ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
jatorek1
Posty: 9
Rejestracja: 11 gru 2020, 18:40
Lokalizacja: Włocławek

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: jatorek1 » 12 gru 2021, 00:05

Witam

Jak poczytałem te przerażające informacje o wypadkach spowodowanych brakiem ROPS to stwierdziłem, że nie ma co się zastanawiać i trzeba coś skonstruować.
Tydzień dłubania i wyszło coś takiego, łapy z blachy 12mm zamocowane na 3 śruby klasy 10.9 (takie były oryginalne) do osi, profil 6x4 gruby na 4mm, rama przykręcona na śruby fi10 klasy 10.9, profil 6x4 grubość 4mm.
Ogólnie pracochłonna robota bo wszystko robiona "na przymiar" bo ciężko cokolwiek dokładnie wymierzyć, ale bezpieczeństwo nieporównywalnie większe. :D

Pozdrawiam serdecznie

JATOREK

Obrazek Obrazek Obrazek
Jatorek1 (ISEKI TU1701, gleba, KR110 po przeróbkach własnych)

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: TooSlow » 13 gru 2021, 01:10

Fajnie zrobione.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: yanmarf17d » 13 gru 2021, 07:46

Zawsze Bhp!
Można dodatkowo taki rops wykorzystać do montażu np oświetlenia roboczego.
Jest demontowalny, co czasem się przydaje. W miejscu mocowania nad błotnikami mogłes dać szerszy płaskownik i przykręcać/mocować na większej płaszczyźnie
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: jarekstryszawa » 13 gru 2021, 09:12

No i oczywiście masz gotową bazę pod daszek!
jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

jatorek1
Posty: 9
Rejestracja: 11 gru 2020, 18:40
Lokalizacja: Włocławek

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: jatorek1 » 13 gru 2021, 10:52

W miejscu mocowania "łap" i ośmiokątnej ramy jest kątownik 6x4 gr.4mm, długości 20cm, ustawiony w poziomie szerszym bokiem, zrobiłem go z tego samego profilu co reszta ramy. Otwory pod połączenie śrubowe między łapami a ramą są zrobione bardzo ciasno, nie ma luzu, a rama styka się na długości z kątownikiem również ze ścianką pionową. Patrząc na konstrukcję to najsłabsze miejsce ale wydaje mi się że wytrzymałościowo da radę.
Jeśli chodzi o daszek, może coś pokombinuję, ale na razie nie mam takich planów. Nie ma jak jazda traktorem że słońcem na twarzy i wiatrem we włosach :D
Pozdrawiam
Jatorek1 (ISEKI TU1701, gleba, KR110 po przeróbkach własnych)

ODPOWIEDZ