Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Orin
Posty: 27
Rejestracja: 27 paź 2019, 20:26
Lokalizacja: Wanaty
Kontakt:

Re: Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Post autor: Orin » 15 sty 2021, 22:14

Pomysł ogólnie dobry, natomiast jako operator minkoparki 2,7 t to powiem tylko tyle, że taka maszyna nadaje się co najwyżej do malutkich pieńków (a to Volvo które mam jest jednym z mocniejszych w swojej wadze, ustępuje tylko Takeuchi). Maszyna dostanie w dupę znacznie bardziej niż jest to warte. Jak widzę mini do 2 ton, która się szarpie z korzeniami, to wiem jedno: operator nie wie ile kosztuje tulejowanie maszyny.... Do wyciągania pni to minimum koparko-ładowarka. Z mini to coś większego w ostateczności (powyżej 5 ton), idealna jest kołówka, tyle że to już 15 ton i więcej....

Dobrym rozwiązaniem jest duży traktor 4x4, ok. 200 koni. Nie wiem jednak ile takie cudo waży.

Jak się obrobię z własną robotą przy sieci, to w zimie planuje się pozbyć własnych drzew za pomocą innego sprzętu: terenówki z wyciągarką 15ton. Padło na to rozwiązanie, bo widziałem to już w akcji i mam do sprzętu nieograniczony dostęp. 20letnie sosny obala w całości. Dodatkowo w moim przypadku zależy mi na selektywnym usunięciu drzew aniżeli na "lotnisku".

Awatar użytkownika
Koyac
Posty: 18
Rejestracja: 12 sty 2021, 20:02

Re: Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Post autor: Koyac » 16 sty 2021, 19:54

Sam zastanawiałem się mocno nad "odchwaszczeniem" areału i w moim przypadku, ponad hektara porośniętego około 20 letnią brzozą i sosną, pozostaje tylko usługa firm mulczujących grunt pod inwestycje. Taki mulczer leśny nawet nie poczuje tej roboty. Żaden traktorek, żadna minikoparka nie ogarnie tematu....
https://www.youtube.com/watch?v=Y-hvSH2BfiU

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Post autor: yanmarf17d » 16 sty 2021, 21:12

W moim przypadku nie ma mowy o użyciu mini koparki. Wykluczony jest wjazd ciężkiego sprzętu do karczowania, bo drzewa pozostają, a do usunięcia są tylko zielsko ,drobne samosiejki (3-5 cm śr.) i pnie w różnym stadium rozkładu. Pozostają duże pniaki, które przy okazji pracy koparko- ładowarki zostaną usunięte , jeśli będzie możliwy dojazd między drzewami. Większość leżących konarów i częściowo zbutwiałego drewna została poskładana w kupki i właśnie traktorkiem będę wywoził w miejsce składowania. Przy okazji może założę pług na przedni tuz i wyrównam koleiny i dołki. Zaopatrzyłem się w tarczę tnącą do kosy spalinowej do walki z zielskiem i samosiejkami w miejscach ,gdzie traktorkiem nie przejadę . Reszta pójdzie pod rozdrabniacz sadowniczy. Kilka lat i powinna porosnąć trawka :)
Tak wygląda miejsce składowania pniaków i zbutwiałego drewna po karczowaniu części działki
Obrazek
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Post autor: yanmarf17d » 17 sty 2021, 15:49

Tak dzisiaj (17.01) wyglądają moje krzaki, chaszcze... a w zasadzie nie wyglądają ,bo są przysypane :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

przybyl191
Posty: 57
Rejestracja: 26 mar 2021, 09:04

Re: Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Post autor: przybyl191 » 24 kwie 2021, 21:31

Praca wre na wielu frontach.

Dzisaj przy okazji sadzenia żywopłotu, dotarłem do fragmentu działki na którym kiedyś stały duże szklarnie.

https://drive.google.com/folderview?id= ... asNUvivdiC

W planach jest doprowadzenie tego terenu do ładu. Na chwilę obecną jest tam sześć betonowych murków, pełno krzewów bzu, różne mniej lub bardziej rozłożone gałęzie i deski na ziemi, dużo nierówność, trochę lisich nor, czasem trafi się kawałek drutu, linki, sznurka. No i MNÓSTWO potłuczonego.

O ile z krzakami sobie poradzę, łańcuchowa i jechane, a potem sąsiada z koparko ładowarką na dwie godziny żeby powyrywał pniaki. O tyle co zrobić potem mam już problem, ani glebogryzarką ani kosiarką wiechac nie można. Ręcznie się tego wszystkiego, a zwłaszcza szkła, nie wyzbiera, trzeba by pomyśleć o.... i właśnie o czym? Jakie narzędzie mi się do tego nada? Czy wystarczy brona, byłoby dla mnie najprościej. Czy też kultywator, tutaj już większy problem żeby dostać w znośnej cenie. Czy jakieś bardziej "zaawansowane grabie" byłby potrzebne?

