Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Kubota B7001 - poziom oleju UTTO w skrzyni biegów

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Kubota B7001 - poziom oleju UTTO w skrzyni biegów

Post autor: zbYszek » 19 lis 2015, 19:57

Helou!
Postanowiłem tu założyć wątek bo troszkę zgłupiałem dzisiaj.
Owoż (po słusznej sugestii w innym wątku) ponownie sprawdziłem dziś poziom oleju w skrzyni biegów. Kilka dni temu zdawało mi się, że jest tak 1/4 zakresu bagnetu.
W międzyczasie dowiedziałem się jaki olej (tzw UTTO - Universal Transmission Tractor Oil - każdy chyba producent olejów ma taki w swej ofercie) i że powinno go być około 8 litrów w skrzyni. Pomyślałem, że dolewka nie zaszkodzi. Zanabyłem więc drogą kupna w lokalnym sklepie rolniczym zieloną banieczkę z zawartością 5 litrów owegoż specyfiku. (Lotos, ~65zł).
Zacząłem od ponownego pomiaru poziomu oleum i troszkę się zmartwiłem, bo bagnet zdawał się tym razem zupełnie suchy. Wlałem więc pierwszy litr w ciemno i nie dziwiąc się, że wciąż sucho dolałem następny. Bagnet ciągle suchy... Dolewam więc kolejny literek, sprawdzam poziom i wciąż sucho! Odczekuję chwilę i postanawiam zakręcić kołami w skrzyni (bo może gdzieś się musi przelać czy coś). Odczekuję znów chwilę i widząc wciąż suchość bagnetu wlewam kolejny litr. (To już czwarty!) Bagnet w dziurę, bagnet pod światło - sucho!
W amoku wlewam kolejny - ostatni już z dostępnych - litr, odrzucam suchą jak pieprz bańkę, wkładam bagnet a tam?
Full! A nawet poza kreskę!
I teraz tak:
1. Byłem zbyt niecierpliwy za krótko odczekując po dolaniu porcji a przed sprawdzeniem poziomu?
2. Rozpiętość objętości pomiędzy kreskami bagnetu jest mniejsza niż 1 litr?
3. Nie mam pojęcia, co jeszcze...
BTW
Sam dziwię się swej naiwności/głupocie, że nie sprawdziłem poziomu oleju po zakupie traktorka - nie ma żadnych śladów wycieku, więc sądzę, że od zakupu pracowałem z tak małą ilością. :\
Ma ktoś Kubotę B7001 na podorędziu? Jaką długość ma bagnet oleju? Bo może mam nieoryginalny?
BTW2
Po dolaniu (czy przelaniu) oleum zdecydowanie poprawiła się prędkość pracy ładowacza a i zniknął efekt pływania hydrauliki - jest sztywna tak jak się spodziewałem, a ewentualne uginanie się siłowników jest minimalne i IMO dopuszczalne ze względu na sprężystość przewodów elastycznych.
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

tomek1
Posty: 163
Rejestracja: 21 lis 2013, 21:32
Lokalizacja: Łódzkie (piotrkowski)

Re: Kubota B7001 - poziom oleju UTTO w skrzyni biegów

Post autor: tomek1 » 19 lis 2015, 20:07

Zbyszek a może miałeś podniesiony TUR jak sprawdzałeś , ja mam 6001 ale wymieniałem cały olej .
Fajnie że jest poprawa na lepsze :)

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Kubota B7001 - poziom oleju UTTO w skrzyni biegów

Post autor: zbYszek » 20 lis 2015, 08:08

TUR był w 1/6 podniesiony - siłowniki podnoszenia na 1/3 wysunięte, a siłowniki łyżki może na 1/10.
Mógłbyś jednak (mimo, że B6001) zmierzyć długość bagnetu oleju w skrzyni biegów? Postaram się cyknąć dziś fotkę.
A ile w tej twojej 6001 wchodzi oleju do skrzyni? Jakiego oleju używasz?
No i poprawa jest "na sucho" - jeszcze nie próbowałem pracować ładowaczem.
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kubota B7001 - poziom oleju UTTO w skrzyni biegów

Post autor: marekspectra » 20 lis 2015, 15:51

Generalnie sugeruję wlwać odmierzoną i przypisaną danemu modelowi ilość oleju. W przypadku dolewek , nie wiecej jak 0,5-1 l na raz. Nastepnie uruchomić traktor, przejechac sie kawałek podnieść /opuscić TUZ ze dwa razy , odczekac chwile i wtedy sprawdzić poziom. W razie potrzeby czynnosci powtórzyć.

Przy pierwszej mojej wymianie było tak że mimo wlewania oleju przez oba wlewy i wlania dedykowanej ilosci - olej w oczku sie nie pojawił. Nie dolewałem wiecej tylko zastosowałem procedure jak wyżej. Przy ponownej kontroli - poziom max.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

tomek1
Posty: 163
Rejestracja: 21 lis 2013, 21:32
Lokalizacja: Łódzkie (piotrkowski)

Re: Kubota B7001 - poziom oleju UTTO w skrzyni biegów

Post autor: tomek1 » 20 lis 2015, 21:08

Zmierzę jutro bo już wróciłem do domu , a oleju wlałem 10l (2 x 5l) Agro utto i pózniej dolałem jeszcze chyba z 0.5l
(wchodzi 11,5 l tak w twoim jak i w moim)
tu masz link:
http://www.tractordata.com/farm-tractor ... ssion.html

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Kubota B7001 - poziom oleju UTTO w skrzyni biegów

Post autor: zbYszek » 20 lis 2015, 22:16

Dzięki! :) Ale to jest B7100 a moja to 7001. Moja jest mniejsza gabarytowo choć ten sam silnik. A skoro gabaryty mniejsze, to podejrzewam, że i pojemność skrzyni biegów może być troszkę mniejsza.
Tak czy siak, prosiłbym o zmierzenie tego bagnetu.
BTW naprawdę wałek kręci ci się w drugą stronę? :)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

tomek1
Posty: 163
Rejestracja: 21 lis 2013, 21:32
Lokalizacja: Łódzkie (piotrkowski)

Re: Kubota B7001 - poziom oleju UTTO w skrzyni biegów

Post autor: tomek1 » 20 lis 2015, 22:53

Ok , ja mam zen-noh zb6001 co odpowiada kubota b6100 . Wałek pto kręci się w lewo w modelu dwu cylindrowym 6000 i chyba 5000.
Pozdrawiam ,Tomek !

ODPOWIEDZ