Uprawa choinek świątecznych.

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Sqda BBa
Posty: 140
Rejestracja: 14 lis 2018, 22:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Sqda BBa » 24 maja 2020, 19:39

Zdecydowanie ochłodzenie zrobiło swoje :( przynajmniej będą gęstsze :)

Mały Rolnik
Posty: 2
Rejestracja: 03 lut 2021, 12:55

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mały Rolnik » 16 lip 2021, 19:29

Cześć Wszystkim! ;)

We wrześniu sadzimy na 1ha 6000 świerka srebrzystego i na próbę 2000 jodły kaukaskiej. Miejsce w lekkim dole przy rzece pH ziemi było 3.9 w czerwcu posypane nawozami i w sierpniu drugi raz wapno magnezowe obecnie rośnie gryka żeby pogonić pendraki gdyby były no i żeby jeszcze bardziej użyźnić.

Jeśli chodzi o chwasty to w tym roku użyliśmy maistera 310wg i do dzisiaj trawa nie wyrosła inne chwasty owszem są. Zwłaszcza trzcina to ręcznie chodziliśmy w rękawiczkach i każdą dotykaliśmy roundopem. Dziwi mnie że ten cały maister ma napisane na etykiecie że działa doliściennie a my zrobiliśmy tak jak nam doradzili doglebowo przed wzejściem chwastów i to działa.

Mam taki oto orzech do zgryzienia:

W jakich odstępach między rzędami najlepiej posadzić? Chodzi o to że mamy ursusa 330 i mogę go zwęzić do 130 cm. Później pod niego kosiarkę bijakowa i ewentualnie ręcznie spryskać roundopem żeby był spokój (przynajmniej takie jest założenie).
Pytanie tylko w jakich odstępach sadzić rzędy mając ciągnik 130 cm i czy wg tak mogę.

I orientujecie się czy odstępy słupków ogrodzeniowych co 5m są ok? Nie za duże? I siatka musi być 180 cm wysoka? Planowałem 150cm wysokości i słup co 3m. :D

Będziemy sadzić do sznurka. Zrobię też ścieżki technologiczne gdybyśmy chcieli zaryzykować środek logo i pryskac po całości bez osłon max 7 dni przed wegetacją.

Awatar użytkownika
ferszta
Posty: 172
Rejestracja: 09 wrz 2018, 20:30

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: ferszta » 19 lip 2021, 15:54

Wg mnie świerk srebrzysty to słabe rozwiązanie, lepsze oczywiście to jodła kaukaska. środek na chwasty to Logo, a najlepiej pozostać przy koszeniu. Więźba sadzenia powinna być co najmniej 1,5 x 1,5 lub większa (najlepiej prostokątna 1,5 x 1,8). Obsada będzie wtedy wynosić 4,45 tys szt do 3,7 tys. trzeba jeszcze odliczyć jakieś nawroty. Odległość miedzy rzędami 1,8 m pozwala użyć kosiarki bijakowej jeszcze przez 3-4 lata od posadzenia (wiele zależy od żyzności gleby). Słupki do grodzenia w rostawie co 4 m. Wysokość siatki zależy od presji ze strony jeleni - jeśli występuje to co najmniej 1,8m wysokości, a najlepiej 2m. Jeśli zabezpieczamy przed sarna wystarczy 1,5m
Hinomoto

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: maciek8791 » 21 lip 2021, 22:44

Mały Rolnik pisze: 16 lip 2021, 19:29
We wrześniu sadzimy na 1ha 6000 świerka srebrzystego i na próbę 2000 jodły kaukaskiej. Miejsce w lekkim dole
Nie sądzisz, że tego świerka jest za dużo - w sensie, że wszyscy tym handlują, markety itd, stąd może być ciężko na tym zarobić?
Ja też myślę o tych drzewkach ale na razie jestem na etapie rozważania, czy to w ogóle ma sens u mnie. Gratuluje, że idziesz do przodu z tematem:)

pozdrawiam Maciek

dzyndzelo
Posty: 33
Rejestracja: 06 sie 2020, 06:42

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: dzyndzelo » 22 lip 2021, 09:41

