ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

kr_quattro
Posty: 16
Rejestracja: 10 cze 2020, 15:10

Re: ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

Post autor: kr_quattro » 10 lip 2020, 23:42

Dzisiaj coś się ruszyło, przyszedł manometr i ciśnienia na szybkołączkach za rozdzielaczem 120 / 130 bar . Pompa będzie ok. Podczas testów zauważyłem że podnosi się podnośnik ale co 1 centymetr ale tylko gdy dodatkowo ruszam drążkiem rozdzielacza tam i z powrotem i wtedy uniosę go do samej góry. Nie rozumiem dlaczego tylko wtedy gdyż drążki sterują zewnętrznymi wyjściami . Na koniec gdy już coś zaczęło się ruszać to oczywiście coś musiało sie zepsuć. Pękł wąż hydrauliczny i pół garażu obrzygane ,ściany ,podłoga ,półki z gratami, samochód obok wszystko w oleju. :( Dwie godziny w dupie , wszystko tłuste , masakra.

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

Post autor: TooSlow » 11 lip 2020, 00:08

A jakie tam jest sterowanie podnośnikiem? Nie ma przypadkiem elektroniki? Wystarczy, że któryś czujnik szwankuje. Z tego co opisujesz wynika, że mechanicznie hydraulika jest sprawna.

Sprawdź jeszcze jedno - odpal traktorek i sprawdź jak podnosi ramiona przy 2500 obr/min.

Jeśli okaże się, że jest różnica, to jednak chyba będzie trzeba sprawdzić zawory.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

Post autor: k_sit » 11 lip 2020, 06:27

Ta zewnętrzną hydrauliką to ogrinal czy dokładana ?

kr_quattro
Posty: 16
Rejestracja: 10 cze 2020, 15:10

Re: ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

Post autor: kr_quattro » 12 lip 2020, 15:00

Co do dźwigania ramion to nie zauważyłem różnicy w zależności od prędkości obrotowej silnika .Elektroniki sterującej nie ma , co do hydrauliki zewnętrznej to jest to oryginalna jaką producent dokładał w tamtym czasie.
Teraz przyjrzę się ogólnie podłączeniom tej hydrauliki zewnętrznej bo może jakiś majster wcześniej coś poprzemieniał a traktorek kupiłem w zaniedbanym dosyć stanie i widać trochę magików przy nim dłubało, wcześniej nie założyłem że ręka ludzka mogła się do tego przyczynić że nie działa. Dlatego też zdecydowałem się na pełny remont traktorka, No ale teraz tak czy siak czekam na nowe przewody.
A teraz na krótki urlopik się wybieram to tydzień przerwy będzie .

kr_quattro
Posty: 16
Rejestracja: 10 cze 2020, 15:10

Re: ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

Post autor: kr_quattro » 12 lip 2020, 15:03

TooSlow o których zaworach mówisz.

"Sprawdź jeszcze jedno - odpal traktorek i sprawdź jak podnosi ramiona przy 2500 obr/min.

Jeśli okaże się, że jest różnica, to jednak chyba będzie trzeba sprawdzić zawory."

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

Post autor: TooSlow » 12 lip 2020, 17:23

Ty masz tam regulację zaworów ciśnieniowych. W Kubocie możesz co najwyżej dać podkładkę.

Tak to się zmienia w Kubocie:

https://www.youtube.com/watch?v=iu1pRUvzvwI


U Ciebie rozumiem, że wystarczy poluzować kontrę i trochę odkręcić śrubę, żeby zwiększyć ciśnienie.

Skoro "nasi już tam byli", czyli ktoś grzebał w maszynie, to może błędem było nacechowanie śrub zaworów i wsadzenie ich na starych ustawieniach.

Może być tak, że ktoś przykręcił śrubę źle i teraz tylny podnośnik nie ma ciśnienia. Może wystarczy zmienić ustawienia na zaworze ciśnieniowym, żeby więcej przepuszczał?

