Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Wymiana uszczelnienia wałka PTO Kubota

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Wymiana uszczelnienia wałka PTO Kubota

Post autor: marekspectra » 18 wrz 2013, 10:15

Jedną z najczęstszych "dolegliwości" jest pocący sie, a z czasem cieknący simering wałka PTO.
Obrazek

Wymiana to prosta czynność ale wymagająca spuszczenia oleju z układu napędowego.
Opis jak to zrobić :http://www.etmp.hostit.pl/malytraktor.p ... f=12&t=301

Po usunięciu oleju odkrecamy pokrywę wałka

Obrazek

Żeby zdjąć pokrywę należy lekko opukać na boki i delikatnie podważyć do tyłu, między pokrywą a blokiem nie ma uszczelki.

Obrazek

Wyjmujemy całość

Obrazek

Wychodzi pokrywa z łożyskiem i samym wałkiem, na końcu którego mamy tulejkę łączącą z frezem wewnętrznym. Tulejka ta jest jednocześnie łącznikiem jak i zabezpieczeniem tzn kiedy doszło by do gwałtownego zablokowania pracującej maszyny ta urywając sie zabezpieczy przed uszkodzeniem elementy wew mechanizmów traktorka.
Obrazek

Tak wyglądają koła mechanizmu różnicowego prawie 30 letniego traktorka - po prostu jakość=Kubota :)

Obrazek

Piasta łożyska wałka PTO - zabezpieczona segerem

Obrazek

Zdejmuję seger, wyjmuje łożysko z wałkiem z obudowy. Sama obudowa z simeringiem :

Obrazek

Wałek :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okazało sie że sam simering, a dokładniej jego "wargi" są w b.dobrym stanie. Przyczyną wycieku był brud, a raczej warstwa "osadu" na samym wałku. Usunąłem to przecierając paierem ściernym "600" i zapolerowałem przy pomocy pasty polerskiej - leżała na półce więc sie w koncu przydała :)

Uszczelniacz wymieniłem na nowy - koszt 7zł :) oryginalny kosztuje ok 40 i ma 3 zamiast dwóch "warg" - niestety nie miałem czasu na czekanie kilku dni na przesyłkę. Różnica polega na tym że w obu przypadkach simeringi mają po jednej wardze uszczeniającej, jedynie oryginalny ma dwie a nie jedną wargę "przeciwpyłową".
Zrobiłem sobie taki przyrząd do prawidłowego montażu nowego simeringa

Obrazek

Obrazek

gotowe

Obrazek

Łożysko zostawiłem stare bo nie wykazywało najmniejszych oznak zużycia. Wałek z łożyskiem zamocowałem w imadle. Ponieważ nowy uszczelniacz muszę przy montażu przesuwać po frezie wałka, żeby zabezpieczyć wargę simreinga, wałek owinąłem folią i po niej zsunąłem pokrywę z smieningiem.
Obrazek

Od strony zewnętrznej na wałku był gumowy pierscien p.kurzowy, montuję go na miejscu, i dodatkowo zakładam gruby gumowy oring - jako dodatkowe zabezpieczenie przed brudem.

Obrazek

Obrazek

Przed montażem do traktorka, użyłem meblowego magnesu zamocowanego na drucie, którym przez otwór po wałku przeczesałem dno skrzyni w poszukiwaniu ew. opiłków - tyle znalazłem...

Obrazek

Obrazek

Przed ostatecznym montażem wymieniłem jeszcze oring na obudowie skrzyni - widoczny na tym zdjęciu. Całość zmontowałem w odwrotnej kolejności , śruby mocujące dokręciłem kluczem dynanometrycznym, niezbyt mocno.

Pozostało wlanie oleju i gotowe.

Traktorek po testach z kosiarką dyskową- wszystko działa jak trzeba i suchutko jak w reklamie podpasek :)

Uwaga na koniec - W nowych ciągnikach mamy plastikowe osłony zakładane na wałek i obudowę - kiedy nie korzystamy z PTO to powinny być zamontowane. Teraz rozumiem że to nie fanaberia, że po kilku, kilkunastu latach pracy traktorka, brud, woda, wilgoć , korozja etc robią swoje i nawet przy dobrym simeringu nastąpi wyciek.

