Brona wirnikowa -co tym robić?

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Brona wirnikowa -co tym robić?

Post autor: maciek8791 » 16 lis 2021, 20:44

Witam, może ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenie z tym sprzętem. Czy mając już separacyjną, zakup takiego sprzętu ma jakikolwiek sens- jaka to jest alternatywa dla separacyjnej - że może w kamieniach robić czy może lepiej wyrównuje? Ten wał z tyłu wygląda na ciężkawy. Pozdrawiam Maciek

Obrazek

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Brona wirnikowa -co tym robić?

Post autor: Luzak » 16 lis 2021, 22:44

Jak nie miałem jeszcze traktora i glebogryzarki to sąsiad przygotował mi po orce ziemię pod trawnik broną wirnikową. Efekt super. I właśnie takie ma zastosowanie - przygotowanie ziemii bezpośrednio do siewu - rozdrabnia, spulchnia. "Noże" kręcą się wokół własnej osi w pionie. Glebogryzarka separacyjna to inny sprzęt bo połączenie glebogryzarki z funkcją ukrywania tego co było na wierzchu czyli np kamieni.

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Brona wirnikowa -co tym robić?

Post autor: TooSlow » 16 lis 2021, 23:16

Widziałem podczas pracy bronę wirnikową podpiętą do BCS'a. Właśnie ze względu na kamienie był to jedyny sprzęt, jaki mogli zastosować - w odróżnieniu od separacyjnej nie blokuje noży ustawionych pionowo. Niestety nie zostawia takiego efektu jak separacyjna.

Bradomsko

Re: Brona wirnikowa -co tym robić?

Post autor: Bradomsko » 17 lis 2021, 05:58

Mam bronę , używam na świeżo rozłożonej ziemi, można puścić płytko w ziemię tak do 5 cm, wtedy tylko pozbierać kamienie i siew, moim zdaniem równa teren lepiej niż separacyjna. Nieraz na nierówny teren a mocno zarośnięty wjeżdżam najpierw broną zbieram co większe śmieci i dopiero separacyjna. Można też użyć jej jak zwykłej brony nie włączając wałka żeby pozgarniać większe darnie na kupy

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Brona wirnikowa -co tym robić?

Post autor: TooSlow » 17 lis 2021, 16:50

Może przy traktorze inaczej to działa, ale przy BCSie na terenie budowy nowego parku w Rudzie Śląskiej brona była tylko od wyciągania na wierzch kamieni. Potem 6 osób grabiło i równało.

Bradomsko

Re: Brona wirnikowa -co tym robić?

Post autor: Bradomsko » 17 lis 2021, 17:30

Mam siewnik r2 rinaldi sprężony z broną aktywną, na dużych powierzchniach jeden przejazd nieraz dwa już z siewem trawy , potem ciężki wał i gotowe, zależy jaki efekt końcowy zadowala inwestora, wiadomo, że zakładając trawnik przydomowy trzeba zebrać kamienie i pograbić, inaczej jest na obiektach przemysłowych

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Brona wirnikowa -co tym robić?

Post autor: TooSlow » 17 lis 2021, 18:50

Fajny ten siewnik. Widzę, że u Serafina do dostania. Wpadnę do Ciebie na rejon zobaczyć jak to chodzi ;)

Bradomsko

Re: Brona wirnikowa -co tym robić?

Post autor: Bradomsko » 17 lis 2021, 20:08

Siewnik wart swojej ceny, używamy w firmie już chyba 6 lat i nie wyobrażam sobie już pracy bez

ODPOWIEDZ