperatury ,ten na desce działo prawidłowo ?
Do sterownia świecami jest chyba jakiś niewielki sterownik w tym modelu ,może uda się go rozebrać .
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: RobFra » 27 gru 2021, 20:42

Witaj
sam sobie odpowiedziałeś. Przekaźnik (stycznik), może przewód pęknięty, może masy brak itp.
Lepiej to niż świece. :D
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Sqda BBa
Posty: 140
Rejestracja: 14 lis 2018, 22:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: Sqda BBa » 27 gru 2021, 21:57

Tak jak koledzy piszą zaczął bym od przeglądnięcia przewodów i styków czy wszystko jest w porządku. Później rzucił bym okiem na przekaźniki pod kolumna kierownicy z tego co kojarzę są tam trzy i chyba jeden odpowiada za grzanie świec ;) Modele GL już tak mają, trzeba dbać o elektrykę bo jest jej już trochę więcej, a czasami lubi się pojawić jakąś "choinka" :D zazwyczaj niegroźna ;) pozdrawiam

kamil_rc
Posty: 130
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:09
Lokalizacja: Wadowice

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: kamil_rc » 28 gru 2021, 16:16

Zdecydowanie przekażnik albo co gorsze sterownik czasowy świec żarowych, znajdzie to pod stacyjką, dwie kosteczki, jedna to przekażnik a druga to sterowanie czasowe w zależnosci od temperatury silnika. Przekażnik jest stosunkowo tani ale sterownik u mnie miał wyjsc ok 800 czy 900zł dwa lata temu, ale zdecydowałem się go wyrzucić i miałam sterowanie zrobione z przycisku.

gecho
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2021, 14:22

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: gecho » 28 gru 2021, 23:45

Odrazu dziekoje wszystkim za szybką interwencje i porady
Ok chyba zrobione ale nie odpalalem jeszcze bo szkoda tak bez powodu .
Wczoraj ruszyłem wszystkie kostki ale prace zatrzymał rozładowany aku . Dzisiaj juz z prostownikiem podpiętym ale pracy juz wiele nie bylo ponieważ kontrolka świec się obudziła i zapaliła się przy każdej próbie zapłonu natomiast nadal gasła w sposób szarpany chaotyczny..
Ten 19 GL posiada pod kolumną sterownik czasowy swiec (po lewej) no i oczywiscie stycznik (środkowy) wszystkie byly sprawdzone wizualnie i srawdzone kostki .
Z tego co czytalem na forach jest jeszcze czujnik temp ( chyba płynu chlodzacego ) który jest polaczony z sterownikiem czasowym . Nie jestem pewien na 100proc ale znajduje sie on przy pierwszym wtrysku od kabiny czy kierowcy . Idzie do niego jeden kabelek na tzw wsówkę ktora miała MEGA luzy . I to chyba bylo to . Po włączeniu zapłonu kontrolka wlacza sie jak bylo wczesniej w tym poscie i
tym razem normalnie gasła.
Jesli to jest to bo traktor jeszcze nie odpalany to sytuacja sie powtórzy za jakis czas (ale.bede wiedział gdzie szukać ) poniewaz czujnik jest zakręcony pionowo i kabel idzie od dołu silnika luzem i musi sie zagiąć w literę U i do tego zwykle połączenie na wsówkę . Malo tego kabel opiera sie o przegrodzie paliwowe a silnik ma wibracje no i mróz twarde kable . ..
Zastanawie mnie jedno czy to mogl byc powód ze w trakcie jazdy jak Ten kabel temp mial.luzy to włączały sie świece żarowe? Chwilowy brak poł czujnika z sterownikiem czasowym powodował jakby reset ?i ponowne włączenie swiec albo jakby migotanie kontrolki ?

gecho
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2021, 14:22

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: gecho » 28 gru 2021, 23:54

Nadmienie tylko ze traktor nie gasi sie stacyką równie dobrze po odpaleniu moge kluczyk przekręcić spowrotem gasząc całą elektryke światla itp i odjechać

Sqda BBa
Posty: 140
Rejestracja: 14 lis 2018, 22:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: Sqda BBa » 29 gru 2021, 11:07

Najprawdopodobniej przekaźnik od gaszenia Ci padł (o ile go masz) lub cewka gaszenia. Częsta bolączką.

kamil_rc
Posty: 130
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:09
Lokalizacja: Wadowice

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: kamil_rc » 29 gru 2021, 11:21

Sprawdź cewkę gaszenie podłączając na krótko z aku, jak dział to problem leży w przekaźniku gaszenia. Jak coś to mam wolny przekaźnik gaszenia :)

Co do świec i luźnego kabelka od czujnika temperatury to niestety nie powinno to tak działać przy braku styku, znajomy miał podobną sytuacje w minikoparce, podczas pracy zapalała się kontrolka świec, gasła. Wymienił sterownik przekaźnika i temat się skończył.

gecho
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2021, 14:22

Re: kubota GL 19 świece żarowe problem

Post autor: gecho » 29 gru 2021, 18:27

Dzisiaj profilaktycznie podszedłem do traktora żeby sprawdzić i dupa Kontrolka się nie świeci znalazłem jeszcze kostki przy pedale sprzęgła pod gumową osłoną przeczyściłem wszystkie ale to nie to .stycznik sprawdzałem wcześniej jak wyciągnąłem go na stół podłączyłem pod akumulatorek wkrętarki 12 V i działał bez zarzutu nawet go rozebrałem wszystko jest nie zardzewiałe sprawne więc chyba wszystko wskazuje na to że to sterownik czasowy jeśli ktoś z państwa może mi powie gdzie jeszcze szukać ;) .ponowna próbie zapłonu Kontrolka się obudziła i po odpaleniu silnika też zaczęła mrugać przez 3 sekundy więc tak nie może być.
zamiast tego stycznika czasowego chyba taniej będzie zrobić ręcznie z guzika wycinając ten stycznik tylko w nim są cztery kable więc któryś będę musiał połączyć przez ten guzik. Jak ktos wie tonprosze no odp ;)
A szanowny kolega ma w jakiej cenie ten sterownik bo moze nie oplaca sie przerabiać wkoncu co oryginal to oryginał . Sprubuje wkleić zdjecia swokego sterownika
https://drive.google.com/file/d/1xtJhtR ... p=drivesdk

ODPOWIEDZ