hydraulika w Kubocie System Monroematic

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

hydraulika w Kubocie System Monroematic

Post autor: marekspectra » 05 sie 2013, 00:08

System Monroematic stosowany jest w wielu seriach modeli Kuboty. Oczywiście różni sie pomiędzy poszczególnymi modelami, ale ogólnie to hydraulika tylnego TUZ sterowana "komputerem" przez elektrozawory .
O co biega? bardzo upraszczając o to że poza standardową funkcją podnoszenia i opuszczania tylnej belki mamy możliwość zmiany położenia (długosci)prawego ramienia TUZ. W tradycyjnych ciągnikach funkcje tą realizuje sie poprzez ręczne kręcenie korbką . W Kubotach mamy w tym miejscu siłownik hydrauliczny sterowany guzikiem "góra - dół" Tutaj nie będę sie rozpisywał jak praktyczne jest to rozwiązanie, powiem tylko że bardzo mi sie podoba :)

Poza ręcznym sterowaniem mamy także tryb automatyczny. O co kaman? a o to że na ciągniku mamy czujnik (roling system) który mierzy pochylenie ciągnika, impuls biegnie do "komputera" a ten samoczynnie zmienia wysuw ww siłownika tak że tylna belka, a raczej zapięte do pracy urządzenie .... ustwaia sie w poziomie! niezależnie od pochylenia ciągnika! Monroematic to coś więcej, można zaprogramować głebokość pracy narzędzia, utrzymanie tej samej wysokości, nawet jest funkcja dociążenia (np pługa) Niestety o tych wszystkich funkcjach tylko czytałem, nie mając dedykowanej mojemu modelowi Instrukcji mogę sobie tylko popstrykać klawiszami :)

Ale to co umiem to już mi w zupełnosci wystarczy - i tak jest na bogato :)

W tym wątku opiszę jak naprawiłem uszkodzony wyłącznik i jak generalnie wygląda i działo to całe Monroe matic :)
Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: hydraulika w Kubocie System Monroematic

Post autor: marekspectra » 18 sie 2013, 19:22

Sporo sie działo ostatnio , jest trochę zmian, nawet w hydraulice :) ale po kolei:)


Tak wygląda skrzynka sterownicza hydrauliki

Obrazek

Pokrętło "A" służy do wyboru trybu pracy automat/ręczny czyli skierowane w prawo to belka poziomuje sie automatycznie, w lewo poziomowanie ręczne przy pomocy włącznika kołyskowego "B".

U mnie włącznik ten był zablokowany. Nie używany po prostu zaśniedział i wymagał wymiany.

Najpierw rozłączenie instalacji
Obrazek

następnie wymontowanie całej skrzynki:

Obrazek

po rozkreceniu ukazał sie taki widok:
Obrazek
"Komputer" jako integralna nie rozbieralna część zalana masą - nie ucierpiał od wody, ale przełączniki już tak.
Obrazek


Całość została wyczyszczona, wysuszona i poskładana . Zastosowałem nowy przełącznik i dodatkowo wodoszczelną dedykowaną dla niego osłonę ( wszysko kupiłem http://elkom-serwis.com.pl/przelaczniki ... zelna.html)
Całośc uszczelniona silikonem i zmontowana.

Obrazek

Obrazek

Całość ponownie zmontowana działa wyśmienicie :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: hydraulika w Kubocie System Monroematic

Post autor: petra » 01 lis 2013, 00:15

Ba, w mojej GL-ce jest trochę więcej tych pokręteł i niestety nie wiem jak je obsługiwać.Ustawiłem je tylko tak jak na jednym filmiku i tyle. W przyszłości jak będę miał trochę czasu muszę się umówić z Zakrzewskim z tej firmy pod warszawką - ponoć poznał zasady obsługiwania tego ustrojstwa. Muszę zrobić zdjęcie to je wkleję.
Pozdro
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: hydraulika w Kubocie System Monroematic

