Jaki kupić traktorek?

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: maciek8791 » 26 cze 2020, 20:28

TooSlow pisze: 26 cze 2020, 20:11

Daj znać skąd jesteś, jak ze Śląska to wpadaj, pojeździsz HST - skosisz mi działkę, bo przez te deszcze najwyższa pora. Wtedy zobaczysz jak sobie radzi HST w terenie.

Pozdro
Mały update dzisiaj jeździłem tym janmarem 424 z hydro i łyżką - w ramach ostatniego testu przed zakupem. Powiem tak, wciskasz pedał w podłogę, słychać przeraźliwe rzężenie / miauczenie tej pompy i maszyna ledwo zaczyna się toczyć jakby chciała a nie mogła. Może to kwestia wjeżdżenia się, ale po przesiadce z normalnego to miałem wrażenie że albo coś jest popsute albo ktoś zabrał mu 20KM i zostawił 5KM - to po prostu w ogóle nie jechało. Nawet jak chcesz sobie szybko dać do przodu, nabrać łychą i od razu cofnąć , to dociskasz ten pedał wstecznego i nic - pedał wpada w podłogę, następuje chwila głębokiej zadumy i dopiero po chwili niemrawo traktor się toczy. Rozczarowałem się, bo oczekiwałem szybkiego sprawnego działania a tu jest jak na slow motion albo dla kogoś 70+.

Kierowanie łyżką, pozycja na traktorze bajka, no ale nie da się zatrzeć tego wrażenia braku mocy. Sprzedawca był bardziej od maszyn, może nie umiał tego ustawić ale w sumie przełączaliśmy te biegi na H/L a traktor miał zapięte 4x4 i niewiele to dawało więc to chyba nie jego wina, widać ten typ tak ma.

Może to kwestia jest subiektywnego odczucia - jeden woli hydro, drugi woli manual a ja jestem z tych co lepiej się czują w manualu? Chociaż mam kosiarkę mcculloha za 6 tyś z castoramy, też hydro ale i tak miałem wrażenie że jest dużo bardziej żwawa niż ten yanmar ;)

Szukam dalej i dzięki za zaproszenie, bywam na ślasku czasami, jak już ogarnę się z moim sprzętem i jak tylko będę miał traktor to zapraszam do siebie na testy bijakowo-separacyjne:)

pozdrawiam Maciek

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: TooSlow » 26 cze 2020, 23:22

Przeglądam właśnie na Youtube filmiki z tym Yanmarem.

https://www.youtube.com/watch?v=y2AdJBs4BBo

Z tego wynika, że ma przedni TUR jak dwie porządnie załadowane taczki. A spójrz jak się buja przy nabieraniu kamienia.


Daj znać jak będziesz miał już podjętą decyzję co bierzesz - chętnie pogadam czemu taki, a nie inny.


Za zaproszenie dziękuję - byłem na ślubie cywilnym Robsona, to i do Ciebie się wproszę :)

Pozdro

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: Mandrol » 27 cze 2020, 08:20

Widziałem na YT filmik z orką- żenada :lol: z 2-skibową Unią moje 20-konne Hinomoto szło lepiej niż ten Yanmar chyba, że operator Jan 3-ci d00pa :lol:
Takie mlecze to ja wykaszarką koszę 8-) Wjedziesz w 2-metrową trawę to nie zrobisz nic...
Ja przy domu miałem sporo ziemi, piasku i kamienia i dałem spokojnie radę w manualu. Bez rewersu ale ze wspomaganiem...
Może pomyśl nad nowym ale w manualu?
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Awatar użytkownika
plakuuu
Posty: 12
Rejestracja: 31 gru 2019, 21:52

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: plakuuu » 27 cze 2020, 10:11

Ja też mam dwa traktorki iseki txg23 i yanmara af 226. I to co kolega pisal wyżej to prawda. Hst zabiera moc na walku. Widzę to przy rebaku i glebogryzarce. Ale wygoda i komfort jazdy zwrotność txg23 jest nie porównywalna. Przy koszeniu yanmar dobry jest na duże przestrzenie mimo dzielonych hamulcy wspomagania i innych pierdół jest tak nieporadny przy koszeniu między drzewami i innymi przeszkodami że iseki w tym czasie dwa kółka trzaśnie. Do tura też Tylko txg Nawet porównać komfort za kierownicą to duży i a jednak ciasny yanmar przegrywa. W txg23 mam pneumatyczny fotel i dużo miejsca. Fakt że trzeba zwrócić uwagę w nowych traktorkach na pompę bo wsadzają coraz mniejsze u mnie to jest chyba ok 27l na min jak pamiętam ale nowa Kubota ma podobno tylko 17l na min.

