PŁUG zagonowy dla Kuboty l22

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: PŁUG zagonowy dla Kuboty l22

Post autor: marcinbg » 19 sie 2014, 16:43

Marku dziękuję za dobre słowo cały czas się obawiam że mój ciągniczek sobie nie poradzi ale jednoskibowy nie jest dużo mniejszy naprawdę centymetrowe różnice a jak orałem to jak bym samym ciągnikiem jechał, z tą wygięta stopką masz rację tak jest wygięta a drugiej nie ma ale tak jak mówisz groszowe sprawy tylko teraz się zastanawiam jak przerobić mocowania bo sytuacja jest taka że oryginalnej ramy chyba nie będę ciął ponieważ tak stwierdziłem razem z Ojcem że lepiej będzie zostawić oryginał na w razie w ( mamy takie swoje w razie czego) i byłem dzisiaj pooglądać profil w sklepie mianowicie 80x40x4 solidna rzecz ale sami oceńcie czy się nada, druga sprawa to skrócenie belki na zdjęciu niżej pokażę jak bym ją skrócił w nowej ramie i oczywiście musze delikatnie przesunąć wieżyczkę w lewo troszkę się zastanawiam nad tym żeby nie spieprzyć bo tak patrząc na ten pług gdy się siedzi na ciągniku patrząc do tyłu to po prawej stronie pług jest bardziej wysunięty na koło niż ten orlik mały 1 skibowy. i zastanawiam się 330 czy 360 sa szersze od mojego o jakieś 30-40 cm i muszę z tym pokombinować żeby nie narobić cudów. Tak wysokość do ramy to 50cm . te kreski to tak mniej więcej gdzie bym chciał skrócić nową ramę obniżyłbym wieżyczkę o 10 cm i skrócił mocowanie z 67 do 50 cm i oczywiście sworznie 21mm zamiast 28 Co sądzicie ???
Załączniki
IMG_9305.jpg
IMG_9305.jpg (219.25 KiB) Przejrzano 10541 razy

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: PŁUG zagonowy dla Kuboty l22

Post autor: marekspectra » 19 sie 2014, 21:28

Marcin- dwa razy sie zastanów zanim zaczniesz ciąć.

Ważne - szerokość pierwszej skiby

Prawe koło jedzie w bruzdzie, piersza słupica powinna byc oddalona od wewnetrznej częci tylnej opony w twoim przypadku ok 25cm. Czyli tak musisz ustawiać na łamcuszkach od ramion TUZ żeby brał takiej szerokosci pierwszą skibę. Masz UNIĘ starego typu. gdybyś miał nowego typu to masz dodatkowo śrubę regulacyjną poprzeczną i nią tez możesz dodatkowo regulowac.

O ustawieniu szerokoscu drugiej skiby innym razem żeby nie zaśmiecac. Ja tez miałem podobny problem że było mało miejsca , kiedy zapinałem swój stary pług tego własnie typu. Ja przedłużyłem dolne ramiona TUZ o ok 8-10cm. A od kiedy mam odwrócone tylne koła czyli poszerzone - to już luz.

Napisz dokładnie co chcesz przerabiac bo tak do konca nie łapię...może fotka z pługiem i traktorkiem razem by pomogła..
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: PŁUG zagonowy dla Kuboty l22

Post autor: k_sit » 19 sie 2014, 21:35

Marcin wywal te rury i wstaw stojak jak na wcześniejszych postach , zakończ rurę czopem fi 22 mm. Przez takie rozwiązanie uzyskasz reg szer. pierwszej skiby,wykorbieniem ustawiasz szer. drugiej. Wybór należy do ciebie ty zdecydujesz jak przerabiać to mądrze. Marek możne podać tobie wymiary i przystosujesz go swego kucyka Ja tak przerobiłem konną dwójkę podejrzy i oceń,ty masz mniej kombinacji. Zdobisz jak uważasz czekam efektów.