Post autor: marekspectra » 01 lis 2013, 00:30

Ba! byłoby świetnie! Uzyskać jakąkolwiek informację o obsłudze tego systemu jest niezmiernie trudno - zaczynam wierzyć że nawet sami "importerzy" nie mają bladego pojęcia jak to powinno POPRAWNIE działać. Gdybyś zdobyła taką wiedzę ,udokumentował fotkami i się nią podzielił tutaj z nami - byłbyś bohaterem :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: hydraulika w Kubocie System Monroematic

Post autor: petra » 01 lis 2013, 00:47

Niestety Ci z okolic Wrocławia nie mają zielonego pojęcia.Podobno "nie ma co tam zaglądać jest ustawione" Zakrzewski jak już pisałem, chwalił się że wie o co biega i pomoże. Proponował importerom wyłożyć kasę i przetłumaczyć instrukcję popularniejszych traktorków, ale go olali - tak mówił przynajmniej.
Pozdro
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: hydraulika w Kubocie System Monroematic

Post autor: marekspectra » 01 lis 2013, 13:38

Nie wiem kto to Zakrzewski - ale mi sie podoba :) Niech nam pomoże a my go tu rozreklamujemy :)

Ja mimo bez mała rocznych strań nie byłem w stanie znaleźć żadnych konkretnych info na ten temat :(

Nawet napisałem do pewnego Japonczyka który zasubskrybwował mój kanał - ale sie obraził i zrezygnował z mojego kanału :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: hydraulika w Kubocie System Monroematic

Post autor: petra » 01 lis 2013, 23:31

Zakrzewski prowadzi firmę Grand handlującą traktorkami pod Warszawą na trasie Wa-wa - Kraków i jest chyba pozytywnie "zakręcony" traktorkami.
Pozdro
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: hydraulika w Kubocie System Monroematic

Post autor: petra » 02 gru 2013, 19:42

Witam, zrobiłem ostatnio parę zdjęć i między innymi pstryknąłem panel do sterowania podnośnikiem w GL 23, muszę jeszcze nauczyć się go obsługiwać, przy takim ustawieniu zresztą podejrzanym na filmiku fajnie ustawia tylną skrzynię w poziomie. A jak go regulować np. przy orce z pługami ?

Obrazek

Pozdrawiam
Zbyszek
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: hydraulika w Kubocie System Monroematic

Post autor: marekspectra » 03 lut 2014, 09:40

Kolega K_sit opisał sposób sterowania systemem Monroematic w swojej Kubocie Bultra. Kopiuję tego posta w tym temacie.

K_sit napisał :

Sterowanie elektronika tj serwomechanizmy element wykonawczy siłownik ,kontrola potencjometr .el. nadawczy potencjometr. Działa to w ten sposób zadając dźwignia podnośnika (położenie g-d ) ustawiasz odpowiednią wartość na poten. sterownik dąży do wyrównania wartości otwierając rozdzielacz (cewka suwaka podnoszenie -opuszczanie) gdy wartości wyrównają się brak nap.na cewce. Testowałem to . Potencjometry o wartości 5kOm . opis załącznika
1 * Tryb sterowania
I-auto II- czujnik zew. III -mix IV- stałe
2 * położenie ramion tuz ster. czujnik zewnętrzny {0-wysoko 14-nisko}
3 * czułość I-precyzyjny II standard III nie czuł {czerwone sterowanie ręczne} IV góra V neutralne VI dół
4 * położenie ramienia g-d
5 * położenie transport
6 * reg. poł.transp.
7 * reg. poł. dźwigni g-d

Obrazek


Obrazek


link do do tego wpisu:


viewtopic.php?f=58&t=422
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Shadow Knight
Posty: 19
Rejestracja: 20 kwie 2014, 16:15

Re: hydraulika w Kubocie System Monroematic

Post autor: Shadow Knight » 01 maja 2014, 16:20

A już miałem zakładać nowy temat.

@marekspectra nie sądziłem, że skrzynka może się aż tak "zabrudzić"

W przypadku oryginalnego systemu, mam rozumieć że tylko sprzęty producenta traktorka będą działały w trybie auto? Jeśli mam np: Kubotę a podłączę glebogryzarkę od Iseki itd. to nie będzie działało mam rozumieć, tylko i wyłącznie, ręczna regulacja?

ODPOWIEDZ