Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Regulamin forum
Modyfikacje które mogą być adoptowane do różnych modeli traktroków.
Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Post autor: marekspectra » 10 gru 2013, 11:18

Kubota L 22 miała za mały rozstaw kół - nie miesciła mi się w rządki :) Obróciłem tylne koła i szerokość zwiększyłą sie do 88cm Czyli prawie ok. bo np c330 ma 92cm. Pozostał tylko problem kół przednich. Obrócenie ich przyniosło by komiczny efekt, zatem nie pozostało nic innego jak wyciącić tracze koła i przesunąć względem tzw rawki. Czyli fachowo należało zmienić wartość ET :)

Było tak:

Obrazek

czyli tarcza koła wystawała poza krawędz felgi, luz pomiedzy krawędzią a poziomicą był ok 3cm

Obrazek

po operacji wygłada tak:

Obrazek

Najpierw pomiary :)

Obrazek

Czyli 7cm róznicy czyli 3,5 na stronę.

Tarczę koła należało wyciąć i przespawać o 3,5cm w głąb felgi. Najpierw znalazłem miejsce w którym tarcza koła "wywija się w felc" i zaznaczyłe 3mm otworem. Tokarz wycinając tarczę nie mógł wytaczać poza ten znak.

Obrazek

ledwo widoczny świecący znaczek na tle felgi i orybinalnej prawie 30letniej opony :)

Obrazek

Kapciarz posciągał opony...

Obrazek

U tokarza...

Obrazek

Felgi okazały sie pancerne! Bardzo twardy materiał, trudny do skrawania a do tego tarcza koła do rawki okazała sie...NITOWANA! :shock: Tokarz pod moim czujnym okiem :) sie postarał i wycieta tarcza z dużym oporem została wbita na nowe miejsce. Całość wycentrowana na tokarce i chwtnięta. Dalej felgi trafiły do piaskowania. Po tej obróbce trafiły do profesjonalnego spawacza i od niego wyglądały tak :
Obrazek

Obrazek

Malowanie - Novol - nie ma kompromisów :)

Obrazek

Miałem trochę stracha bo to moje pierwsze w karierze malowanie pistoletem :)

Najpierw dwie cieniutkie warstwy podkładu reaktywnego
Obrazek

Na to podkład akrylowy

Obrazek

na to podkład epoksydowy

Obrazek
na to jeszcze raz akrylowy i dwie warstwy Wilckersa

i mamy efekt koncowy z nowymi oczywiscie oponkami :)

Obrazek

Tak sie prezentuje całosc :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Post autor: petra » 10 gru 2013, 18:27

No gratuluję takiej roboty, efekt piorunujący - koła jak nowe i po przeróbce przypominają moje patrząc na zdjęcia. Nigdy nie zastanawiałem się nad rozstawem kół, nie doszedłem do takiego "wtajemniczenia" w rolnictwie, ale teraz kapuje o co biega co nieco. Moje przednie felgi/koła są zupełnie inne od Twoich przed przeróbką i jak już pisałem przypominają bardziej te po a nawet bym powiedział,że moje są bardziej odsadzone na zewnątrz. Zajrzałem do "archiwalnych" odpowiedzi sprzedawców przed zakupem i patrz co przeczytałem: "długość - 266cm, szerokość - 129cm, wysokość do kierownicy - 147cm, rozstaw osi - 153cm Rozmiar opon przód - 6x14, tył - 9,5x24 "
Z tym że u mnie na przodzie są 7x14 to wszystko chyba się zgadza ale i tak pomierzę w przyszłą sobotę / a już miałem napisać weekend /
Marku teraz skoro nauczyłeś się malować / peintować jak mówią polscy hamerykanie / czyli nanosić lakier to czekam na gruntowny remont lakierniczy Twojej Kubotki, tylko nie pisz że musi być w oryginale!!!! Jak Was porządnie zasypie to będziesz miał duuuuuuuużo czasu, :lol: tylko nie mów że musisz robić dzieci, na to masz noce. ;)
Pozdrawiam
Zbyszek
Petra
Kubota GL23

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Post autor: toku74 » 10 gru 2013, 21:12

Elegancko. Pełne PRO.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Post autor: marekspectra » 10 gru 2013, 23:34

...:) dzieki :)

ale pełne pro by było kiedy pomalowane by były Wszystkie koła...Troche teraz załuje że się nie zmotywowałem i nie dokonczyłem roboty. Oczywiscie mam wymówkę że poszło mi za dużo farby, że kiedy w koncu przyszła to nie miałem już czasu i takie tam... dziś wiem że powinno to być zrobione.

Zbyszku - kubuś ma być pokryty patyną czasu :) i tak zostanie...


nieee! żartowałem :) oczywiscie że przyjdzie czas i na niego :) na razie niestety czeka w kolejce... ale przyjdzie czas że zabłyśnie :)

A w nocy kiedy nie spię to ... to myśle jak i co zrobić wykonać, zaprojektowac... no na nic nie ma czasu :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Post autor: petra » 17 gru 2013, 20:17

W sobotę zmierzyłem z ciekawości szerokość mojej GL-ki i od środka do środka przedniej opony wyszło około 1-ego metra więc po zewnątrz opony jest 1.20
Czyli niewąska jest ta moja Kubotka.
Pozdro
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Post autor: marekspectra » 18 gru 2013, 17:26

U mnie po przeróbce od środka do środka opony jest 105-106 cm. Zbyszku jaki masz rozmar opon? bo wygląda na dość solidny "balon" - 20cm szerokosci to ile 7 czy wiecej?
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Post autor: petra » 18 gru 2013, 18:32

Już odpowiadam, mam zamontowane przez sprzedawcę nowe opony 7x14 chociaż w oryginale podają że są 6x14 Podejrzewam że takie miał i założył, mnie tam to nie przeszkadza.
Pozdr
Petra
Kubota GL23

kamil00
Posty: 136
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:27

Re: Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Post autor: kamil00 » 06 lut 2014, 18:51

ja w swoim mitsubishi do poszerzenia zastosowałem krążki metalowe o grubosci 6 cm w których są wywiercone otwory na podzielnicy , krążki są na każdym kole każdy waży 10 kg , obecnie od środka do środka opony jest 123cm

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Post autor: petra » 06 lut 2014, 19:26

A co z mocowaniem, krążki wydają mi się świetnym rozwiązaniem poszerzenia traktorka, ale śruby także muszą być wtedy zmienione i ... chyba pozostaje tylko dorobienie. Próbowałem dobrać śruby do mocowania "ropsa" i już wtedy miałem kłopot z gwintem.
Petra
Petra
Kubota GL23

kamil00
Posty: 136
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:27

Re: Poszerzenie felg - zmiana rozstawu kół

Post autor: kamil00 » 06 lut 2014, 19:41

to tak krążki mają podtoczenie tak żeby pasowały idealnie na piastę i z drógiej strony jest takie samo podtoczenie jak kształt piasty tak żeby koło się na nim opierało
wyglada to tak jak przedłużenie piasty co do śrób to zastosowałem śróby 10.8 dłuzsze o 6cm od orginalnych z takim samym gwintem jak orginał , wszystko to sprawuje się bardzo dobrze

ODPOWIEDZ