Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

WalusPL
Posty: 16
Rejestracja: 07 kwie 2013, 19:49

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: WalusPL » 16 maja 2021, 13:42

Witajcie.

Ja w czwartek ubezpieczyłem swojego tz-4k-14 w PZU za kwotę 82zł (choć od zaprzyjaźnionego agenta wiem, że mogła to być kwota o 20 zł mniejsza).

na pytanie o ewentualną szkodę agent nie był wstanie się wypowiedzieć co do kwestii odpowiedzialności PZU w przypadku spowodowania zdarzenia przezemnie nie posiadając rejestracji takiego traktorka.
Ktoś przerabiał rejestracje TZKi w urzędach?
Chciała go zarejestrować na maszynę wolnobieżną ale system podpowiadał mu że to ciągnik rolniczy.

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: maciek8791 » 19 lip 2021, 01:26

piotrbpm pisze: 22 cze 2020, 17:17 Ja powtarzam do znudzenia traktorek nie jest pojazdem wolnobieżnym..... ,w razie wypadku każdy prawnik przedstawi wam to łopatologicznie i nawet sprzedaż traktorka nie pokryje szkód w razie ,,W"
Takie ubezpieczenie nic nie daje tylko pozbywacie się gotówki .
W razie wypadku wszyscy na czele z ubezpieczycielem oznajmi że przecież w przepisach widnieje odpowiedni zapis który opisuję co to jest pojazd wolnobieżny i na pewno nie jest to traktorek japoński .
Mam pytanie niedawno kupiłem taki samochodzik polarisa - buggy - jak quad tylko zabudowany. Kupiony został z pługiem snieżnym w zestawie, mam fakturę oczywiście itd. Czy można to zarejestrować także jako pojazd wolnobieżny? Brakuje mu kierunkowskazów które mógłbym dorobić i tylnych świateł (stop jest). Zależy mi tylko na poruszaniu się po okolicznych polnych drogach, w ogóle nie potrzebuje jeździć po asfalcie. Może ktoś ma jakieś doświadczenie, czy tego typu sprzęt - quad, szajowóz, buggy - można tak zarejestrować?

pozdrawiam Maciek

Gelo
Posty: 417
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:05
Lokalizacja: Kock

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: Gelo » 19 lip 2021, 14:41

Zależy mi tylko na poruszaniu się po okolicznych polnych drogach, w ogóle nie potrzebuje jeździć po asfalcie
To po co ci rejestracja?
Branson 4020

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: maciek8791 » 19 lip 2021, 21:43

Gelo pisze: 19 lip 2021, 14:41
Zależy mi tylko na poruszaniu się po okolicznych polnych drogach, w ogóle nie potrzebuje jeździć po asfalcie
To po co ci rejestracja?
Bo okoliczne, polne drogi, to też drogi publiczne. Ryzyko jest poważne, bo jak na czymś takim złapią... Ja nie będę ryzykował lawet, funduszu OC itd dla oszczędności ok. 200 zł / rok. Nie zapominaj, że to potrafi być trochę głośne, my chcemy jeździć wolno w pobliżu domów, ale mimo wszystko ktoś zobaczy że to jeździ bez tablic, zadzwoni i jest pozamiatane.

Ogólnie wczoraj ruszyłem ten temat. Rozmawiałem z Policją i można to zrobić. Muszę dołożyć do tego sprzętu oświetlenie, wykupić OC i załatwić od diagnosty lub rzeczoznawcy dokument, że to nie pojedzie szybciej niż 25km/h. Diagnosta żaden tego nie ruszy bo się boi, że jak będzie wypadek z prędkością 50km/h to go podciągną pod to. Nie dziwie się, bo przecież taki przeciętny quad spokojnie poleci dużo więcej. Ale rzeczoznawcę znalazłem chętnego do rozmowy tym bardziej, że w specyfikacji mojego sprzętu jest napisane "prędkość na wyjściu z fabryki 15MPH" czyli 24km/h.... Można podregulować śrubą na więcej, ale w ten sposób można każdy wolnobieżny podkręcić.

Natomiast co jest ciekawe, przy tej rozmowie z Policją z 10 razy mi powtarzał, że to nie może być ciągnik rolniczy, bo ciągnik rolniczy nie jest pojazdem wolnobieżnym. Myślę, że wielu policjantów przymyka na to na co dzień oko (co maja się czepiać małego traktorka ubezpieczonego który nie wygląda, żeby poleciał więcej niż 20km/h) więc pewnie prawda jest trochę po środku z tym.

pozdrawiam Maciek

Gelo
Posty: 417
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:05
Lokalizacja: Kock

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: Gelo » 20 lip 2021, 09:00

przy tej rozmowie z Policją z 10 razy mi powtarzał, że to nie może być ciągnik rolniczy, bo ciągnik rolniczy nie jest pojazdem wolnobieżnym
Wiele razy to stwierdzenie tu padało, ale każdy woli iść na łatwiznę i wmawia sobie to co mu wmówił sprzedający,czyli pojazd wolnobieżny nie podlega rejestracji.
Branson 4020

dzordasz
Posty: 6
Rejestracja: 14 lip 2020, 16:23

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: dzordasz » 26 lip 2021, 16:51

Nie trzeba nic rejestrować . Nie siać fermętu. Opłacić OC i w drogę. Jak to ludzie lubią sobie komplikować życie. Pozdrawiam.

