Yanmar FX24D. Do czego służy ta dźwignia?

jarekw
Posty: 27
Rejestracja: 07 paź 2017, 21:59

Yanmar FX24D. Do czego służy ta dźwignia?

Post autor: jarekw » 05 gru 2021, 23:18

Pytam gdzie mogę. Na forum nie znalazłem odpowiedzi. Obejrzałem wszystkie filmy Piotra - w jednym widziałem że omawiał yanmara z taką dźwignią ale nie wyjaśnił do czego służy . Po zmianie pozycji góra/ dół słyszę że coś się dzieje w skrzyni , sądziłem że to zmiana obrotów wałka PTO , ale nie -wałek ma cały czas obroty zgodne ze wskazówkami zegara. Może ktoś posiada yanmara i wyjaśni do czego ta dźwignia- będę wdzięczny. Podaję link do zdjęcia https://drive.google.com/file/d/1yNa2sh ... sp=sharing chodzi o dźwignię z prawej strony dźwigni do biegów wałka PTO.

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Yanmar FX24D. Do czego służy ta dźwignia?

Post autor: TadeuszB » 06 gru 2021, 11:32

Jeżeli po prawej od przełączania wałka w realu to hamulec, jeżeli po prawej na zdjęciu od wałka to włączanie żółwia. Ament. Pytaj dalej :D .

jarekw
Posty: 27
Rejestracja: 07 paź 2017, 21:59

Re: Yanmar FX24D. Do czego służy ta dźwignia?

Post autor: jarekw » 06 gru 2021, 20:17

Dziękuję za odpowiedź. Chodzi o dźwignię po prawej na zdjęciu. Poproszę o wyjaśnienie co to jest żółw i do czego służy w yanmarze.

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Yanmar FX24D. Do czego służy ta dźwignia?

Post autor: TadeuszB » 07 gru 2021, 09:31

TZW bieg pełzający.

jarekw
Posty: 27
Rejestracja: 07 paź 2017, 21:59

Re: Yanmar FX24D. Do czego służy ta dźwignia?

Post autor: jarekw » 08 gru 2021, 22:15

Dziś wypróbowałem bieg pełzający. Działa- z każdego biegu przechodzi w bieg pełzający. Co prawda nie rozumiem idei do czego służy ten bieg bo wg. mnie w skrzyni powershift (3 x po 3 biegi) jest tak wiele standardowych przełożeń że musiałbym się zastanowić w którym momencie z tego pełzającego biegu korzystać. Jedyne co mi przychodzi do głowy to, że można szybko jedną dźwignią , a nie dwoma redukować z szosowych do polowych. Jeszcze muszę sprawdzić do jakiego biegu (polowego czy reduktor) w powershifcie można go przyrównać. Dziękuję Panie Tadeuszu za pomoc w wyjaśnieniu działania dźwigni.

ODPOWIEDZ