Siewnik do trawy

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
piotreks
Posty: 20
Rejestracja: 06 sty 2016, 12:50

Siewnik do trawy

Post autor: piotreks » 20 lut 2020, 09:14

Przymierzam się do zakupu siewnika do trawy, którego mogę zamocować na glebogryzarce separacyjnej. Na pierwszy rzut oka siewnik i glebogryzarka dobrze się uzupełniają, noże lecą z ziemią w kierunku przeciwnym do jazdy, podnoszą powierzchnię, siewnik wrzuca trawę, a glebogryzarka zasypuje powierzchnię, wał strunowy ją równa, i jeszcze jakiś kolejny przyda się, żeby lekko dociskał. Rozwiązanie niby fajne, no ale aż tak tanie nie jest. Ale - szukałem na forum, szukalem u producentów, dealerów, i jakoś ciężko zdobyć taki siewnik, niektorzy nawet nie wiedzą o czym mówię. Czy ktoś już coś podobnego stosował, czy warto w to inwestować, czy może ta posucha u sprzedawców wynika z niepraktyczności tej maszynki?

Awatar użytkownika
ferszta
Posty: 172
Rejestracja: 09 wrz 2018, 20:30

Re: Siewnik do trawy

Post autor: ferszta » 20 lut 2020, 12:04

Hasło kluczowe to siewnik do podsiewów. https://www.olx.pl/oferta/siewnik-do-po ... BgYD2.html
Jest to maszyna do trochę innego zastosowania nie mniej jednak zespół siewnika od tej maszyny można wykorzystać. https://www.olx.pl/oferta/siewnik-poplo ... 9bb2267cc0
Problem polega na tym, ze przy zakładaniu czy to trawników, czy to użytków zielonych zazwyczaj konieczne jest dwu -, trzy - krotne użycie tej samej maszyny lub agregatu uprawowego zanim gleba będzie przygotowana do siewu. Dopiero później można użyć siewnika. W przypadku podsiewu zazwyczaj teren jest przygotowany lub podlega wyrównaniu przed zastosowaniem podsiewu i nie ma potrzeby stosowania tak radykalnych narzędzi jak zaproponowany agregat (na bazie glebogryzarki separacyjnej). Na upartego można próbować go zbudować dokładając siewnik z agregatu do podsiewu, ale pozostaje problem zasilania, który trzeba rozwiązać przez przekładnię z glebogryzarki lub napęd hydrauliczny. Ewentualnie pozostaje rozwiazanie z siewnikiem grawitacyjnym, ale w przypadku traw to się na pewno nie sprawdzi. Moja rada poszukać mały agregat do posiewu, a glebę przygotować wcześniej glebogryzarką. .... i jeszcze jedno za siewnikiem musi iść wał gładki z "heblem" - zawsze. Może takie coś by przerobił, ale nie znam tej maszyny https://allegro.pl/oferta/siewnik-nasio ... 7928385885 na olx pod hasłem siewnik do traw jest kilka ciekawych rozwiazań mozliwych do wykorzystania po przerobieniu.
Hinomoto

piotreks
Posty: 20
Rejestracja: 06 sty 2016, 12:50

Re: Siewnik do trawy

Post autor: piotreks » 20 lut 2020, 21:21

Dzięki za sugestie, może ktoś jeszcze napisze z doświadczenia, czym warto zasiewać trawę, żeby było w miarę szybko i dobrze?

