Sprzęgło cierne na wom

zwirek
Posty: 45
Rejestracja: 02 maja 2019, 19:54

Sprzęgło cierne na wom

Post autor: zwirek » 25 maja 2020, 10:46

Cześć, mam pytanie do was, czy stosujecie np w glebogryzarkach sprzeglo cierne na walku wom? Wiadomo ze to jakieś zabezpieczenie dodatkowe ale sprzęgła cierne maja po 900Nm i pytanie czy nie jest za mocne do traktorka w przedziale 20km? Czy przy naszych traktorkach ma to jaki kolwiek sens?

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sprzęgło cierne na wom

Post autor: yanmarf17d » 25 maja 2020, 12:16

Oryginalne wałki do glebogryzarek japońskich nie mają sprzęgła i tak ma być. Jeśli ktoś stosuje glebogryzarkę np separacyjną , to najlepiej dowiedzieć się u producenta , czy zaleca sprzęgło.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
Feston
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2020, 12:04

Re: Sprzęgło cierne na wom

Post autor: Feston » 25 maja 2020, 13:08

Mam przy glebogryzarce separacyjnej wałek ze sprzęgłem, ale nie jestem w stanie go wyregulować...fabryczne ustawienie i tak zadusi traktor, a jak pracujesz i masz wprawę, to sam będziesz widział, że coś się dzieje i wysprzęglisz. Mam sprzęgło, które posiada sprężynki na śrubach i teoretycznie jak je poluzujesz, to powinno szybciej zadziałać, ale nie potrafię tego ustawić. Także u mnie działa to jak normalny wałek bez sprzęgła.
Przy drugiej glebogryzarce separacyjnej mam sprzęgło stożkowe walterscheid i tam rzeczywiście to działa, raz na 4 sezony wymieniam dwa komplety stożków i jak złapię duży kamień, to sprzęgło przeskakuje- ale raz widełki od wałka przed tym sprzęgłem rozwaliło.
Yanmar F180 glebogryzarka separacyjna SB-105; kultywator 125 cm 7 zębów

zwirek
Posty: 45
Rejestracja: 02 maja 2019, 19:54

Re: Sprzęgło cierne na wom

Post autor: zwirek » 25 maja 2020, 13:27

Czyli te stożkowe spełnia oczekiwana rolę, odnosnie ciernego moim zdaniem są za mocne w porównaniu do mocy traktorka i działają tylko jak wałek czyli predzej zadusi się traktor niż sprzeglo zadziała, czyli musze poszukać najlepiej jakiegoś stożkowego.

Awatar użytkownika
Feston
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2020, 12:04

Re: Sprzęgło cierne na wom

Post autor: Feston » 26 maja 2020, 12:41

zwirek pisze: 25 maja 2020, 13:27 Czyli te stożkowe spełnia oczekiwana rolę, odnosnie ciernego moim zdaniem są za mocne w porównaniu do mocy traktorka i działają tylko jak wałek czyli predzej zadusi się traktor niż sprzeglo zadziała, czyli musze poszukać najlepiej jakiegoś stożkowego.
Dokładnie, przy stożkowym jak wymienię nowe stożki, to przez pierwsze roboty też czasem przydusi zanim zadziała, ale z czasem się "ułoży" i spełnia swoją rolę, z tym że mój jednoosiowiec ma jakieś 13 KM. Regeneracja takiego sprzęgła to 250 zł (2 komplety po 8 stożków ze sprężynkami) samo sprzęgło nie wiem ile kosztuje, bo kupiłem używany sprzęt i już był nowy wałek ze sprzęgłem.
Yanmar F180 glebogryzarka separacyjna SB-105; kultywator 125 cm 7 zębów

ODPOWIEDZ