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Post autor: maciek8791 » 25 kwie 2021, 01:09

przybyl191 pisze: 24 kwie 2021, 21:31 PO tyle co zrobić potem mam już problem, ani glebogryzarką ani kosiarką wiechac nie można. Ręcznie się tego wszystkiego, a zwłaszcza szkła, nie wyzbiera, trzeba by pomyśleć o.... i właśnie o czym? Jakie narzędzie mi się do tego nada? Czy wystarczy brona, byłoby dla mnie najprościej. Czy też kultywator, tutaj już większy problem żeby dostać w znośnej cenie. Czy jakieś bardziej "zaawansowane grabie" byłby potrzebne?
Ja bym spróbował zwykłą kratą. Krata zbiera bardzo ładnie różne śmieci - po prostu jeździsz trochę, a co jakiś czas jak uzbierasz śmieci, korzeni, sznurków - to stajesz. Co do szkła to nie ma bata jest ręczna robota do zrobienia.
pozdrawiam Maciek

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Post autor: maciek8791 » 25 kwie 2021, 01:13

Koyac pisze: 16 sty 2021, 19:54 Sam zastanawiałem się mocno nad "odchwaszczeniem" areału i w moim przypadku, ponad hektara porośniętego około 20 letnią brzozą i sosną, pozostaje tylko usługa firm mulczujących grunt pod inwestycje. Taki mulczer leśny nawet nie poczuje tej roboty. Żaden traktorek, żadna minikoparka nie ogarnie tematu....
https://www.youtube.com/watch?v=Y-hvSH2BfiU
Wszystko fajnie tylko widziałeś cenę tej usługi? Byli nawet u mnie oglądać. Dla mnie za 1/2 albo 1/4 ceny zrobi to koparka która usuwa pnie. Jedyna zaleta to szybkość ale mi aż tak nie zależy na czasie. Do tego to co zmielone będzie jeszcze tam gniło dość długo. U mnie chodziło o samo pieńki już.

Miałem to samo co ty. Znalazłem firmę która zrobiła łeb za łeb czyli zabrali drewno. Ważne, żeby zostawili porządek po sobie w miarę. Wycieli wszystko elegancko. Ja planuje wydobyć teraz pieńki i wywieźć je w cholerę - koparka ok 100 / h, pełny samochód 20 ton = 200zł za wywóz. Gałęzie będę woził i sprzątał sam przyczepką, prawdopodobnie je komuś dam do spalenia albo sam zrobię kilka ognisko i po sprawie, no a dalej sam będę działał.

pozdrawiam Maciek

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Post autor: yanmarf17d » 25 kwie 2021, 18:21

przybyl191 pisze: 24 kwie 2021, 21:31 Jakie narzędzie mi się do tego nada? Czy wystarczy brona, byłoby dla mnie najprościej. Czy też kultywator, tutaj już większy problem żeby dostać w znośnej cenie. Czy jakieś bardziej "zaawansowane grabie" byłby potrzebne?
Brona czy kultywator zapewne nie zgrabią tak dokładnie ,tego co leży na wierzchu, jednak posłużą do wielu podstawowych prac polowych . Najlepszym narzędziem będą te wielkie grabie - zgarniacz , Dla grabi nie widzę jakiegoś większego zastosowania.

Szkło to zmora największa. Albo pozbierać ,albo zarównać i nawieźć ziemi a potem wysiać trawę. Gorzej , jeśli tam ma być jakaś uprawa.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

przybyl191
Posty: 57
Rejestracja: 26 mar 2021, 09:04

Re: Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Post autor: przybyl191 » 25 kwie 2021, 18:32

Właśnie, brona się potem przyda. W planach jest 20 - 30 arów warzywnika. Zresztą sąsiad po drogiej stronie ulicy ma jedną do opchnięcia. Kultywator musiałbym albo kupić nowy albo zrobić samemu.

Natomiast grabie, 🤔 No cóż nic z nimi potem nie zrobię.

Co do szkła, nawozić nic nie można. Urząd Miasta się czepia. Więc trzeba pozbierać, nie mniej kiedy to szkło jest w masie, zielska i innych śmieci, nie za bardzo jest się jak to bezpiecznie zrobić.

Z drogiej strony, jeżeli brona / kultywator / grabie wygrzebią resztę syfu, to już będzie można wziąść wiaderko i to wyskubać. Przynajmniej taka mam nadzieję 😅

BDW czy ktoś robił może taki mikro kultywator na powiedzmy 4 zęby?

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Krzaki, chaszcze, wieloletnie ugory - jak z tym walczyć?

Post autor: maciek8791 » 25 kwie 2021, 20:58

przybyl191 pisze: 25 kwie 2021, 18:32

Z drogiej strony, jeżeli brona / kultywator / grabie wygrzebią resztę syfu, to już będzie można wziąść wiaderko i to wyskubać. Przynajmniej taka mam nadzieję 😅

BDW czy ktoś robił może taki mikro kultywator na powiedzmy 4 zęby?
Może spróbuj pudłem, ono ma 5 zębów. Można ustawić tak, że ryje tylko zębami w ziemi. Dzisiaj wywiozłem dzięki niemu z 10 łyżek kamieni i syfu. Do tego jak tylko nabierze ziemi i masy to niweluje bez porównania skuteczniej od jakiejkolwiek kraty - sprawdzone - i daje bardzo dobrą stabilizacje przy pracy ładowaczem (jest szerokie - różnica jest niebo a ziemia jeśli chodzi o stabilność).
U nas w Polsce to pudło nie jest tak popularne, podczas gdy np. w stanach to jest podstawowe narzędzie do traktorka.
Poniżej foto z dzisiejszej roboty możesz zobaczyć jak głęboko wchodzi zębami.

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