Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Yanmar YM2000

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Yanmar YM2000

Post autor: piotrbpm » 17 lut 2013, 12:12

Witam moja prezentacja modelu YM2000 .


Był to mój drugi japoński traktorek ,ponieważ pierwszy Kubota B7001D okazał się nie wystarczająco silny do moich potrzeb .Yanmarka zakupiłem w firmie Saltech z Trzebnicy .Traktorek zobaczyłem na allegro i po licznych telefonach zdecydowałem się na to aby traktorek do mnie przyjechał :)
Miałem liczne obawy bo nie mogłem pojechać osobiście go obejrzeć ,po prostu zaufałem tej firmie i się nie zwiodłem .Yanmarka dostarczyli dość szybko i wyniósł mnie poniżej 10 tys razem z glebogryzarką .
W traktorku podczas rocznej exploatacji wymieniłem stacyjkę i simeringi w tylnych piastach ,naprawa była konieczna ponieważ od początku nie miałem oryginalnego kluczyka .W sumie nie ma się co dziwić bo ciągniczek był z 1978 roku:) wiec oryginalne kluczyki już dawno gdzieś przepadły .W tym modelu niestety ale stacyjka jest tak umieszczona że deszcz śnieg po prostu padał do wnętrza .W wersjach amerykańskich widziałem stacyjkę z zasuwką :). Traktorek oczywiście otoczyłem opieką tj .wymieniłem olej silnikowy ,filtr oleju oraz powietrza ,w momencie montowania ładowacza czołowego wymieniłem 20l litrów oleju przekładniowo -hydraulicznego .Przez rok czasu nie popsuło się nic a Yanmarek nabił sobie około 100mth :)

Kilka słów odnośnie tego modelu :

SILNIK:
-jednostka dwu cylindrowa
-wtrysk paliwa bezpośredni ,co niestety skutkowało mocną metaliczną pracą (ja lubiłem ten dźwięk)
-wysoki moment obrotowy bo aż 65Nm i moc 24KM ,praca z glebogryzarką Komfortowa .
-silnik dobrze palił w zimie ,jeśli było już bardzo zimno odkręcałem pokrywę filtra i dmuchałem ciepłym powietrzem np z opalarki .(temp. pon.25 stopni)
-silnik nie był wybredny jest to stara jednostka ,,pancerna " wiec nie wymagał jakiś cudownych olei i paliwa ja poiłem go olejem ze stacji benzynowej (żadnym opałem ) i olejem 15w40 :)
-mocny alternator pozwalał na rozbudowę oświetlenia ]

SKRZYNIA BIEGÓW:
-8 biegów do przodu i 2 do tyłu to może nie raj ale nie można było narzekać
-niestety sprzęgło jedno stopniowe czyli trzeba było uważać podczas napędzania np kosiarki
-skrzynia na kołach zębatych prostych
-sama zmiana biegów wymagała troszkę wprawy o ile chcieliśmy zmieniać biegi szybko jak traktorek się poruszał .
-cicha praca i nie zawodna
-4 biegi wałka WOM prędkości od 540 do 1200 obr /min
-między nogami mamy dźwignie z 4 biegami do przodu i wsteczny ,obok był reduktor szybkie wolne .
-bardzo dobra blokada dyferencjału
-bardzo ostre hamulce z początku nie mogłem się przyzwyczaić .

