MiniTur dla Yanka

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

MiniTur dla Yanka

Post autor: yanmarf17d » 05 lut 2021, 23:14

Od pomysłu do realizacji.
Rozpocząłem pracę przy budowie małego ładowacza na przód traktorka. Jak wcześniej zaznaczyłem ma służyć głównie do ładowania przyczepki dla Yanka, do równania terenu i dróg dojazdowych, zgarniania pozostałości rolnych i sadowniczych. Jeśli próby wyjdą pozytywnie to może służyć jako paleciak. Może kiedyś zostanie wykorzystany przy budowie domku drewnianego na nowej działce. Hydraulika w traktorku została wyprowadzona na przód (dwie sekcje)więc koszty sprowadzą się do zakupu materiału i montażu konstrukcji mini-ładowacza. Ktoś powie: dlaczego nie pełnowymiarowy ładowacz? Ostatnio oglądałem w Tajęcinie kilka gotowych produktów i wszystkie przypadły mi do gustu. Nawet oryginalny ,stary i zdekompletowany ładowacz Yanmar. Są to produkty o wartości ok. 5-10tys. zł. Nie mam takich potrzeb i do załadunku mojej przyczepy o wys. burty 120cm powinna mi wystarczyć własna konstrukcja. Na bieżąco będę relacjonował postępy prac. Jeśli będziecie mieć krytyczne uwagi ,to walcie prosto z mostu :oops: Jakoś to zniosę ;)
Bazą do mocowania konstrukcji będzie płyta czołowa wykorzystywana do tej pory z przednim TUZem. Raz tuz ,raz ładowacz :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 lut 2021, 19:38 przez yanmarf17d, łącznie zmieniany 1 raz.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

marcin.ch
Posty: 226
Rejestracja: 13 mar 2016, 06:52

Re: Minitur dla Yanka

Post autor: marcin.ch » 06 lut 2021, 00:23

Już kibicuje 8-)
Mi sie podoba mini ładowacz na przód, jest gdzieś o tym temat. Takie coś bym proponował zrobic.
Nie jest mi taki potrzebny, ale z chęcią bym taki sobie sprawił :)

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: MiniTur dla Yanka

Post autor: yanmarf17d » 06 lut 2021, 19:49

Dziś powstały ramiona wysięgnika.
Obrazek
Stal poszła mocno w górę, dlatego do budżetu 1000zl trzeba będzie dołożyć z dwie stówy.
Muszę pilnować wagi konstrukcji, żeby na koniec dało się na łyżkę naładować jak najwięcej.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: MiniTur dla Yanka

Post autor: wojtis1990 » 09 lut 2021, 18:53

No i fajnie to zaczyna wychodzić. Nie wiem jaki masz materiał ( 3 czy 4 mm ), ale tu nie warto oszczędzać. Zrobiłem podobny więc w razie coś to służę pomocą. Konstrukcję mocującą do ciągnika zrobiłem z ceownika hutniczego, jakoś profile wydały mi się za delikatne. Teraz akcja zima, idealnie mi się sprawdza ładowacz do odśnieżania.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: MiniTur dla Yanka

Post autor: yanmarf17d » 09 lut 2021, 20:24

Między odśnieżaniem a innymi obowiązkami udało mi się troszkę popracować nad ładowaczem. Materiał to przewaga 3mm. W newralgicznych miejscach będzie wzmacnianie płaskownikami 6mm. Zależy mi na maksymalnym odchudzeniu konstrukcji. Z doświadczenia wiem ,że przyczepkę mogłem zrobić z cieńszych profili. Waliłem 4mm,a na trzech tez by było.
Przy cieńszych profilach trzeba popracować nad sztywnością ramion. Sensowne rozmieszczenie siłownika też wpływa na statykę. Kilka razy w roku pewnie użyję swojego wynalazku . W razie stwierdzenia wad konstrukcyjnych będą poprawki ;)
Obrazek Obrazek
Mam zamiar zastosować zderzaki-ograniczniki przy maksymalnych wychyleniach ramion i szufli.
Obrazek
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: MiniTur dla Yanka

Post autor: yanmarf17d » 13 lut 2021, 13:39

Dziś planowałem pracę przy szufli. Pogoda nie zachęca do pracy w nieogrzewanym garażu i do tej pory wykonałem mocowania siłownika do unoszenia ramion wysięgnika. Po przygotowaniu szufli będzie przymiarka z drugim siłownikiem
Obrazek Obrazek
Obrazek
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: MiniTur dla Yanka

Post autor: RobsonWawa » 13 lut 2021, 13:58

Patrząc na fotkę powyżej - nasuwa mi się pewna refleksja - nie masz wrażenia , że środek ciężkości za bardzo odjechał od traktorka? Balast z tyłu pomoże ale jak dodać do tego załadowaną łyżkę to może się okazać , że masa plus dźwignia mogą stanowić zagrożenie dla samej konstrukcji traktorka. Przednie zawieszenie może tego nie wytrzymać.
Sorki , że patrzę od tej strony ale już się spotkałem z problemem przy normalnym ładowaczu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: MiniTur dla Yanka

Post autor: yanmarf17d » 13 lut 2021, 15:58

Ostatnie zdjęcie na szerokim obiektywie robione i troszkę perspektywa zaburzona, Starałem się to rozplanować tak, żeby wysięgnik był jak najkrótszy, żeby dało się zebrać z powierzchni ziemi i ciut niżej, żeby wysyp był możliwy przez burtę przyczepki 120cm , a dodatkowo długość siłownika unosi ramię ładowacza na ekstra wysokość ponad 2m. Celuję w udźwig w granicach 150-200kg. Wzorowałem się na podobnych i większych konstrukcjach. Jeśli ładowacze klasyczne mają ładowność w granicach 300-350kg i są stosowane w traktorkach o mniejszej wadze ,to mój (950kg) z balastem w postaci choćby glebogryzarki (ok.150kg) powinien sobie poradzić. ;)
Dziekuję za cenne uwagi
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: MiniTur dla Yanka

Post autor: wojtis1990 » 14 lut 2021, 08:51

Ja obawiam się że nie podniesiesz łyżki pełnej piachu. Wg mnie ten siłownik jest w złym miejscu i nie będzie w stanie pokonać oporu i podnieść ramion z łyżką. Ale to tylko mi się tak wydaje. Spróbuj teraz wziąć coś ciężkiego ze 200 kg i zobacz czy podniesie. Wszystko zależy od tego co i ile będzie w łyżce. Z betonem podniesie tył, z piachem nie. U mnie jest podobna konstrukcja i wystarczyło dołożenie obciążników na tylne koła.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: MiniTur dla Yanka

Post autor: yanmarf17d » 14 lut 2021, 09:04

Z umiejscowieniem siłownika wzorowałem się na dużych ładowaczach, które mają do wypchania ramię wysięgnika obciążone 1-2 t. Sam siłownik da radę, ale z próbą muszę poczekać , bo on tylko jest połapany spawkami do pomiarów.
Zdam relacje z próby obciążonych ramion.
Poza tym częste przepinanie sprzętów (pług śnieżny) przerywa ciągłość prac konstrukcyjnych :(
P.s.
Właśnie przyszedł mi do głowy pomysł o ewentualnym przełożeniu tura na tył. Wystarczy tylko dospawać do ramy wsporczej mocowanie górnego łącznika i dwóch sworzni 22. To tak na wypadek niepowodzeń konstruktora :lol:
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

ODPOWIEDZ