Mechanizm zawiesia kosiska Kubota.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Mechanizm zawiesia kosiska Kubota.

Post autor: marekspectra » 16 lut 2021, 13:26

Generalnie sporo rozmawiamy o kosiarkach pielęgnacyjnych montowanych do naszych traktorków. Ale nie było tematu w którym omówilibyśmy sposób montażu kosiska ( hederu) do samego traktorka. Mam na myśli oryginalne mocowanie pomiędzy osiami ciągnika.

Jeśli przejrzymy sie marce KUBOTA , to hedery starszych wersji tych importowanych z Japonii są dość prosto podwieszane pod np KUBOTA 6000 . Ale obecne na rynku współczesne Kuboty serii B mają to zawiesi o wiele bardziej skomplikowane. Ponieważ Kubota Polska otrzeźwiała w końcu i zaczęła na serio promować i sprzedawać nowe małe traktorki , na rynku pojawiło sie zapotrzebowanie na kosiska do tych modeli. Z kosiskami nie ma problemu , śa dostępne dość szeroko w rynku wtórnym, ale zawiezie to juz co innego :)

Wygląda ono mniej wiecej tak :

Obrazek

Obrazek

Jeśli ktoś z użytkowników, ma tego typu zawiesie w swoim traktorku, lub ma dostęp do takiego mechanizmu - proszę o kontakt.

Sposób montażu :

https://youtu.be/ShYsWadIWNQ

KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
maciek8791
Posty: 147
Rejestracja: 16 kwie 2019, 00:36

Re: Mechanizm zawiesia kosiska Kubota.

Post autor: maciek8791 » 17 lut 2021, 19:46

Mnie teraz interesuje ten temat, bo rozważam zakup takiego kosiska to mojej kuboty.
To co pokazałeś - czyli ten "najazdowy" ma nienajlepsze opinie na forach zagranicznych (głównie z USA). Są z tym ponoć problemy. Są też dwa rodzaje - z wyrzutem z boku i z wyrzutem z tyłu. Dominują te z bocznym wyrzutem, ale wielu użytkowników zakłada noże mulczujące i zatyka boczny wyrzut.

Dla mnie jest jedna zaleta tego urządzenia - według mnie to jest łatwiejsze do użycia niż kosiarka ciągnięta z tyłu bo widzisz z boku co przycinasz - zupełnie jak w małych traktorkach-kosiarkach. Myślę, żeby to założyć, po to aby mogła też żona pokosić albo starszy syn. Dla nich wleczenie z tyłu tobołu takiego jak moja bijakowa z koszem, to jest problem. A tu odpiąłbym ładowacz, z tyłu zostawił pustego tuza i będą sobie jeździli. Tym bardziej, że żona chce jeździć moim traktorem odśnieżać itd - takie czasy :D

To co mnie uderzyło, to ceny. Takie kosisko kuboty (nowe) zaczyna się od ok. 12.000 - 14.000 netto.
W Niemczech cena wynosi uwaga ok 1.400 EUR - jak masz nip EU to odejmujesz jeszcze podatek (oczywiście nowe od dealera). I nawet nie trzeba specjalnie szukać żeby za tyle kupić. Ja mam ofertę na to szersze kosisko z wyrzutem z tyłu gdzie cena "Dla Niemca" = 1.400 EUR czyli ok 6.300 zł a cena "Dla Polaka w Polsce" = ok 18.000 netto! To nie jest nawet dwa razy drożej tylko 3 razy drożej... To samo dotyczy ładowaczy czołowych kuboty - Niemiec płaci duuuużo taniej, naprawdę się dziwię, że to do tej pory tak funkcjonuje pomimo tego, że mamy internet itd.

To jest przykre, że minęło ponad 40 lat od upadku komuny i dalej jest to co było - oni mają tam nie tylko lepiej, ale jeszcze kupują wszystko taniej, zaczynając od lidla kończąc na traktorach. Ale wiadomo - biednego najłatwiej wydymać.

Zobaczcie też, jaka to się robi droga impreza - kosisko 12.000 netto, osprzęt do podnoszenia ok 2.000-3.000 netto - to się robi normalnie cena drugiej porządnej kosiarki zero-turn. Nawet przy imporcie z niemiec wyjdzie ok. 8-9 tyś, to też nie jest mało moim zdaniem. Przy używce też nie sądze, żeby ktoś kupił kosisko z mocowaniami za 2.000 zł, więc pytanie czy przy takich kosztach jest sens się w to pchać?

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Mechanizm zawiesia kosiska Kubota.

Post autor: marekspectra » 18 lut 2021, 10:11

Jestem zaskoczony, nie wiedziałem o takich różnicach w cenach. Co do cen w Polsce to słyszałem o tym od innych użytkowników nowo zakupionych traktorków, ceny kosisk ,koszy i adapterów w Polsce po prostu powalają.
Ja mam dwa kosiska - jedno starego typu do Kuboty B7000, kupiłem taki traktorek uszkodzony jakiś czas temu , z myślą o zastosowaniu jako typowa kosiarka. Miał uszkodzone łożyska skrzyni i dwa wałki - wszystko kupiłem nowe i zleciłem wymianę w warsztacie od skrzyń - to było głupie. Sam mogłem to sobie zrobić, ale to inna historia...

Drugie kosisko wraz z koszem jest nowego typu , do współczesnych traktorków , było zamontowane w Kubocie BX
Obrazek

Obrazek

Zestaw nie zawiera jednak mechanizmu podnoszenia kosiska. Dzwoniło do mnie kilka osob które kupiły nowe traktorki i chętnie wyposażyli by je w ten zestaw, ale brakuje nam tego sprzęgu kosiska.

Gdybym dostał na kilka dni taki mechanizm - byłbym w stanie dorobić sobie taki sam :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