HYDRAULIKA :

-pompa o wydajności około 15 litrów jeśli dobrze pamiętam ,bardzo duża jak na potrzeby traktorka
-podnośnik o udźwigu znamionowym 650kg na końcach ramion
-sam rozdzielacz nie sprawiał problemów ,mechaniczna wajcha podnoszenia,szybkość podnoszenia + regulacja szybkość opadania .
-można wyprowadzić sobie dodatkowe wyjście hydrauliczne z fabrycznego rozdzielacza

NADWOZIE :

-rama samonośna ,belka przednia przykręcona do silnika dalej kadłub silnik skrzynia potem sama skrzynia ,tylny deyfer ,skrzynia wałka wom i nad dyfrem podnośnik .
-opony z przodu 4x15" tył 9.5x24" wersja bez 4x4 jaką miałem miała takie śmieszne wąskie oponki z przodu ,potem to tak nie dziwiło :) świetnie sterowały traktorkiem po polu
-wszystkie elementy karoserii z blachy zero plastiku ,solidne a sama blacha bardzo trudno korodowała
-zawiesia tylnego podnośnika oraz felgi nie były skorodowane czy wytłuczone
-zaczep zawiesia fi 22 mm i zaczep dolny dość skąpy fi 24mm
-zaczep był dość głęboko schowany przy ciągniku i podczas ostrego skrętu trzeba było uważać aby dyszel przyczepki nie ocierał o opony.

Do traktorka dorobiłem ładowacz czołowy ,byłą to moja pierwsza konstrukcja więc nie wszystko się udało ,ale finałowa wersja na prawdę spełniała swoją rolę :)
Siłowniki troszkę za duże więc podnoszenie troszkę zajmowało czasu.Opis ładowacza opisze w innym dziale .
Razem z Yanmarkiem YM2000 zaczęliśmy przygodę z pługami wirnikowymi do śniegu .

Traktorek może służyć do :
-transportowania przyczepki do 1000kg
-orania pługiem jedno skibowym lub dla wersji 4x4 2 skibowym
-bronowanie
-kultywator
-opryski
-praca z ładowaczem moim zdaniem tylko dla wersji 4x4 ,bo dla 2x4 po prostu ciężko cofać bez wsparcia przodu .
-uciąg bez porównania z traktorkami małymi ale z 4x4 np mój poprzedni B7001D
-odśnieżanie itp

Do wykorzystania w pełni mocy i uciągu traktorka koniecznie jest dociążenie tył po 70kg na koło i przód 120kg na przednią belkę dla wersji 4x4 ,bez tego traktorek pod obciążeniem wykopie sobie spore dołki a nie pojedzie :)
Musimy pamiętać że to jest ,,mini traktorek" i w żadnym wypadku nie zastąpi nam dużo większych np c330 ale za to jest dużo zwinniejszy :)
Ciągniczek sprzedałem ponieważ mam duże górki a odśnieżanie bez 4x4 pod górkę jest dość kłopotliwe :) jeśli kupił bym wersje 4x4 pewnie miał bym go do tej pory .

Posiadam instrukcję oraz katalog części niesety tylko do modelu ym240 czyli Amerykańskiej wersji ym2000 ale różnice są znikome (jak ktoś potrzebuję zapraszam)
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Awatar użytkownika
maciek79
Posty: 4
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:45
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: Yanmar YM2000

Post autor: maciek79 » 08 paź 2015, 11:57

Witam, byłbym zainteresowany tym katalogiem części. Posiadam od Maja 2009r Yanmar YM2000 i mam w tej chwili do naprawy blokadę tylnego mostu. Wajcha od załączania blokady nie odbija i nie załącza blokady i do tego w trakcie jazdy np na biegu szybkim wyskakuje dźwignia od przełączania szybkości biegów i z szosowych przeskakuje na polowe. To tez do naprawy, ale nie wiem jak się za to zabrać. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Yanmar YM2000

Post autor: piotrbpm » 08 paź 2015, 18:52

podaj jakieś namiary do siebie to wyśle co nie co .A jak chcesz naprawiać to pisz w dziale mechanika daj tytuł naprawa skrzyni biegów i coś pomożemy .
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Awatar użytkownika
maciek79
Posty: 4
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:45
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: Yanmar YM2000

Post autor: maciek79 » 08 paź 2015, 21:45

Mój adres m.grzewinski@wp.pl. Dzięki i pozdrawiam serdecznie.

ODPOWIEDZ