Jaki pług?

Edek
Posty: 55
Rejestracja: 30 lis 2014, 15:03

Re: Jaki pług?

Post autor: Edek » 18 wrz 2019, 21:16

Ja mam 14 koni i ciągnę konny dwuskibowy ale w dobrze uprawionej glebie. Ale przymierzam się do jednoskibowego ponieważ mieszkam w rejonie gdzie jest sporo ziemi tzw. łąkowej i jest za ciężko, szkoda katować traktorek. Głosuję za jednoskibowym, z czasem zdobędziesz wiedzę i umiejętności wtedy łatwiej będzie Ci podjąć decyzję czy zmienić i czy to ma sens. A w temacie pługi masz dużo dobrych informacji. Powodzenia!

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Jaki pług?

Post autor: k_sit » 19 wrz 2019, 07:46

Ja mam dwu skibowy konny i Kubuś 17 daje rade . Zawsze można odkręć jedna i masz pojedynczy. A dokładnie do jedno skibowego mija się z celem .

kamil_rc
Posty: 130
Rejestracja: 01 kwie 2019, 22:09
Lokalizacja: Wadowice

Re: Jaki pług?

Post autor: kamil_rc » 19 wrz 2019, 14:33

Szukaj konnego 2 skibowego, u mnie 14km ciągało taki pług i było ok.

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Jaki pług?

Post autor: lewan24pl » 19 wrz 2019, 18:47

A jak masz dwie skiby i będzie ciężko to zawsze można odkręcić a jak jednoskibowy to już nie dołożysz
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

rafal-case
Posty: 30
Rejestracja: 06 paź 2014, 15:46
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jaki pług?

Post autor: rafal-case » 02 kwie 2021, 14:06

Podepnę się pod temat wyboru pługu.
Mam kubotę B1600 i chcę w przyszłości a może teraz jak się trafi pług do orki.
Takie 2 znalazłem niedaleko mnie:

1. https://www.olx.pl/d/oferta/plug-typu-l ... 5b33bf9114

2. https://www.olx.pl/d/oferta/plug-dwu-sk ... 5b33bf9114

Oba są 2 skibowe ale myślę że raczej docelowo 2 skiba będzie zdemontowana.
Czym one się różnią pod względem technicznym?
Który będzie odpowiedniejszy do małego japończyka i czy da się je podpiąć bez przeróbek mocowania czy trzeba coś kombinować?

Dzięki za wszelkie opinie i sugestie fachowców

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Jaki pług?

Post autor: marekspectra » 02 kwie 2021, 21:14

Ja mam 26KM i koła 24cale, i pług identyczny jak ta druga oferta. Wydaje mi sie że jest dobrany do traktorka idealnie, ani za mały ani za duży. Dużo zależy od warunków w jakich prowadzisz orkę, od typu gleby, od jej pulchności, czy aktualnej wilgotności. Ten typ pługa pozwala na szybkie odkręcenie drugiej słupicy w przypadku trudniejszych warunków, a jednocześnie prace na dwie skiby przy lżejszych warunkach.
Dla zasady , przed podjęciem decyzji o zakupie , poproś sprzedawcę by podał Ci wysokość od ziemi sworzni na które nakładasz jabłka ramion tuz. Następnie sprawdź u siebie ile skoku pozostało ramionom do góry, czyli do pozycji transportowej , czy wystarczająco będzie miejsca pod plugiem ,by nie zawadzić np o próg zwalniający :) Jest jeszcze kwestia rozstawu tych sworzni, w naszych traktorkach belka ma długość ok 50 cm, standardem ( c330) jest ok 60 cm. Jeśli belka pługa będzie miała więcej, może byc problem z prawidłowym ustawieniem osi pługa względem osi traktorka - braknie po prostu śruby regulacyjnej na pługu, ale z tym można sobie dość prosto poradzić.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

rafal-case
Posty: 30
Rejestracja: 06 paź 2014, 15:46
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jaki pług?

Post autor: rafal-case » 03 kwie 2021, 14:59

Tez jakość się skłaniam do tego drugiego. To jakby nowszy, późniejszy model tamtego pierwszego. Tak mi się wydaje.
Co do wysokości to raczej nie powinno być problemu ale oczywiście trzeba zmierzyć.
Bardziej mnie martwi ten rozstaw mocowania bo w moim jest właśnie 50 cm względem dolnych ramion. Jak to się przerabia żeby było wszystko oki i żeby w przyszłości dało się go ustawić?

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Jaki pług?

Post autor: marekspectra » 03 kwie 2021, 15:18

Obrazek

Śrubę regulacyjną widoczną na fotce (ta w pionie, na klucz) należy wymieniać na dłuższą bo istnieje możliwość że braknie jej długości do prawidłowego ustawienia pługa . Z tą uwagą że , nie jest to regułą , i może się okazać że zakres roboczy będzie wystarczający i wydłużenia tej śruby nie będzie potrzeby.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

rafal-case
Posty: 30
Rejestracja: 06 paź 2014, 15:46
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jaki pług?

Post autor: rafal-case » 06 kwie 2021, 14:01

Dzięki wszystkie. dla mnie cenne uwagi i podpowiedzi.
Mam czas z pługiem więc dalej myślę i kombinuje.
Dla mnie i mojego sprzętu raczej jedna większa skiba i tu mam przemyślenia:
1. Gotowe małe jednoskibowe raczej kiepskie wykonanie i trudne w ustawieniu co wielu użytkowników potwierdza.
2. Kupować stary polski 2 skibowy i kombinować z mocowaniem i odkręcać 2 skibę.

Tak doszedłem do przemyślenia czy czasem nie kupić jednej "dużej" skiby z jakiegoś "dużego" pługu, przymocować do belki łączącej dolne ramiona. Na belce otwory co dałoby możliwość przesuwania w bok, pochylenie za pomocą wieżyczki i śruby centralnej. Z boku koło podporowe.
coś podobnego jak zrobił kolega w linku poniżej i filmu


viewtopic.php?f=39&t=2824

https://www.youtube.com/watch?v=SPyDgJj_6ws



Dlaczego jedna skiba?
Raczej nie będę przeciążał traktorka, wielkość pewnie około 30-35cm.
Przy jednej skibie będzie lżej osiągnąć odpowiednią prędkość orki.
Owszem może dłużej będę orał 1 skiba niż 2 ale jakość mi się nie śpieszy, to moje dodatkowe zajęcie i ma być przyjemnością.

kubi
Posty: 84
Rejestracja: 05 wrz 2016, 20:00
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jaki pług?

Post autor: kubi » 23 sie 2021, 18:30

Przymierzam się do pługu jednoskibowego do mojej Kuboty 18KM, obrotowy bo najlepiej się sprawdzi w moich zakamarkach. Testował ktoś może PO230 GEOGRASS? Inne opcje?

Poza jednym filmem reklamowym nic nie znalazłem:
Kubota B1820 DST

ODPOWIEDZ