ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: yanmarf17d » 02 sie 2020, 14:48

Masz tam chyba na obudowie mostu miejsce na cybant. Do cybanta jakaś gruba blacha (10-15m)i wyprowadzenie profilami na wysokość błotnika. Potem to już robisz kabłąk stały albo uchylny w zależności od potrzeb.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: TooSlow » 03 sie 2020, 02:07

Nie taka prosta sprawa z ROPS jak myślałem.

Od 2 tygodni w wolnej chwili kombinuję i nic z tego nie wychodzi.

Gdyby ktoś miał na sprzedaż ROPS do Kuboty Saturn proszę dajcie znać, chętnie kupię.

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: Luzak » 20 cze 2021, 16:21

Jeden dzień i dwa wypadki na ciągnikach - oba bez ramy bezpieczeństwa

https://dziennikbaltycki.pl/smiertelny- ... 8-15670602

https://kurierlubelski.pl/w-sobotnim-wy ... 8-15671496

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: yanmarf17d » 20 cze 2021, 20:16

Kilka dni temu jechałem na rowerze i na spokojnie dokonywałem pewnych statystycznych działań.
Na dziesięć traktorów w obejściach i małych gospodarstwach to 9 ursusów 30 i 60.
Na dziesięć traktorów w obejściach i małych gospodarstwach to 2 ursusy mają kabinę.
Na dziesięć traktorów w obejściach i małych gospodarstwach to żaden ursus 330 czy 360 nie ma żadnej ramy ROPS :o
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: TadeuszB » 21 cze 2021, 07:20

Ten drugi to zdaje się na własne życzenie. Niestety na własnych błędach uczymy się do kończ życia.

dzyndzelo
Posty: 33
Rejestracja: 06 sie 2020, 06:42

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: dzyndzelo » 21 cze 2021, 20:47

Wypadków śmiertelnych w rolnictwie jest niestety dużo, nie mówiąc już o tych zakończonych trwałym uszkodzeniem ciała. Rolnicy nie przechodzą żadnych szkoleń BHP a jak im się mówi że coś jest niebezpieczne to się śmieją bo przecież oni tak robią całe życie i nic im nie jest. Większości takich wypadków można uniknąć. Mój tata też jest rolnikiem i pomagając mu jako nastolatek kilka razy otarłem się o poważny wypadek, a raz byłem na prawdę blisko tamtego świata. Miałem farta.
***** ***

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: yanmarf17d » 21 cze 2021, 22:58

Tutaj niestety główną rolę odgrywa wyobraźnia , potem doświadczenie.
Nasze prawo nie zmusza do instalowania Rops w przypadku braku kabiny( pomijam tu nowe traktory ,bo to obowiązkowo).
Większość rolników uważa, że jeśli przez 30-50 lat nic się nie przytrafiło, to dalej jakoś będzie. W moim rejonie jest mnóstwo działek o nachyleniu 12-15% ale są i 17/20%. Mieliśmy działkę , gdzie kombajn zbożowy mógł zbierać tylko do góry, bo w dół wieszał się na hederze. Część łąk w mojej okolicy koszona jest przez doświadczonych operatorów i tylko traktorami z kabiną.
Wypadki przedstawione w w/w postach świadczą o dużej niefrasobliwości traktorzystów, a już wywrotka na plecy przy wyciąganiu krzewu to sztuka sama w sobie :shock:
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: maciek8791 » 21 cze 2021, 23:22

Ja powiem szczerze, że skoro jak widać jest to coś, co się zdarza wcale nie tak rzadko - to chyba bym starał się dorobić sobie ROPS do tego typu maszyn albo próbowałbym dokupić.

Można by w ogóle założyć taki wątek BHP w którym w dosłownie 10-15 punktach znalazły się takie podstawowe porady dotyczące bezpiecznego użytkowania sprzętu. Ja wiem, że większość z nas wie co i jak, ale z drugiej strony na pewno przybywa świeżo upieczonych właścicieli traktorków. Ja na przykład nie wiedziałem na samym początku, że trzeba trzymać ładowacz nisko nad ziemią jak przewozisz urobek, bo jak trzymasz wyżej, to punkt ciężkości się niebezpiecznie przesuwa i traktor może się wyp... O tym, że jak zjeżdżasz z górki, to powinno się to robić tyłem, też wyczytałem dopiero niedawno z instrukcji. A np do tej pory brakuje mi doświadczenia jeśli chodzi o BHP przyczepy z kiprem. Wiem, że są jakieś filmy na YT że przyczepa się komuś na przykład złożyła z traktorem i zabiła operatora - nie rozumiem dlaczego, a chciałbym to wiedzieć? Sam kiprowałem bardzo mocno załadowaną przyczepę do tyłu i miałem wrażenie w pewnym momencie, jak ładunek szybko przesunął się do tyłu - że coś jest mocno nie tak - powinienem może to wolniej robić? Miałem za dużo załadowane? Kiprowac z boku a nie z tyłu? Może dać ostro do przodu pod koniec jak cięzarówki ? Niby wszystko proste i banalne się wydaje, ale wcale tak nie jest i do maszyny trzeba mieć zawsze respekt...

pozdrawiam Maciek

Bradomsko

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: Bradomsko » 22 cze 2021, 05:27

Maćku co do kiprowania to podstawa dobrze załadowana przyczepa, tj. na tył i na oś a z przodu przyczepy mniej, zawsze kipruj na płaskim terenie a przy takich gabarytach jak nasze traktory i przyczepy to broń boże ruszać ostro do przodu podczas wywrotu bo położysz zestaw

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: ROPS -Rama bezpieczeństwa operatora

Post autor: maciek8791 » 22 cze 2021, 09:55

Bradomsko pisze: 22 cze 2021, 05:27 Maćku co do kiprowania to podstawa dobrze załadowana przyczepa, tj. na tył i na oś a z przodu przyczepy mniej, zawsze kipruj na płaskim terenie a przy takich gabarytach jak nasze traktory i przyczepy to broń boże ruszać ostro do przodu podczas wywrotu bo położysz zestaw
Dzięki za poradę, bardzo się przyda. Dzisiaj będę ładował kilka przyczep to zwrócę na to uwagę.

pozdrawiam Maciek

ODPOWIEDZ