Awatar użytkownika
plakuuu
Posty: 12
Rejestracja: 31 gru 2019, 21:52

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: plakuuu » 27 cze 2020, 10:30

Jeszcze dodam co się tyczy kosiarki bijakowej. Jeśli ma sie Hst i wałek międzyosiowy to warto jest dopłacić do kosiarki międzyosiowej i wtedy nie ma potrzeby dokupywać kosiarki bijakowej. Jeśli kolega chce wziąść nowy traktorek i cieszyć się przyjemnością jazdy to polecam Hst tylko uwaga jeśli ma byc tur to szukać z wydajna pompa. I wtedy będzie fajny traktorek ładowarka i kosiarka. Ale jeśli planuję bardziej wykorzystywać tylni wałek do rebaka glebogryzarki separacyjnej czy ciężkiej kosiarki bijakowej to jednak polecam starego Japończyka. Ja kiedyś miałem chrapkę na nową sibaure https://sprzedajemy.pl/shibaura-sx26-ko ... nr60026403
Dużo miejsca wydajna w miarę pompa bardzo zgrabny traktorek

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: maciek8791 » 28 cze 2020, 01:16

plakuuu pisze: 27 cze 2020, 10:30 Jeszcze dodam co się tyczy kosiarki bijakowej. Jeśli ma sie Hst i wałek międzyosiowy to warto jest dopłacić do kosiarki międzyosiowej i wtedy nie ma potrzeby dokupywać kosiarki bijakowej. Jeśli kolega chce wziąść nowy traktorek i cieszyć się przyjemnością jazdy to polecam Hst tylko uwaga jeśli ma byc tur to szukać z wydajna pompa. I wtedy będzie fajny traktorek ładowarka i kosiarka. Ale jeśli planuję bardziej wykorzystywać tylni wałek do rebaka glebogryzarki separacyjnej czy ciężkiej kosiarki bijakowej to jednak polecam starego Japończyka. Ja kiedyś miałem chrapkę na nową sibaure https://sprzedajemy.pl/shibaura-sx26-ko ... nr60026403
Dużo miejsca wydajna w miarę pompa bardzo zgrabny traktorek
Dzięki za porodę. Teraz mnie zaskoczyłeś trochę. Sądziłem, że bijakowa kosiarka jest niezbędna. Planowałem kupić obie - międzyosiówkę + bijakową. W jaki sposób międzyosiówka zastąpi bijakową? Ja sądziłem, że międzyosowia to kosiarka pielęgnacyjna. Czy nią też mozńa iśc na wysoką trawę, chwasty itd?

Ja planowałem tak zrobić- mam duzy teren gdzie jest tzkw. ugór - bardzo wysokie chwaściory, mały drzewka. W miarę równo jest ale nie ma szału. Tam chciałem tak zrobić :

1. Najpierw sprawdzić kamory czy nie ma takich które uszkodzą bijakową (mam na myśli duże).
2. Następnie bijakową przemielić wszystko co zielone
3. Następnie wjechac glebogryzarka separacyjną (lub zwykłą - bo separacyjna tylko wrzuci darń pod spód)
4. Spróbować równania turem / kratką/ niwelatorem
5. Znowu separacyjna
6. Zasiać trawę
7. Jak już trawa się umocni to po prostu raz na tydzien kosić ją regularnie międzyosiowa (nasadzeń tam nie będzie raczej jest to plac i ogólnie teren przy halach które wynajmuje lub po prostu jakieś pola na których teraz jest dzicz)
8. Raz na rok mustang lub chwastox


co o tym sądzicie ma to sens?

pozdrawiam Maciek

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: maciek8791 » 28 cze 2020, 01:26

