Kubota A14 Aste

Regulamin forum
Modyfikacje które mogą być adoptowane do różnych modeli traktroków.
Aron
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:44

Kubota A14 Aste

Post autor: Aron » 03 kwie 2020, 23:06

Witam koledzy,

tak jak w tytule jestem posiadaczem kuboty a14 i chciałbym trochę podrasować moje maleństwo mianowicie trzy najważniejsze tematy:
1. rama rops niestety nigdzie nie mogę znaleźć czy może ktoś z was robił podobny projekt i podzieli się wiadomościami a jeszcze lepiej zdjęciami jak mogę się do tego zabrać samemu aby zaoszczędzić :)

2. elektryka a mianowicie chciałbym założyć lampy zespolone tylne plus oświetlenie robocze wraz z kogutem i gniazdem 7 pinowym do oświetlenia przyczepy, czy muszę nową instalacje czy wystarczy obecną przerobić. Mam jakieś kable od sterowania glebogryzarką ale nie wiem co do czego :)

3. wymiana olei, filtrów itp.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i rady od bardziej doświadczonych kolegów, traktorek posiadam od października ubiegłego roku.

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kubota A14 Aste

Post autor: wojtis1990 » 04 kwie 2020, 09:13

O ramie ROPS jest kilka tematów. Świata i ja niedawno rozbudowałem to tutaj najlepiej położyć nowe wiązki i wszystko w peszle poukładać. Na każdy obwód dobrać bezpiecznik. A gniazdo przyczepy to najłatwiej wpiąć w już przerobioną instalację.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kubota A14 Aste

Post autor: yanmarf17d » 04 kwie 2020, 20:48

Witaj na forum.
1. ramę ROPS można zrobić samodzielnie. Należy znaleźć pewne punkty mocowania ramy a reszta to gięcie albo spawanie rura okrągła ,prostokątna albo kwadratowa. Rops może być stały lub składany.
2. Traktor jest zarejestrowany? Czy wykonujesz jakieś prace na drodze albo wozisz gabaryty? Pytam, bo oświetlenie , o którym piszesz dotyczy pewnych wymogów.
3 Oleje i płyny jeśli nie były przy zakupie zmieniane. to zrób to czym prędzej.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Aron
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:44

Re: Kubota A14 Aste

Post autor: Aron » 15 kwie 2020, 00:04

Kolego ale tą nową wiązkę całą kompletną np z c 330 czy może przerabiałeś istniejącą, niestety nie mam za dużego doświadczenia

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Kubota A14 Aste

Post autor: lewan24pl » 15 kwie 2020, 00:35

Zrób z tyłu nowa instalację
Jaks masz jakieś lampy z tyłu czy nie ma a jak są to co mają pozycje czy kierunkowskazy
A podłączenie to prosta sprawa nowe lampy jak kupisz (dobrej jakości nie najtańsze mogą być LED )takie żeby ci spasowały w orginalne otwory albo coś przerobić dorobić żeby ładnie pasowały
A podłączenia proste z przednich bądź bocznych kierunkowskazów ciągniesz przewody z np.lewj strony do lewego tylnego kierunku i już działa pozycję możesz podpiąć się pod przełącznik bądź pociągnąć kabel z przednich lamp ale pozniej może być problem ze tylko będą działać tylne kiedy będą np.mijania a na drogowych nie będzie bądź może masz gdzieś z tyłu przewód wolny żeby podłączyć pozycje
A światło stop to musisz sobie kupić przełącznik wyłącznik stopu bodajże od fiata 126p gdzieś go zamontować doprowadzając zasilanie do niego a od niego do lampy z tyłu i warto założyć bezpiecznik dla bezpieczeństwa
Naprawdę prosta robota no powiedzmy jak ktoś tam cis grzebie
Ale myślę że poradzisz sobie tylko trochę czasochłonne jest to bo kable trzeba przeciągać pochować najlepiej w osłonkach plastikowych (peszel )przynajmniej ja tak robię żeby się kabel gdzieś nie przetarł
A jak byś miał blisko do mnie to bym ci założył podłączył te lampy
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kubota A14 Aste

Post autor: wojtis1990 » 16 kwie 2020, 07:59

Ja wyprułem całą starą instalację ( zastawiłem tylko od czujników silnika ). Stare kostki dosłownie rozsypywały się w palcach więc na wzór starej instalacji zrobiłem nową, potem dołożyłem od siebie to co potrzebowałem do oświetlenia. Wykorzystałem instalację z auta które rozebrałem na części. Dobrze jest dobrać sobie kolory przewodów do różnych odbiorników i wszystko to spisać na kartce żeby mieć na przyszłość taki swój własny schemat żeby wiedzieć który kabel od czego żeby nie latać i nie szukać z miernikiem. Ważne jest też żeby odpowiednio dobrać przekrój przewodów, o ile do oświetlenia led wystarczą cienkie kabelki o tyle do większych odbiorników ( np. świece żarowe, gniazdo zapalniczki ) zastosować grubsze.

Aron
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2020, 00:44

Re: Kubota A14 Aste

Post autor: Aron » 17 kwie 2020, 00:04

Dziś moje maleństwo doczekało się kolejnej maszyny w postaci przyczepki 😀 projekt i wykonanie samemu, teraz tylko piaskowanie i zabieram się za malowanie 😀 😀 😀
Niestety nie mogę załadować zdjęć nie wiem dlaczego.

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kubota A14 Aste

Post autor: wojtis1990 » 17 kwie 2020, 07:08

Aron pisze: 17 kwie 2020, 00:04 Niestety nie mogę załadować zdjęć nie wiem dlaczego.
https://www.malytraktor.pl/forum/viewto ... 487#p28487


Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kubota A14 Aste

Post autor: wojtis1990 » 17 kwie 2020, 22:05

Wygląda na ogromną przyczepę jak do takiego maluszka. Jakie są jej wymiary ? Jak z manewrowaniem, bo dyszel wydaje się być dość długi ? Bałbym się takiego połączenia z traktorkiem, mam obawy że ramiona TUZa mogą przy kiprowaniu pójść do góry i wybić zęby. Siłownik jest bardzo dobry, zrobiłem sobie taki wózek do kanału do podnoszenia samochodu z wykorzystaniem takiego siłownika.

ODPOWIEDZ