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Siewnik do trawy

Post autor: Adam bez ziemi » 21 lut 2020, 00:28

Witam kolego Piotrze. Polecam udział w targach takich chociażby jak Gardenia, w marcu będą targi w Warszawie. Tam trafisz na przedstawicieli którzy mają w swojej ofercie siewniki do trawy. Zaporą moźe być cena, jednak rozwiązania techniczne pozwalają na szybki i fachowy siew. Jedną z takich firm jest angielski Blec. Mają podwieszane na tylnym Tuzie traktora q takźe na bazie małej Hondy f810 lub 720. Te ostatnie to połączenie ciężkich wałków z siewnikiem i mocnym motorem benzynowym. Działa wyśmienicie, wadą cena, ponad 10 tyś. funtów za nowy. Uźywany teź w cenach mocnych, poza wyspami bardzo Źadko spotykany. Następną firmą która robi zabawki do siewu jest Allett, teź drogi. Jest jeszcze kilka innych firm o których była mowa tu na forum i wszystkie obrzydliwie drogie
Twoja koncepcja połączenia separacyjnej z siewnikiem to, nie obraź się, ja tak mam, to jak połączenie czołgu cieźkiego z pontonem. Zauważ źe jeden przejazd po murawie częstokroć nie rozwiązuje problemu przygotowania gleby a teraz najwaźniejsze, nasiona traw muszą być na pewnej określonej głębokości zagrzebane, niekoniecznie wałkiem prostym a tego separacyjną nie zrobisz. W takiej kombinacji źeby cokolwiek wyszło nie chcę nawet zgadywać ile musiałbyś uźyć nasion na ar źeby zobaczyć je po wschodach.

Awatar użytkownika
ferszta
Posty: 172
Rejestracja: 09 wrz 2018, 20:30

Re: Siewnik do trawy

Post autor: ferszta » 21 lut 2020, 07:13

Jeśli chodzi o wysiew trawy, to używam rozsiewacza lejkowego do nawozów, Nasiona traw mieszam z owsem -ok 50 kg owsa na 1 ha. Siew poprzedza bronowanie, po siewie wał - to oczywiście na powierzchnie w kulturze rolnej. Rekultywacja ugorów zielonych lub gruntów porzuconych to odrębny temat. To oczywiście jest do zastosowania w przypadku użytków zielonych lub innych dużych powierzchni. Na trawniki polecam wysiew ręczny lub ręcznymi siewnikami.
Hinomoto

Kosiarz
Posty: 28
Rejestracja: 30 sty 2019, 10:46

Re: Siewnik do trawy

Post autor: Kosiarz » 21 lut 2020, 16:18

Witam. W tamtym roku analizowałem temat glebogryzarki separacyjnej z siewnikiem. Wszystko fajnie, ale nie do naszych lekkich sprzętów. Waga takiego zestawu wynosi ponad 300 kg i jest umieszczona 1,5m za traktorkiem - jak ktoś lubi ekstremalną jazdę na tylnych kołach to czemu nie . Cena - bez 30tyś nie podchodź ,ale to jeszcze idzie przełknąć. Ja osobiście przy zakładaniu trawników używam coś takiegoObrazek
Kubota b1241 Bcs 750

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Siewnik do trawy

Post autor: TadeuszB » 21 lut 2020, 19:06

piotreks siać trawę chcesz zarobkowo czy tylko u siebie?

piotreks
Posty: 20
Rejestracja: 06 sty 2016, 12:50

Re: Siewnik do trawy

Post autor: piotreks » 21 lut 2020, 23:31

Zakładamy trawniki jako firma, na tym zarabiamy. U siebie to mam same krety:)

Kosiarz
Posty: 28
Rejestracja: 30 sty 2019, 10:46

Re: Siewnik do trawy

Post autor: Kosiarz » 22 lut 2020, 11:08

Kosiarz pisze: 21 lut 2020, 16:18 Witam. W tamtym roku analizowałem temat glebogryzarki separacyjnej z siewnikiem. Wszystko fajnie, ale nie do naszych lekkich sprzętów. Waga takiego zestawu wynosi ponad 300 kg i jest umieszczona 1,5m za traktorkiem - jak ktoś lubi ekstremalną jazdę na tylnych kołach to czemu nie . Cena - bez 30tyś nie podchodź ,ale to jeszcze idzie przełknąć. Ja osobiście przy zakładaniu trawników używam coś takiegoObrazek
Może teraz się uda Obrazek
Kubota b1241 Bcs 750

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Siewnik do trawy

Post autor: Adam bez ziemi » 22 lut 2020, 13:49

Piotrze zajrzyj na sprzedajemy.pl jest tam maszyna podobna do tej jaka chodziła Ci po głowie, brana aktywna wraz z siwnikiem. Dla zorientowana się w cenach innych siewnik ów www.trawy 24. pl mają w swojej ofercie siewniki Sembdner, mimo źe ręczne teź bardzo wydajne

ODPOWIEDZ