Olej do silnika OHV

Maszyny, narzedzia - o tych które mamy i tych które chcielibyśmy mieć w naszych garażach
kemustek
Posty: 54
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:36
Lokalizacja: Banino, Pomorskie

Olej do silnika OHV

Post autor: kemustek » 30 maja 2020, 19:35

Podpowie mi ktoś jaki najlepiej olej lać do typowych silników górnozaworowych?
Mam zagęszczarkę i pompę do wody z silnikami 5,5 KM które nie były kilka lat używane. Chciałbym w nic wymienić olej, ale zastanawiam się jaki lepiej wlać 15W/40 czy może 10W/30? Albo jeszcze co innego?

Obrazek Obrazek
Iseki Landhope TU200F

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Olej do silnika OHV

Post autor: yanmarf17d » 30 maja 2020, 19:41

Do silnika chłodzonego powietrzem 10w30
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Bogdan
Posty: 7
Rejestracja: 07 maja 2020, 13:05

Re: Olej do silnika OHV

Post autor: Bogdan » 17 lis 2023, 09:03

Cześć, olej do silnika górnozaworowego powinien być dobrany odpowiednio do warunków pracy i temperatury otoczenia, w jakich będzie używany. W tym konkretnym przypadku rozważyłbym takie czynniki jak:
    temperatura otoczenia, bo jeśli pracujesz w warunkach o niskich temperaturach, 10W/30 może być lepszym wyborem, ponieważ ma niższy wskaźnik lepkości przy niskich temperaturach. Jak pracujesz w temperaturach bardziej umiarkowanych, 15W/40 może być lepszym wyborem.
      obciążenie i czas pracy. Jeśli silnik jest intensywnie wykorzystywany i narażony na ciężkie obciążenia, 15W/40 może być bardziej odpowiedni, ponieważ ma wyższą lepkość przy wysokich temperaturach.
        częstotliwość zmiany oleju. Jak często planujesz zmieniać olej? Jeśli regularnie, możesz być bardziej elastyczny w wyborze.

        Zawsze warto też sprawdzić instrukcje obsługi i zalecenia producenta dotyczące rodzaju oleju do silnika. Warto też skonsultować tam, gdzie kupujesz olej. Ze swojej strony polecam stronkę iParts, myślę, że na pewno znajdziesz tam olej, którego szukasz, a przy okazji nie ma problemu ze skonsultowaniem wątpliwości.

        ODPOWIEDZ