Cześć. Jodła kaukaska w niektórych regionach przymarza, ale na próbę można coś posadzić. Myślałeś o hodowli Thuji? Zarabiać można przez cały okres wegetacji a nie tylko na święta.
***** ***

Sqda BBa
Posty: 140
Rejestracja: 14 lis 2018, 22:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Sqda BBa » 24 lip 2021, 10:40

Widzę że dyskusja się rozkręciła to i ja swoimi spostrzeżeniami ją wzbogace. Planowanie uprawy choinek zaczął bym od określenia czy będą to cięte czy też kopane do donic. Już po tych ustaleniach można wiele zaoszczędzić... Chociażby miejsca na polu. Bo jeżeli kopane to wg mnie rozstaw 120x120 to już jest dużo, zakładając że max wysokość choinki to 160-180 cm. Przy ciętych rozstaw od 120 do 150cm bo i wielkość sprzedażowa pewnie będzie około 200-300 cm to i miejsca więcej trzeba ;) osobiście świerka sadził bym tylko do kopania bo po ścięciu szybko traci igły. Jodła fajna i do cięcia i kopania tylko tak jak koledzy wcześniej pisali problem jest z wiosennymi przymrozkami. Wymaga również specyficznych warunków żeby ładnie rosła. Co do uprawy nie jestem zwolennikiem koszenia w plantacjach choinek. Licząc nakłady pracy i koszty poniesione na to żeby plantacja była w miarę systematycznie i przyzwoicie wykoszona to jest wg mnie mało ekonomiczne. Doliczając straty związane z uszkodzonymi dolnymi gałęziami i straty nawozów wchłaniane przez trawę jestem zdania że utrzymanie pola bez żadnego zielska jest zdecydowanie lepsze. Nie mówiąc już o samym wyglądzie choinek które bez trawy rosną i prezentują się wiele lepiej :)

Witkacy
Posty: 7
Rejestracja: 25 wrz 2019, 15:47

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Witkacy » 23 paź 2021, 20:27

Hej,

Witam wszystkich po dłuższej przerwie.

Choinki rosną, zgodnie z planem co roku wsadzam 1ha. I to była mądra decyzja bo co roku jestem mądrzejszy.

Oczywiście największa walka to chwasty. i tu pytanie:
Czy jest tu ktoś kto w okolicach kwietnia pryska całą plantację round-upem?? Normalnie z góry dużym opryskiwaczem polowym?

Spotkałem się juz z 3 opiniami że tak można i tak ludzie robią. Patrząc na nierówną walkę z zielskiem też chętnie bym tak zrobił ale chciałbym się jeszcze upewnić żeby potem nie płakać. Czy jest tu ktoś kto tak robi??

Z góry dzięki.

newrom
Posty: 180
Rejestracja: 23 mar 2017, 20:00

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: newrom » 24 paź 2021, 14:47

Nie mam uprawy choinek, ale jakieś siewki opryskałem glifosatem i uschły. Możesz spróbować u siebie na 1-3szt i samemu się przekonać jaki będzie efekt. IMVHO najmniejsze konsekwencje to zatrzymanie wzrostu na sezon.

Sqda BBa
Posty: 140
Rejestracja: 14 lis 2018, 22:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Sqda BBa » 24 paź 2021, 17:02

W kwietniu roundupem raczej bym nie ryzykował. Wystarczy że wegetacja odrobine będzie pobudzona pociągną chemię i masz po plantacji. Jeżeli nawet przeżyją mogą wyglądać tak że nic tylko wyrwać lub zmielić. Spotkałem się z opiniami że niektórzy zimą gdy wegetacja jest znacząco ograniczona lecą roundupem po całości i wiosną mają czysto, ale aż tak bym nie ryzykował żeby całe rośliny pryskać. Sam pryskam zimą roundupem opryskiwaczem plecakowym bez osłon i jeszcze nic nie spaliłem. A na wiosnę stosuje długodziałający na kiełkujące chwasty i 2-3 miesiące spokój ;)

Awatar użytkownika
ferszta
Posty: 172
Rejestracja: 09 wrz 2018, 20:30

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: ferszta » 27 paź 2021, 13:49

Na to jest herbicyd Logo 310 WG - używanie roundapu bym sobie darował.
Hinomoto

ODPOWIEDZ