Powinna być zmiana prędkości podnoszenia po zmianie obrotów. Pompa na maks rpm wytwarza największe ciśnienie. Skoro u Ciebie zmiany nie ma, tzn. moim zdaniem, że coś blokuje ciśnienie - obstawiam ustawienie tych zaworów.


Na zdjęciach jak podnośnik jeszcze jest w całości to widać, że ktoś już ruszał przed Tobą kontrę. Może to to?

Sam zresztą piszesz, że wszystko poza podnośnikiem działa.. Czyli ciśnienie na pozostałe idzie.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

Post autor: k_sit » 12 lip 2020, 19:43

Zawór jest niezależny od obrotów on ma utrzymać i nie dopuścić do przekroczenia ustalonej wartości . Gdzieś to pokazałem w kubocie B2150 że niezależnie od obrotów nie przekroczył 138 bar.

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

Post autor: TooSlow » 12 lip 2020, 20:30

OK, nie przekroczyć 138 bar, ale co jeśli ktoś go skręcił na 10 bar? I teraz zawór nie przekracza 10 bar?

Mi się wydaje, że ze wzrostem prędkości obrotowej silnika pompa zwiększa przepływ i przecież chyba ciśnienie się zwiększa. Więc powinien na wyższych obrotach podnosić szybciej. A wg kolegi nie ma różnicy.

Co więcej, wszystko inne działa prawidłowo w hydraulice.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

Post autor: k_sit » 12 lip 2020, 22:32

Może trochę inny przykład w silniku jest zawór regulujący ciśnienie smarowania i jest on ustawiony na 6 bar to przy większych obrotach rośnie ciśnienie nie przekracza tych 6 bar . Takie jest jego zadanie zabezpiecza układ do 6 bar . Jeżeli się zatnie to uszkadza się coś .
W hydraulice jest podobnie pompa nie pracuje cały czas z 138 bar tylko wtedy kiedy jest obciążona zmniejsza się przepływ a rośnie ciśnienie do punktu ustalonego . Po jego przekroczeniu zaczyna uchylać się zawór i przelewać do zbiornika . Zatem złe wpięcie rozdzielacza skutkuje nie właściwą pracą pompy i jej uszkodzeniu . Tak się dzieje kiedy podłączenie odbywa się na dwóch przewodach P i T z pominięciem N . Na tym bym skończył i zapraszam w odpowiedni dział z rozdzielaczem .

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: ISEKI TXG23 podnośnik nie unosi się

Post autor: TooSlow » 12 lip 2020, 23:29

Krzysiu no i o to mi chodzi - jeśli ma w Iseki ustawiony zawór na 10 bar, to jak osiągnie 10 bar cały olej leci do zbiornika.

Napisał, że ktoś tam już coś grzebał. Po zdjęciach widać, że śruba i kontra były ruszane.

Więc jeżeli ja dzisiaj na podnośniku skręcę ciśnienie w Kubocie do 10 bar, to co się stanie z przednim rozdzielaczem?

Rozdzielacz będzie działał, bo jego nie skręciłem. Natomiast tylna hydraulika będzie szwankowała, bo tam wszystko pójdzie w przelew. I też bym szukał wtedy przyczyny w siłowniku zamiast w ciśnieniu na tylnym podnośniku. Nie sądzisz?

Albo inaczej - jutro wyciągam zawór tylnego podnośnika i wkręcam w to miejsce śrubę. Ciśnienie zero. Tylny podnośnik nie działa.
Jak w takiej sytuacji zachowa się dodatkowa hydraulika? Moim zdaniem będzie dalej działać, bo to nie ją odciąłem. Ona nadal ma zasilanie i powrót na fabrycznych ustawieniach.

Jeśli chodzi o złą pracę pompy i jej uszkodzenie, dowiem się jak wszystko połączę. Póki co pompa na tylnym podnośniku podnosi 400 kg, więc chyba jest ok. Choć nie ukrywam, że im większe obroty tym większe ciśnienie, ale to chyba normalne.

ODPOWIEDZ