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: TadeuszB » 26 lip 2021, 22:24

A Ty stwierdzasz jako kto?

Awatar użytkownika
Yanmar1820
Posty: 44
Rejestracja: 18 lis 2020, 17:47
Lokalizacja: Przecław

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: Yanmar1820 » 01 sie 2021, 21:43

Jak mnie raz policja zatrzymała do rutynowej kontroli trzeźwości :lol: to specjalnie ich zapytałem co i jak oni to interpretują to byli zdziwieni o co w ogóle pytam po czym usłyszałem: ma Pan sprawne i wymagane przepisami światła, wykupione OC nie jedzie Pan szybciej niż 25km/h i nie spowodował Pan wypadku nie jest Pan pod wpływem alkoholu więc dla nas na tą chwilę wszystko jest ok. Dodam że nie miałem trójkąta wymaganego w przepisach ale nie zwrócili nawet uwagi. Nie znam dokładnie przepisów ale wydaje mi się że policja na siłę się nie czepia małych traktorków chyba że ktoś podpadnie i coś przeskrobie stłuczka czy coś w tym rodzaju wtedy może być różnie. Niektórzy z nich pewnie sami nie wiedzą jak interpretować przepisy związane z małymi traktorkami.
Yanmar YM1820

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: maciek8791 » 03 sie 2021, 23:16

Yanmar1820 pisze: 01 sie 2021, 21:43 Jak mnie raz policja zatrzymała do rutynowej kontroli trzeźwości :lol: to specjalnie ich zapytałem co i jak oni to interpretują to byli zdziwieni o co w ogóle pytam po czym usłyszałem: ma Pan sprawne i wymagane przepisami światła, wykupione OC nie jedzie Pan szybciej niż 25km/h i nie spowodował Pan wypadku nie jest Pan pod wpływem alkoholu więc dla nas na tą chwilę wszystko jest ok. Dodam że nie miałem trójkąta wymaganego w przepisach ale nie zwrócili nawet uwagi. Nie znam dokładnie przepisów ale wydaje mi się że policja na siłę się nie czepia małych traktorków chyba że ktoś podpadnie i coś przeskrobie stłuczka czy coś w tym rodzaju wtedy może być różnie. Niektórzy z nich pewnie sami nie wiedzą jak interpretować przepisy związane z małymi traktorkami.
Według mnie ryzyko, że złapie Cię policja i zrobi problem jest - bardzo małe ale istnieje, bo każdy widzi że to jest maszyna rolnicza a nie żadna samoróbka. Istnieje też ryzyko, że odpukać będzie wypadek i mogą wtedy się dowalić do tego i w konsekwencji np. nie uznają Twojego OC - a jak będziesz miał zderzenie z audi S8 za 490.000 to się zrobi z tego kocioł. Tylko że z drugiej strony, jakie są szanse że swoim hinomoto czy kubotą doprowadzisz do tego typu wypadku? Będziesz wyprzedzał na trzeciego czy co? Moja kubota ma max chyba ok 25 km/h , ostatnio jak jechałem to wyprzedzały mnie jakieś rowery... Kolejna kwestia jak często jeździsz. Jakbym jeździł dużo po publicznych drogach, ciągnął przyczepy, robił jakąś komunalke itd to pewnie bym też jednak wolał nie bawić się w wolnobieżne. Ale przecież na dłuższe trasy większość kolegów tutaj ma jakieś przyczepy. Przy tych prędkościach taki traktorek nie bardzo się na dłuższe trasy nadaje.

Podsumowując ja uważam, że przy małej ilości wyjazdów po jakiś zadupiach powinno być ok jako wolnobieżny.
Jakieś tam minimalne ryzyko jest. Osobiście mam zarejestrowaną moją kubotę ale np. teraz też robie pojazd (buggy) na wolnobieżny więc też ten temat staram się ogarnąć.

pozdrawiam Maciek

jarekw
Posty: 27
Rejestracja: 07 paź 2017, 21:59

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: jarekw » 19 kwie 2023, 20:42

Cześć wszystkim. Chyba się uda zarejestrować mojego Yanmara FX24D.Szukam tylko informacji jaką ma dopuszczalną masę całkowitą-diagnosta potrzebuje do pierwszego przeglądu. Dziękuję

ODPOWIEDZ