Przyczepy - dyskusja

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Przyczepy - dyskusja

Post autor: k_sit » 23 lis 2015, 07:02

Panowie chyba jeszcze nikt z was nie skrzywił dyszla albo wyłamał zaczep dolny. Przy sensownym załadunku na leży dobrze rozłożyć ciężar. Każdy z was wtóruje że podniesie przód nie będzie stabilności. Przy pokonywaniu nierówność wzdłużnych nawet luz na uchu nic nie pomoże podobnie jak poprzecznych będzie dążył do skręcenia wyłamania zaczepu. Z drugiej strony każdy ma swoje opinie i jakieś doświadczenie . Przede wszystkim rozsądek i przewidywanie niektórych wydarzeń uchroni przed usterką.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Przyczepy - dyskusja

Post autor: Szam » 24 lis 2015, 18:13

Zdrowy rozsądek, przy załadunku i eksploatacji, to jedno. Budowanie zaczepów z przegubami o długich ramionach, przeczące, temu pierwszemu, to drugie. Wystarczy trójkąt narysować, i już wiadomo jak dodatkowa siła, powstała na sutek przegubu, będzie działała na zaczep - w konsekwencji na tył traktora. Wg. mnie, oba zdjęcia przeczą zdrowemu rozsądkowi konstruktorów, no chyba, że chcieli osiągnąć inne, nieznane mi cele.

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Przyczepy - dyskusja

Post autor: szymon28 » 19 wrz 2016, 10:00

Panowie jakie powinny byc wymiary siłownika do przyczepki okolo 1.5t?
Kiper tylko w tył, wymiary skrzyni 230x130x40cm. Chodzi o zwykły siłownik nie teleskopowy jak na filmie z drugiej strony tego tematu.

Jeszcze jedno. W ktorym miejscu paki zamontować oś tak żeby dociążyć tył traktorka i nie spowodować podnoszenia przodu?

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przyczepy - dyskusja

Post autor: toku74 » 19 wrz 2016, 21:48

Im większ średnica siłownika, tym łatwiej podnieść. Oś całkiem z tyłu, tak żeby chlapacze i lampy pomieścić jeszcze pod paką . Przodu ciągnika nie podniesie, bo zaczepy w ciągnikach są bardzo blisko osi tylnych kół.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepy - dyskusja

Post autor: marekspectra » 21 wrz 2016, 08:51

Jak toku pisze - im większa średnica tym pracuje wolniej ale siła proporconalnie większa. Tutaj potrzebujesz siłownika min 60 -70cm długiego. Jest pewien problem z jego mocowaniem by tak długi siłownik nie wisiał tuz nad ziemią, albo zbyt pochylony mógł wystartować z podnoszeniem. Moja sugestia to najpierw zrób ramę i pakę a siłownik dobierzesz już doświadczalnie :)

Ja robiąc taką przyczepkę nie zostawałbym układ nożycowy - idealnym przykładem jest rozwiązanie Toku w jego przyczepce do tzk.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Przyczepy - dyskusja

Post autor: szymon28 » 03 paź 2016, 12:59

Czy taki siłownik wystarczy? http://allegro.pl/silownik-hydrauliczny ... 85680.html

Musze dobrać siłownik do przyczepy z dzika2. Paka będzie przesunięta na kołysce osi w stronę dyszla tak aby przenieść ciężar ładunku na tylne koła ciągnika i umożliwić kiprowanie paki pod większym kątem. Prześwit pod przyczepą jest bardzo mały i dlatego potrzebuje zastosować siłownik zamontowany jak najbardziej w poziomie. Jeżeli okaże się że cylinder nie jest w stanie podnieść paki pod danym kątem przerobie podnośnik na nożycowy. Co o tym myślicie?

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Przyczepy - dyskusja

Post autor: emek650 » 03 paź 2016, 13:38

Che,che, mam taką przyczepę i też od dłuższego czasu noszę się z zamiarem przeróbki, teraz mam przesuniętą ok 45cm "do przodu" skrócony dyszel i wywrot na siłownik ręczny (taki od żurawia do wyciągania silników).
Obrazek
Chcę przedłużyć ramę tak aby "zawias" paki był równo z tylną krawędzią i dołożyć siłownik zasilany z hydrauliki traktorka, też myślałem o takim jak w Twoim linku ale obawiam się że będzie słaby (mała powierzchnia tłoka), im bardziej "położony" tym gorzej.
Kiedyś na forum wpadło mi w oko takie mocowanie siłownika, przy odpowiednio dużym wysuwie ma to sens.
https://www.youtube.com/watch?v=G_oZ0pgWdIs

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepy - dyskusja

Post autor: marekspectra » 03 paź 2016, 13:57

Ten siłownik z allegro sie nie nadaje. Nie ma szans "wystartować" Można robić układ nożycowy, ale trzeba mieć czym i wiedzieć jak. Do tego dochodzą koszty, materiału , tokarza etc. Kup coś takiego, ustaw jak w mojej przyczpece i bedzie dobrze. https://www.olx.pl/oferta/silownik-wywr ... d36c048d35
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Przyczepy - dyskusja

Post autor: szymon28 » 03 paź 2016, 16:35

Kolego EMEK mógł byś zrobić zdjęcie jak jest zamontowany u ciebie siłownik i jak jest paka podniesiona?
Nie chce przerabiać przyczepy bo taka wysokość paki jak teraz pozwala na łatwy załadunek ręczny.

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Przyczepy - dyskusja

Post autor: emek650 » 03 paź 2016, 21:13

Nie ma problemu, jeżeli jutro wrócę z pracy "za dnia" to postaram się pstryknąć fotki.Teraz już wiem że mój siłownik jest zamontowany w najbardziej niekorzystny sposób, tzn. z przodu do tyłu, niepotrzebnie obciąża dyszel i ma ciężko wystartowac (coś jak w tym wypadku https://www.youtube.com/watch?v=OLv8k14MUDc).
Przeróbka jaką planuję nie zmieni wysokości paki, rama pozostanie na tej samej wysokości, chodzi o wydłużenie ramy poza oś, przyczepa dzika "wacha" się na osi i przez to ma dość mały przechył a przy tym dotyka podłoża krawędzią paki co utrudnia wysypanie ładunku.
Zastanawiam się nad takim siłownikiem:Obrazek
Łatwiej go zamontować w przechyle, w przeciwieństwie do tego który pokazał Marek.
Idealny wydaje się siłownik od "multikara", ale ciężko dostać, zwłaszcza w dobrym stanie, a jak już znalazłem to gość krzyknął 800zł :shock: .
Zrobiłem parę fotek "pomiędzy deszczem". :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