Termostat

Patryk
Posty: 83
Rejestracja: 28 lip 2018, 13:30

Termostat

Post autor: Patryk » 12 kwie 2020, 21:55

Witam. Mam małe zapytanie. Co prawda nie ma mnie w domu i zdjęć Wam nie podeślę ale jak składalem moje suzue to wiem że nie ma tam termostatu. Jako że kwarantanna ogólna i siedzę z nosem w telefonie i już nawet horoskop swój znam na pamięć jakoś przyszedł do głowy mi ten termostat....tak więc panowie mam silnik mitsubishi K3B. Ściągnąłem sobie chyba katalog części do tego silnika i wygląda na to że nie mam w silniku nawet obudowy termostatu chociaż sam termostat jest w internetach ogólnodostępny. Zapytam pokrótce. Czy jeżeli kupię obudowę termostatu bądź dorobie(bo dziecinnie prosta jest) będę coś musiał kombinować z wężami? Już sam zgłupiałem od tych małych i dużych obiegów. Na chłopski rozum teraz plyn płynie przez chłodnice bez tamy w postaci termostatu cały czas już od odpalenia silnika. Jako że nie mam nagrzewnicy to po zainstalowaniu termostatu płyn krąży przez silnik i po osiągnięciu temperatury roboczej termostat się otwiera i wtedy płyn wpada na górę chłodnicy i spływa do dołu wracajac schłodzony do bloku. Czy o czyms zapomniałem przy piwnej Wielkanocy? Dobrze rozumuje?

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Termostat

Post autor: lewan24pl » 12 kwie 2020, 23:04

A może nie ma fabrycznie ???
Bo ja u siebie co zauważyłem to nawet jak jest ciepło na dworze i pracuje traktorkiem to temp. nie podnosi się za wysoko i jak pamiętam to mój termostat otwiera się przy 75 stopni coś takiego pisze na nim
Na początku myślałem że coś nie tak że temp. nisko stoi więc kupiłem nowy termostat orginalny bo może zepsuty ale nic się nie zmieniło to samo
Także może ktoś na taki traktorek jak ty i mogli byście porównać czy ma czy nie ma
Ale jeżeli jest w sprzedaży to myślę że gdzieś powinien być zamontowany np.w jakiejś obudowie albo bloku silnika i ja bym popatrzał tam skąd wychodzą węże z silnika do chłodnicy
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Patryk
Posty: 83
Rejestracja: 28 lip 2018, 13:30

Re: Termostat

Post autor: Patryk » 12 kwie 2020, 23:19

Tak dokładnie nie ma fabrycznie. Ale wydaje mi się że to dużo zdrowiej gdyby temperatura na silniku była cały czas w optymalnym wymiarze. U mnie nie ma wskaźnika temperatury jest tylko lampka która gasnie po odpaleniu silnika razem z kontrolka od oleju i dzięki Bogu jeszcze się nie zapaliła. Zauważyłem podczas ostatnich wariacji po śniegu że długo słychać zimny motor(to dość charakterystyczny klekot zimnego diesla zawory itp)tak samo długo można spokojnie macać bez ryzyka oparzenia. jak już naprawdę się dobrze nagrzeje(znaczy jak i maska ciepła) słychać silnik ale bardzo delikatnie. Znaczy dużo subtelniej niż po odpaleniu. Pomyślałem że warto ten termostat wstawić. Temperatura spalania to chyba też ważna rzecz. Wydaje mi się też że na żywotność silnika temperatura pracy ma też duży wpływ. Jakąś lepkość oleju/film olejowy i wszystkie te magiczne normy uzyskuje się przy temperaturze roboczej mam rację?

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Termostat

Post autor: lewan24pl » 12 kwie 2020, 23:53

No ja myślę jeżeli producent tak wymyślił to misja jakiś cel albo może te modele szły na export do ciepłych krajów gdzie jest ciągle plus 30stopni tak tylko rozmyślam ponieważ pierwszy raz się spotkałem że traktorek czy inna maszyna nie ma termostatu
A założyć możesz zawsze tak myślę bo można kupić obudowy do termostatu tylko żeby średnica węży ci zgrała ale czy to ma sens poprawiać producenta ???
Nie wiem ale dziwna sprawa z tym brakiem termostatu
Ja sam osobiście jak jest zimno to odpalę traktorek i chodzi sobie dobre 10minut na luzie żeby się trochę silnik nagrzał
A jak zimą minus z 10 czy więcej to odpalam i idę na śniadanie niech chodzi :D
Kurcze trzeba by było powęszyć na necie i się może czegoś dowiedzieć dla czego nie na termostatu bo ciekawa sprawa
Może ktoś ma taki model jak ty i mogli byście wymienić się doświadczeniami
Będę miał czas to popatrzę może coś znajdę w necie czemu to tak ma
A tu nawet może od 360 by pasował tylko przykład http://www.skleprolniczy.pl/towar.1510. ... 13081.html
A znalazłem niby model silnika jaki podałeś i ma takie cis wygląda jak obudowa termostatu
Obrazek
Z tej strony https://www.trakter.com/en/products/eng ... ed-engine/

A może go nie było ktoś wyciągnął i dla tego myślisz że nie ma no nie wiem tak tylko spekuluje
https://www.baupool.co.uk/used/a-Spare- ... hermostat/
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Patryk
Posty: 83
Rejestracja: 28 lip 2018, 13:30

Re: Termostat

Post autor: Patryk » 13 kwie 2020, 09:05

To co zaznaczyłeś na czerwono to króciec do węża. Pod to wchodzi obudowa z termostatem. Czyli ten silnik co wysłałeś jest też bez termostatu.
Obrazek Obrazek

I u mnie ten króciec jest zagięty w bok.

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Termostat

Post autor: lewan24pl » 13 kwie 2020, 13:49

No myślę że tam powinien być termostat pod tą obudową ????
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Termostat

Post autor: TadeuszB » 13 kwie 2020, 15:02

Poprawianie inżynierów projektantów, szczególnie z okresu przed internetowego może nie wyjść na zdrowie, i nie piszę tu konkretnie o tym przypadku. Zrobisz po swojemu i po jakimś czasie wrócisz do originału.

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Termostat

Post autor: lewan24pl » 13 kwie 2020, 15:13

Ja osobiście też bym nic nie przerabiał ale to moja opinia
Tylko jak już wspomniałem to pierwszy raz się spotkałem z brakiem termostatu
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Patryk
Posty: 83
Rejestracja: 28 lip 2018, 13:30

Re: Termostat

Post autor: Patryk » 13 kwie 2020, 15:47

Poczekam może się jeszcze ktoś mocniej doświadczony odezwie. Moje suzue jest w oryginale. Ale załączone zdjęcie to schemat silnika k3b(oryginału) więc różnicą jest brak elementu nr 22 i termostatu na obrazku. Sądzicie ze dołożenie termostatu może jakoś zaszkodzić?

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Termostat

Post autor: lewan24pl » 13 kwie 2020, 16:49

Nie wiem co ci odpisać bo sam nie wiem ale skoro producent go nie założył to miał jakiś powód
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

ODPOWIEDZ