Uprawa choinek świątecznych.

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 23 lis 2019, 03:51

Fajnie wyszło! Gratulacje za super robotę ;)
My ręcznie 5-6 osób chyba w 6-7 godzin posadziliśmy ok. 4000 sztuk z przerwami na piwko i coś rozgrzewającego bo ekipa pierwsza lepsza spod baru :lol: Ale wcześniej z moim tatą spędziłem kilka dni na wytyczenie linii i wiercenie otworów więc mechanizacja po raz kolejny pokazała, że ma przewagę nad ręczną robotą ;) Oby tylko zwierzyna nie zniszczyła Twojej pracy...
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 28 lis 2019, 20:09

cieply pisze: 08 paź 2019, 18:25
RudoBrody pisze: 01 paź 2019, 22:53 Zastanawiam się już dłuższy czas nad Logo ale się obawiam, że coś może pójść nie tak i wszystko spale.. A jak to jest z terminem stosowania? Załóżmy, że np. w połowie kwietnia podnosi się temperatura i grzeje słoneczko to sygnał żeby już zastosować oprysk? Masz może na to jakiś sposób?
Taki Mankar to jedna z rzeczy na mojej liście które muszę kiedyś kupić ;) A taki jak Twój z kółkiem to jest bajka!
Ja zrobiłem taką prowizoryczną osłonę z plexi, niby spoko ale i tak oprysk ląduje jakieś 10-15 cm od krzaka a do obsługi potrzebne są 2 osoby.
Sprawdź u siebie kiedy Ci rusza wegetacja. U mnie muszę zrobić oprysk między 18, a 22 kwietnia żeby wyrobić się w terminie 7 - 10 dni przed rozpoczęciem wegetacji. Przy świerku srebrnym jest więcej czasu bo on rusza jakieś półtora tygodnia za pospolitym. Mimo to mam pospolity z jednego roku, który rusza bardzo wcześnie i jego jeszcze nie udało mi się nigdy Logo prysnąć. Rusza około półtora tygodnia przed innymi.

Ja mam takiego starego Mankara, który nie ma uchylnych ramion. Ale i nim pryskam praktycznie pod same pniaczki. Zauważyłem, że środek pryskany z Mankara działa najbardziej równomiernie i najsilniej.

JA na przyszły rok będę kombinował, żeby zrobić jakąś ramę jeżdżącą z silnikiem elektrycznym, do której podepnę tego Mankara bo tak to zadreptać się można. Robię prawie 40 kilometrów na piechotę :).
Na wiosnę na pewno wjeżdżam z Logo ;)
Jaki silnik chcesz założyć i jaka baterię? Jakiś akumulator czy raczej coś z ogniw? Mam znajomego, który buduję baterię do różnych pojazdów elektrycznych więc jak potrzebujesz jakiejś porady to myślę, że jest w stanie pomóc :)

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: marekspectra » 28 lis 2019, 21:21

Najlepszy czas na zakup traktorka jest teraz. Firmy dopychają sie przed sezonem, wybór do końca stycznia największy, Od lutego zaczyna sie sezon, A marcu na placach tłok i wyrywanie sobie co lepszej maszyny.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Paweł1987
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2020, 18:50

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Paweł1987 » 20 sty 2020, 14:27

Witam. Od niedawna wpadłem na pomysł zeby zalozyc plantacje choinek. Posiadam ok.1,2ha ziemi ornej IV grupy. Zastanawiam sie jak najlepiej sie za to zabrać. Nigdy wcześniej nie pracowałem w ziemi tylko kolo domu lubiłem formować drzewka 😉 ziemia jest dzierzawiona i jest w ciągłej uprawie. Najpierw proszę mi powiedzieć ile orientacyjnie można dorobić na plantacji choinek, oczywiście orientacyjnie jeżeli 3/4 posadzilbym jodly a 1/4 świerku i po ok. 1200 sadzonek rocznie. Do pola mam jakies 30km. Pisalem wcześniej dorobić ponieważ posiadam pracę po 8h dziennie i weekendy wolne tyle wolnego czasu chyba starczy mi na ogarniecie wszystkiego. Myslalem żeby na początku zbadac mikro i makro elementy zeby wiedziec czego brakuje w ziemi i ogrodzic pole. Proszę o wskazowki jak najlepiej zacząć rozplanowac co i ile mam posadzić czy dobrze wcześniej pisałem. Czy może jednak kompletnie nie ma sensu zabierać się za to. Pozdrawiam 😉

Witkacy
Posty: 7
Rejestracja: 25 wrz 2019, 15:47

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Witkacy » 23 sty 2020, 14:20

Hej,

Najpierw do Pawel 1987: Ile zarobic nie mam pojecia. Na dzien dzisiejszy jak sie sprzeda hektar7 letnich drzewek to w hurci epewnie kolo 200000pln. Ale jak to bedzie wygladalo za te 7 lat to nie mam pojecia. I nie mam tez pojecia ile to bedzie przez te 7 lat kosztowało. Pieniadze to każdy powinien policzyc sam.
Ad reszta - mysle ze 1,2 ha to bez problemu samemu w weekendy da sie ogarnac i to be wiekszych inwestycji w sprzet.. Ogrodzenie zdecydowanie bardzo dobry pomysl. najlepiej podzielic ziemie na 6-7 kawalkow i co roku kawalek. Rozkladamy zyski i koszty.
Pzdr

Witkacy
Posty: 7
Rejestracja: 25 wrz 2019, 15:47

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Witkacy » 23 sty 2020, 14:27

Hej,

A tearam moje właściwe pytanie. Ktoś wyżej wspomniał że urzywa opryskiwacza mankar - wczesniej wogole nie znałem takiej nazwy ale pogooglowałem i rzeczywiście wyglada to bezkonkurencyjnie. Wiosna idzie więc przymierzam sie do zakupu opryskiwacza własnie. Początkowo myslałem o czymś do ciągnięcia za traktorkiem ale stwierdziłem że to zdecydowanie za duza opcja. I zdecydowałem że pójdę w jedno z poniższych:


http://opryskiwacze-ulv.pl/?page_id=2500
http://opryskiwacze-ulv.pl/?page_id=1983

Bardzo mi się podoba ta wersja taczkowa, pchana ręcznie. Zdecydowanie wjedzie między każde rzędy nawet jak juz troche drzewka podrosną. Ale obawiam się troche że pchanie tego urządzenia to jednak będzie katorga (przynajmniej po pierwszym ha). Wersja spalinowa wiadomo - tej wady nie ma ale nie wszędzie wjedzie.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z taką wersją pachaną?
Z góry dziękujęza każdą wskazówkę.

Pzdr

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 23 maja 2020, 22:56

W końcu zdecydowałem się na oprysk Logo... Kawałek minąłem i widać różnicę jak na dłoni ;)
Obrazek Obrazek

Zdecydowałem się wszystko wykosić- nie wiem czy dobrze zrobiłem :| Zobaczymy...
Obrazek

Przy okazji dziś zobaczyłem, że świeże, młode pędy na niektórych jodełkach zaczęły usychać :( Objaw jakiejś choroby?
Obrazek Obrazek
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: lewan24pl » 24 maja 2020, 00:12

U a może za sucho jest ???
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Adam bez ziemi » 24 maja 2020, 12:18

Wygląda mi to na odmrożenia, tzw zgorzel mrozowa

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 24 maja 2020, 12:38

Dobry trop Adamie bo bodajże w czwartek nad ranem było 1C a na oknach w przyczepie kempingowej szron...
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

ODPOWIEDZ