Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

Post autor: TooSlow » 09 lip 2020, 16:41

Cześć wszystkim.

Ręce kur..a opadają.

Kupiłem Kubotę Saturn z pługiem hydraulicznym.

Po przeczytaniu kilku tematów na forum wyszło mi, że ktoś z.je.bał sprawę, bo przewody hydrauliczne mają fi 5 mm, a powinny mieć fi 8 mm.

Sytuacja wygląda tak, że nasi rodacy wpięli się chamsko i prostacko w pompę.

Z pompy wychodzą dwa wyjścia - jedno do wspomagania, drugie do tylnego zawiesia. Jak montowali pług, to zrobili następującą kolejność oleju hydrualicznego:

pompa ----(olej leci)---> zasilanie rozdzielacza od pługa -----(olej leci)---->wyjście z rozdzielacza----(olej leci)----> podnośnik tylnego zawieszenia.


Jeśli dobrze rozumiem, to:

- wyjście z rozdzielacza oznaczone T powinno iść bezpośrednio do zbiornika z olejem. Dobrze myślę?

- zasilanie rozdzielacza nie powinno być zaraz za pompą, a gdzieś za podnośnikiem tylnego zawieszenia.


Bo na dzień dzisiejszy to rozdzielacz decyduje jakie ciśnienie idzie na siłowniki ramion zawieszenia. Wszystko przez niego przechodzi. Nie ma swobodnego spływu do zbiornika.
Z tego co wiem rozdzielacze bułgarskie są ustawione na 120 bar. Węże też są na 120 bar, do tego zasilający i powrotny o małej średnicy (chyba pół cala).

Byłem dziś w sklepie z hydrauliką, ale kurna nic nie kumają. Jak coś chcę to mam przyjechać i dopasują, ale co i gdzie idzie to nie ich sprawa.


Weźcie pomóżcie.

Może wiecie gdzie w Saturnie powinno się wpiąć w hydraulikę? Nie ma tam żadnych miejsc zakończonych zaślepkami.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

Post autor: k_sit » 09 lip 2020, 17:12

No masz problem . Powinien tam być zawór przełączający na zewnętrzną hydraulikę z dzielnikiem pod kierownicę . Porób foty tych połączeń. Chyba że masz pompę podwójną osobno wspomaganie i tuz .

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

Post autor: TooSlow » 09 lip 2020, 22:17

Jednak chyba coś znalazłem pod tym wieloletnim brudem:

Obrazek


Wygląda na to, że Kubota ma 3 wyjścia/wejścia w rozdzielaczu pod siedzeniem.



Obrazek


Jedna śruba ma oznaczenie "1", druga ma kropkę, a trzecia jest z boku i jest wklęsła.


Obrazek




Oznaczenia śrub:

1 - z kropką

2 - z cyfrą "1"

3 - wklęsła z boku


Obrazek






Masz jakiś pomysł co jest od czego?



Jeśli chodzi o pompę, to ma dwa wyjścia - jedno (cieńsze) do wspomagania i drugie (grubsze) od tylnego siłownika. Na zdjęciach widać zresztą przewód, który wchodzi do rozdzielacza - to właśnie ten przewód idący bezpośrednio z pompy. A nasi się wpięli z tym bułgarskim rozdzielaczem zaraz za pompą.

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

Post autor: piotrbpm » 10 lip 2020, 21:03

To co oznaczyłeś wcale nie musi być wyjściami do dodatkowego rozdzielacza .Oczywiście można się wpiąć zaraz za pompą ,jest warunek na bułgarskim ustawiasz max ciśnienie które widnieje na tabliczce pompy hydraulicznej .
Trzeba też podpiąć wolny spływ,tuleja ciśnieniowa i sprawa załatwiona ,nie głów się tymi wyjściami 1 , 2 ,3 bo żeby dojść do ładu trzeba by to rozebrać popatrzeć jak lecą kanały itp
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

Post autor: TooSlow » 11 lip 2020, 00:13

No właśnie dzisiaj odkręciłem wszystkie 3 wyjścia. Pod dwoma były sprężyny, pod jednym tuleja.

Znalazłem na skrzyni biegów wolny spływ - śrubka ukryta, ale znaleziona. Sprawdzone kompresorem - przez korek leci powietrze, więc luz.

Rozdzielacz bułgarski. Nie wiem na ile jest ustawiony - nawet nie wiem czy coś przy nim robili nasi "fachowcy". Wyszło mi 8 uzwojeń gwintu - i tak muszę kupić drugi rozdzielacz do hydrauliki z tyłu, więc będę wiedział czy ten nowy też będzie miał te 8 uzwojeń czy mniej.


Pójdzie tak:

Pompa --> P na rozdzielaczu od pługa ---> tuleja ciśnieniowa na N ---> P na rozdzielaczu od tylnej hydrauliki ---> tuleja ciśnieniowa na N ---> wpięcie się z powrotem do instalacji na tylny siłownik.

Oczywiście z obu rozdzielaczy pójdzie z T swobodny spływ do skrzyni biegów. Zamontuję w tym celu trójnik przy samej skrzyni biegów, bo innego rozwiązania nie znam.

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1047
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

Post autor: yanmarf17d » 11 lip 2020, 17:22

Nie licz obrotów egulacji ciśnienia, tylko na wyjściu wykonawczym (na siłownik) podepnij manometr i reguluj. Chyba warto się zaopatrzyć w taki zestaw (50-100zł w zależności od złączek), wtedy masz pewność, jak działa cały układ .
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

Post autor: TooSlow » 11 lip 2020, 19:08

Tak też chciałem zrobić. Tylko co mi z tego, skoro na pompie hydraulicznej nie ma żadnego oznaczenia co do typu, przepływu i ciśnienia..

W internecie też nie ma żadnych informacji.


Teraz się zastanawiam czy robić przewody gumowe czy metalowe. Metalowe są moim zdaniem solidniejsze, nie trzeba ich zakuwać, więc odpada jeżdżenie i mierzenie. Zajmują mniej miejsca i lepiej wyglądają.

Na minus to konieczność posiadania giętarki do rur, której nie mam..

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1047
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

Post autor: yanmarf17d » 11 lip 2020, 19:12

Pytałem w traktor com jak ustawiają dodadkowe rozdzielacze, w takich jak mój (F17d).
Odpowiedź: 125bar
Jakby Ci troszkę brakowało, to możesz podnieść o 10-15. Standardowe badesnost p40 ustawiane są fabrycznie na 175 bar.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

Post autor: TooSlow » 11 lip 2020, 20:30

Standardowo mają faktycznie 175 bar i tak zostawię prawdopodobnie, bo oba rozdzielacze stoją na drodze do tylnego siłownika, więc ile da pompa, tyle będzie na rozdzielaczach, nic nie będę dławił.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Kubota Saturn - dodatkowa hydraulika

Post autor: k_sit » 11 lip 2020, 22:12

https://photos.app.goo.gl/iZXsn6VxgW5fo1ku6
Powyżej masz jakie są ciśnieni a w kubocie . Oraz w którym miejscu należy się wpiąć z dodatkową hydrauliką.

ODPOWIEDZ