Mandrol pisze: 27 cze 2020, 08:20 Widziałem na YT filmik z orką- żenada :lol: z 2-skibową Unią moje 20-konne Hinomoto szło lepiej niż ten Yanmar chyba, że operator Jan 3-ci d00pa :lol:
Takie mlecze to ja wykaszarką koszę 8-) Wjedziesz w 2-metrową trawę to nie zrobisz nic...
Ja przy domu miałem sporo ziemi, piasku i kamienia i dałem spokojnie radę w manualu. Bez rewersu ale ze wspomaganiem...
Może pomyśl nad nowym ale w manualu?
Zobaczymy może przejade się jeszcze raz tym yanmarem, wygoda pracy tą łychą i ogólnie wygoda jest naprawdę duża. Może coś było nie tak, że slabo chodził nie wiem. Będę jeszcze ogladał droższą kubotę B2 z 3 przełozeniami HST i zobaczymy ale mi nie pasuje bo nie dość że traktor drozszy to za deck międzyosiowy cena ok. 12 tyś netto. Czy to jest kosiarka z trzema nożami, czy może wyposażenie promu kosmicznego Columbia ja się pytam ;)

Wracając jeszcze do tego yanmara zbiera b. dobre opinie w stanach, na flimach yt tak naprawdę jak pooglądacie, to ludzie się nim zachwycają, że jest b. silny i zwłaszcza chwalą tura. Ja wiem, że on weźmie może 2 pełne taczki, ale z drugiej strony nie oczekuje od takiego traktora o takich rozmiarach możliwości jakie ma koparko ładowara jcb...

Jedno jest pewne jeśli go kupie to zostanie wytestowany a test umieszczę na YT i wątpliwości się rozwieją, razem z nim biorę bijakówkę 115 i separacyjną 125 i od razu wyjeżdżam w teren, mam drona więc wszystko zobaczymy i nie będzie to film robiony przez firme która sprzedaje traktor.

Jeszcze jedno pytanie - sorry jeśli mało mądre ale spytam - czy jak tur jest odpięty, to takiemu traktorkowi jest lżej?

pozdrawiam Maciek

Awatar użytkownika
plakuuu
Posty: 12
Rejestracja: 31 gru 2019, 21:52

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: plakuuu » 28 cze 2020, 14:24

Międzyosiową wyjeżdżam w ugór i nawet w samosiejki takie do 2cm. Oczywiście bez kosza tylko wyrzut boczny. Jedyna różnica na plus dla bijakowki jest to że możesz pracować na różnych wysokościach i międzyosiowa ma dużo mniejszą tolerancję na nierówności. Jak obejrzysz jakiej grubości są noże w międzyosiowej i do tego napęd z walka. Jest moc. Jeśli chodzi o Twoje zestawienie zakupów to bardziej bym proponował jak już coś odwrotnie bijakowa 125 a glebogryzarka 105. Lecz i tak jak mialbym polecać to zwykła glebogryzarkę 125 nie separacyjną. Jest bardzo duża różnica w oporze przy pracy a efekt pracy bardzo podobny

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: maciek8791 » 28 cze 2020, 14:29

Do 2 cm? To małe ;)
Dzięki za poradę wstrzymam się z bijakową w takim razie. Myślałem, że separacyjna tym walcem wyrówna wszystko i od razu jest pod wysiew, a zwykła to poszatkuje i o wysiewie od razu nie ma mowy (do tego separacyjna zgarnie kamory).

Jeszcze mała korekta odnośnie wydajności pompy. Pisałeś, że Twój traktor ma ok 30l a teraz kładą raptem 16l. Z tego co ja wyszukałem w sieci to są podawane dwa parametry : wydajność ogólna (i ta ma zwykle ok 30) oraz wydajność robocza (bez tego co idzie na wspomaganie). Tak jest jak porównujesz kubutę i janamra - kubota ma 30, janmar 17 , tylko że jak wczytasz się w specyfikacje obu traktorów to okazuje się że ROBOCZA w kubocie to też 17 tak jak w yanmarze, a yanmar ma też druga wartośc dla wspomagania. W sumie obydwa traktory maja te same parametry.

Dlatego według mnie źle to odczytałeś, niemożliwe żeby zdjęli wydajność pompy o połowę bo robią nowe traktorki.
Pomyliłeś wydajność ogólną z wydajnościa roboczą bez tego co idzie na wspomaganie.
pozdrawiam Maciek

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: TooSlow » 29 cze 2020, 01:49

Czyli wniosek prosty - robią coraz słabsze pompy do traktorków.

Z separacyjną możesz mieć problem - jeśli będą kamienie czy inne przeszkody wielkości 5-7 cm w górę, to więcej będziesz pod tą maszyną stał wyciągając zablokowane kamienie, niż robił.

ODPOWIEDZ