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: PŁUG zagonowy dla Kuboty l22

Post autor: marcinbg » 19 sie 2014, 22:01

Marku nic nie będę ciął zrobię po prostu druga ramę bo ta oryginał zostawiam tylko śruby przełożę bo jak zacznę kombinować z ta rama a nie daj Bóg coś nie wyjdzie to potem mogą być jaja tzw bo czasami możne się przydać a zrobiona prze ze mnie ramę chce skrócić wysokość wieżyczki o jakieś 10 cm i sama belkę bo jak dla mnie jest za szeroka ale muszę wiedzieć jak to dokładnie ustawić w jakiej pozycji za ciągnikiem ma być pierwszy plug wiadomo łańcuszkami podreguluje ale nie dużo. I muszę to zrobić raz a dobrze hehe A co do twojej rady Marku to 25 cm od wewnętrznej części kola do której części lemiesza do szpica czy do boku ?? Taka dla mnie istotna rzecz bo do karna to w sumie wyjdzie z 50cm a do szpica to chyba dobrze 25 w sam raz na 1 plug no nie wiem napisz dokładniej jak możesz wiem trzeba mi to łopatologicznie wytłumaczy bo z pługami nie mam z byt dużego doświadczenia i wole się upewnić zazwyczaj tak robię nic na pale .

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: PŁUG zagonowy dla Kuboty l22

Post autor: marekspectra » 07 paź 2014, 20:54

Specyfika dolnych ramion TUZa L22 jest taka że biegną one pod dużym kątem wzg osi traktorka. Tworząc figurę podobną do trójkąta (patrząc z góry) Jesli wierzchołek tego trójkąta osadzony jest przy korpusie tylnego mostu , to skrecając na łancuszkach maksymalnie w bok (w lewo) tylna belka coraz bardziej bedzie sie odchylać od kata prostego jaki tworzy z osią traktorka. Przy tak długim narzedziu jakim jest pług - skutkuje to tym że druga słupica już bardzo daleko odchodzi od osi traktorka. Żeby temu zapobiec mamy srubę posuwu poprzecznego która działa na wykorbioną cześć czopa.

Obrazek

Tak wygląda ustawienie lewego czopa pługa przy wykreconej do końca śrubie . Jak widać bolec ustawiony jest tylko 45 stopni od pionu.
Mi zależy żeby to było 90 stopni czyli na maxa.

Obrazek

Obrazek

Po lewej nowa śruba z UNI ,po prawej moja zdmontowana z pługa.

Obrazek

Musiałem obie rozciąć i po zamianie pospawać.


Obrazek

Mając swoją "walizeczkę" można sie bawić :) Dzieki niej nawet niepełnosprawna manualnie małpa może robić za fachowego spawacza :)

Obrazek

Obrazek

Po montażu - przy maksymalnym wykreceniu śruby , uzyskałem oczekiwany efekt. Pora natesty terenowe :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
David
Posty: 91
Rejestracja: 14 maja 2015, 12:19
Lokalizacja: śląsk cieszyński

Re: PŁUG zagonowy dla Kuboty l22

Post autor: David » 27 lip 2015, 19:36

Marcinie jaki masz traktor do tego grudziądzkiego pługu jak można zapytać bo mam identyczny ale nie wiem czy nie jest trochę za duży do mojego Kuboty.

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: PŁUG zagonowy dla Kuboty l22

Post autor: marcinbg » 29 lip 2015, 19:27

David.
Obecnie pracuje kubotą l1500 dt tyle że 2 skibowym nie orałem jeszcze ale na pewno tym orał będę już zacząłem przeróbki zaraz po kupnie ale brakło czasu i wszystko stoi zrobiłem jedynie ramę i belkę kupiłem śruby trapezowe takie jak marek wyżej do regulacji jedna do przesuwu jedna do belki i zostaje jeszcze kółko oraz krój. Więc zostaje wszystko sklecić do kupy chce ten pług zrobić tak jak się należy zrobiłem nową ramę z tytułu żeby ją trochę zmniejszyć i by była lżejsza chyba nie powinno być źle. zobaczymy hehe. Obecnie jestem strasznie zawalony robotą i nie wiem czy zdążę skończyć pług. Jedyne co mogę powiedzieć o tym pługu to że orałem nim c 360 i powiem że bardzo ładnie odkłada.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: PŁUG zagonowy dla Kuboty l22

Post autor: marekspectra » 26 paź 2016, 11:37

Kolejny sezon za nami :) szkoda, bo orka to jedno z fajniejszych zajęć :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