Ustawianie pługa do orki

Gelo
Posty: 417
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:05
Lokalizacja: Kock

Re: Ustawianie pługa do orki

Post autor: Gelo » 04 mar 2020, 09:38

Na wiosnę nagram film odnośnie regulacji pługa a na ten czas powtarzam.
Na pługach mamy 5 regulacji.
1. łącznik centralny
2. łańcuchy
3. koło podporowe
4. śruba ''osiowości'' na zdjęciu pod numerem 2
5. korba służy do ustawienia szerokości orki
Po założeniu pługa na łańcuchach regulujemy, aby wierzyczka pługa(miejsce gdzie się wpina łącznik) była na środku. to znaczy na przeciw zaczepu w traktorku. Łącznikiem centralnym, wstępnie regulujemy, aby pługi były poziomo wzdłużnie na opuszczeniu. I tak robimy pierwszy przejazd tj pierwszą bruzdę. W następnym przejeździe po wjechaniu w bruzdę i opuszczeniu pługów. Pługi mają być w poziomie, zarówno poprzecznie jak i wzdłużnie. Poprzecznie poprzez regulację na wieszakach, wzdłużnie poprzez regulację łącznikiem centralnym. Dodatkowo płozy pługów mają być równolegle do koła traktorka i do tego służy śruba oznaczona na zdjęciu nr 2 (ja to nazywam osiowością )od niej zależy ściąganie na lewo czy prawo. Przejeżdżamy kawałek i dokonujemy korekt, jeśli ściąga to regulacja śrubą, jeśli 2 -skiba za płytko to rozkręcamy łącznik. Jak za płytko ora, to podnośnikiem oraz kołem podporowym. Jeśli traktorek ma ciężko w orce to zmniejszamy szerokość orki. Wszystkie regulacje wyglądają tak samo we wszystkich pługach, jednakże każdy pług może się inaczej zachowywać i dlatego trzeba robić korekty ustawień.
Branson 4020

Awatar użytkownika
golfik-81
Posty: 74
Rejestracja: 27 kwie 2017, 07:23

Re: Ustawianie pługa do orki

Post autor: golfik-81 » 04 mar 2020, 09:58

Ta druga regulacja zwęża lub rozszeza skiby, tak jak teraz jest tam na obrazku ustawiony druga skiba nachodzi na pierwsza czyli mniej ziemi nabiera przez co ciągnik ma lzej ale na ramionach trzeba wtedy kat ustawić i przesunąć plug do prawego kola żeby dwie skiby jednakowa ilość ziemi "nabieraly" ale najlepiej jak jest równo bo traktor sciaga bo slizgi boczne nie ida równo z bruzda. Drążek gorny w zasadzie reguluje tylna skibe ale jak przesadzisz to plug nie będzie mogl się do końca opuscic przez co nie będzie oral na taka glebokosc jak bys chciał. Jak umiałem tak wytlumaczylem, bardziej z doświadczenia niż z teorii.

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Ustawianie pługa do orki

Post autor: lewan24pl » 04 mar 2020, 10:19

I jeszcze jedna kwestia gdzie te kółko podporowe powinno być bo różnie jest jedni mają na początku na środku na końcu ???
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Ustawianie pługa do orki

Post autor: emek650 » 04 mar 2020, 11:20

Obrazek
Regulacja śr. 2.

Gelo
Posty: 417
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:05
Lokalizacja: Kock

Re: Ustawianie pługa do orki

Post autor: Gelo » 04 mar 2020, 12:17

I jeszcze jedna kwestia gdzie te kółko podporowe powinno być bo różnie jest jedni mają na początku na środku na końcu ???
Wszystkie pługi w których posiadaniu byłem, koło miały z tyłu i to miało sens.
Branson 4020

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Ustawianie pługa do orki

Post autor: lewan24pl » 04 mar 2020, 12:27

To mnie zawsze zastanawiało bo jak jest z tyłu to reguluje się głębokość ostatniej skiby a pierwszą podnośnikiem?
Bo znowu paru rolników u mnie mają pługi do 360 i każdy ma z przodu kółko i tym regulują głębokość pierwszej skiby a tył cięgnem i każdy inaczej :?:
A myślę że to może raz zależy od ilości skib nie wiem
Bądź tu mądry :lol:
Tu znalazłem u ruskich trochę inny pług ale myślę zasada ta sama
https://youtu.be/T1HI93gQmEo
Fajnie by było jak ktoś by zrobił video jak co do czego
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Gelo
Posty: 417
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:05
Lokalizacja: Kock

Re: Ustawianie pługa do orki

Post autor: Gelo » 04 mar 2020, 12:43

A myślę że to może raz zależy od ilości skib nie wiem
Wiesz co się dzieje w nierównym terenie przy orce? Albo pług schodzi za głęboko, albo wyskakuje. Koło ma za zadanie utrzymać ostatnią skibę aby nie zeszła za głęboko. Między innymi po to jest otwór pływający, żeby pługi mogły swobodnie pracować przy nierównościach. Oczywiście starsze konstrukcie tego nie posiadają.
Fajnie by było jak ktoś by zrobił video jak co do czego
Przy najbliższej orce coś wykminię ;)
Branson 4020

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Ustawianie pługa do orki

Post autor: lewan24pl » 04 mar 2020, 13:00

O to super by było
A znalazłem u ruskich jak ustawiać pług
https://youtu.be/A9JSjT6Goko




https://youtu.be/sjcWK1Bn-MM

W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Ustawianie pługa do orki

Post autor: marekspectra » 04 mar 2020, 19:24

Z tym filmikiem instruktażowym to by poczekać chwilę, bo najpierw muszę sie "dokopać" do pługa, który zimuje na końcu zagraconej wiaty.

Mimo, ze doszedłem do jakiej takiej wprawy w ustawianiu swojego pługa, to chętnie usłyszę komentarze kolegów, bo może obie coś źle?
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Ustawianie pługa do orki

Post autor: lewan24pl » 04 mar 2020, 19:32

Następnym razem jak będę w domu to zrobię według tego filmiku od ruska zobaczę haki będzie efekt
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

ODPOWIEDZ