Dbajmy o czystość wałka PTO a bedzie dobrze :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Wymiana uszczelnienia wałka PTO Kubota

Post autor: petra » 01 lis 2013, 00:39

Super opisane, nawet laik by zrozumiał. Osłonę wałka plastikową jak i tą metalową próbowałem kupić u dilera Kuboty /podejrzałem że jest na bank taka sama jak u mnie - otwory na śruby mocujące, powinna pasować/ nie doczekałem się niestety do tej pory odpowiedzi, muszę ponowić próbę u innego
Pozdro
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Wymiana uszczelnienia wałka PTO Kubota

Post autor: marekspectra » 01 lis 2013, 13:15

Zacznij od katalogu części (niestety nie mam do GL-a) podajesz nr części i czekasz. Spróbuj w PilarTech kraków (Posądza)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

tomek1
Posty: 163
Rejestracja: 21 lis 2013, 21:32
Lokalizacja: Łódzkie (piotrkowski)

Re: Wymiana uszczelnienia wałka PTO Kubota

Post autor: tomek1 » 11 wrz 2014, 21:27

No i kolei na mnie , jesli chodzi o wymianę uszczelniacza na wałku PTO . Trochę zaczęło się pocić
Obrazek
Obrazek po pierwszych "odwiertach" (wiertnica którą kupiłem) może zbieg okoliczności a może to wina wałka , który był za długi (obciąłem go dopiero po fakcie) i jak wiertło schodziło w dół to odległość między PTO a wiertnicą się zmniejszała i parła nań .
Jest to inaczej rozwiązane niż u Marka
Obrazek
Obrazek ,
ale trwałość i jakość materiałów jest niesamowita . Powiedziałem żonce (która mnie właśnie odwiedziła w garażu ) że chciałbym tak wyglądać jak ten wałek w wieku 38 lat

Obrazek
Obrazek
Obrazek(ale mam już 41)
:D , kobita nie mogła ze śmiechu .
Dalsza rozbiórka :Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Powiedzcie mi czy na tym zdjęciuObrazek
Obrazek
(gdzie jest tak wytarte ) to jest tulejka , którą będzie można ew. odwrócić ?
Nie wiem co z simeringiem bo nie mogę takiego znalezc w necie ,jutro jadę do sklepu z łożyskami może coś mi doradzą , a może wy coś pomożecie nr AE2048L NOK Obrazek
Na dziś tyle
Pozdrawiam , Tomek !

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Wymiana uszczelnienia wałka PTO Kubota

Post autor: piotrbpm » 11 wrz 2014, 21:48

Zmierz średnice wałka i średnice zewnętrzną w tym deklu i wysokość
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

tomek1
Posty: 163
Rejestracja: 21 lis 2013, 21:32
Lokalizacja: Łódzkie (piotrkowski)

Re: Wymiana uszczelnienia wałka PTO Kubota

Post autor: tomek1 » 11 wrz 2014, 22:17

No i znalazłem po nr. katalogowym z manuala 12 zł, ale w lublinie agronaprawa.pl
.na ostatnim zdjeciu to jest jednak tulejka .

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Wymiana uszczelnienia wałka PTO Kubota

Post autor: marekspectra » 12 wrz 2014, 09:58

Dobra robota ! tak trzymać :)

Czytając fragment o wieku, tak sie zacząłem smiać, że moja Pani przyszła z pokoju obok ! :) czytając też sie uchchała :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

tomek1
Posty: 163
Rejestracja: 21 lis 2013, 21:32
Lokalizacja: Łódzkie (piotrkowski)

Re: Wymiana uszczelnienia wałka PTO Kubota

Post autor: tomek1 » 12 wrz 2014, 22:49

I gotowe !
Założony simering (ale nie o takich rozmiarach jak te z lublina) ,dobrali mi na miejscu w sklepie koszt - 10 zł . Dwa łożyska stożkowe KOYO po 40 zł.Wyczyściłem powierzchnie dekla PTO i skrzyni ze starej uszczelki i dociąłem nową (nie wszyscy mają sprzęty "bezuszczelkowe" ;) )Obrazek
Olej wymieniałem na wiosnę więc wlałem ten sam (przecedzony przez pończochę :D ) .Tulejkę zbiłem delikatnie z wałka i odwróciłem aby warga simeringa chodziła po gładkiej i równej powierzchniObrazek
( jest to tulejka metalowo-gumowa taka jak tu : http://de.yenibiz.com/achat/produit_details.php?id=513 ). Marek przeglądając twój post widzę że twoja tulejka też jest delikatnie "ryśnięta" tak że za następne 30 lat też ją możesz odwrócić :lol: .
Po złożeniu i zalaniu przyszła chwila prawdy , odpalony -suchutko ,pto na 3-kę - suchutko i cichutko (wymiana łożysk była potrzebna tym bardziej że był już wyczuwalny spory luz) , podłączyłem bijakową i heja skosiłem moją 40-to arową działkę w godzinkę i dalej suchutko 8-) .
Na razie to tyle , Pozdrawiam ,Tomek !

przemi
Posty: 29
Rejestracja: 01 lis 2016, 21:52

Re: Wymiana uszczelnienia wałka PTO Kubota

Post autor: przemi » 13 lis 2016, 13:54

W przypadku Kuboty B5000 jest tak jak u Tomka, z tym, że łożyska nie są stozkowe, a zwykłe.

ODPOWIEDZ