Gdzie kupic opony

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Gdzie kupic opony

Post autor: zbYszek » 15 cze 2018, 20:32

emek650 pisze:Można się zdziwić, jestem na etapie poszukiwań opon na tył do mojego Iseki, i różnica średnic w rozmiarze 9,5-22 to 11cm :o , w zależności od producenta, więc " bier takie i się nie szczyp" skończy się naprawą napędu, różnice pojedynczych cm. można dopuścić.
Naprawą napędu, to się skończy bezrozumne jego nadużywanie - nawet przy idealnie dobranych średnicach. :P
Moje koła mają średnicę 56cm. A statyczny promień toczenia już 24...25cm. Jak dopakuję do łychy, to pewnie zmniejszy się do 22cm. To co mam robić? Jakich szukać? :) Zgłupieć idzie.
W twoim, Emku, przypadku pytanie brzmi: jak mierzysz średnicę kół? I wcale nie twierdzę, że źle ją mierzysz. Może po prostu zbyt dokładnie? :)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Akronix
Posty: 110
Rejestracja: 12 maja 2015, 22:14

Re: Gdzie kupic opony

Post autor: Akronix » 15 cze 2018, 22:06

Dziękuję za szeroki odzew braci traktorkowej w temacie rozmiaru... opon ;)
Jak czytam nie tylko ja mam rozterki związane z dobraniem odpowiednich opon.
yanmarf17d pisze:
A ile średnicy miała Twoja opona jak była nowa?
Wydaje mi się, że przez kilkadziesiąt lat starła się centymetr na obwodzie.
Może i ciut większa niż obecnie ale na pewno nie o dwa centymetry. Zobaczcie na zdjęciu, ta opona nie mogła być dużo wyższa, a od momentu zrobienia zdjęcia się bardziej nie zużyła.

Zbyszku tak na zdjęciu jest mój sprzęcik a zdjęcie już wcześniej umieszczałem w powitalni.
O milimetry bym się nie martwił ale owe dwa centymetry różnicy w średnicy to już tak. Przekłada się to na około 6 cm przy każdym obrocie koła. Z uwagi, że przy pracy z ładowaczem muszę używać cały czas 4x4 to jest to, jak dla mnie, duża różnica i nie chcę ryzykować uszkodzenia napędu.

Co do sposobu mierzenia średnicy to mierzyłem zdjętą z felgi leżącą oponę, czyli tak jak można zmierzyć u sprzedawców.

Złapałem jeden trop na oponki w odpowiednim rozmiarze za południową granicą :D Czekam na potwierdzenie wymiarów.
Akronix
---------
Yanmar F14D + TuR + Gleba RSA1201

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Gdzie kupic opony

Post autor: emek650 » 15 cze 2018, 23:08

W twoim, Emku, przypadku pytanie brzmi: jak mierzysz średnicę kół? I wcale nie twierdzę, że źle ją mierzysz. Może po prostu zbyt dokładnie? :)
Dlaczego się czepiasz moich pomiarów????????, gdzie w moim poście o nich napisałem??????, przeczytaj jeszcze raz ZE ZROZUMIENIEM!
Sprzedawcy podają średnicę sprzedawanych opon i w rozmiarze 9,9-22 różnica to 11cm, w zależności od producenta, jeżeli chcesz załóż sobie i rowerowe to Twój traktor i zrobisz z nim co zechcesz, chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt że rozbieżności rozmiarów potrafią być znaczne, pomimo pozornie identycznych oznaczeń.

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Gdzie kupic opony

Post autor: lewan24pl » 16 cze 2018, 00:51

Chcecie takie same rozmiary to niestety trzeba kupić markowe opony.A takie kosztują i to dużo.Nie wiem jak u was ale większość to ma bridgeston orginalnie ząmatowane z tego co patrzałam po traktorkach.A zwracam uwagę na gumy bo zboczenie zawodowe mi zostało
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Gdzie kupic opony

Post autor: zbYszek » 16 cze 2018, 08:50

Akronix: Czyli mamy podobne wielkościowo i mocowo traktorki. Przez ostatni rok moja kubotka popracowała kilkanaście/dziesiąt motogodzin, z czego jakieś 80% to praca z ładowaczem. Ziemia, piasek, żwir. Napędu używałem może w 35% przebiegu z ładowaczem. Wszystko w terenie budowlanym/łąkowym. Załączałem go tylko wtedy, gdy była konieczność ze względu na brak trakcji. I w takich sytuacjach nie przejmowałem się zauważalną różnicą w drodze pokonywanej przez koła tylne/przednie, bo przecież trakcja była na tyle słaba, że różnice były niwelowane przez poślizg kół. Tym łatwiejszy, im bardziej napakowana łyżka. :)
A jak to wygląda u ciebie? Dlaczego musisz cały czas używać 4x4? Po jakim podłożu porusza się wtedy traktorek?
Emek: Jejku... Ileż emocji! :)
Napisałem, że nie czepiam się pomiarów - staram się być precyzyjnym i szukam przyczyn obiektywnych powstania różnic w poglądach, a nie samych poglądów. Mało który sprzedawca sam z siebie podaje dokładne wymiary średnicy opony. No właśnie... Co to znaczy: dokładny wymiar? Już abstrahuję od dokładności samego pomiaru, przyrządu pomiarowego itepe. Ale co, tak naprawdę, zostało zmierzone? średnica konturu zewnętrznego? Pół grubości grzebienia? średnica balonu?
Dla poprawności (i bezpieczeństwa) działania napędu istotny jest promień toczenia koła w pojeździe. A ten można zmierzyć dopiero po zmontowaniu opony na felgę, napompowaniu do właściwego ciśnienia i założeniu do pojazdu przygotowanego do eksploatacji. I znów pojawia się problem: Mierzymy na podłożu twardym (beton, asfalt) czy na podłożu gruntowym? Jak bardzo spoistym?
Zawsze będzie różnica pomiędzy przednimi, a tylnymi kołami (używam skrótu myślowego) - gdzieś tu kiedyś toczyła się już dyskusja, z której w pamięci została mi wartość ~5% różnicy na korzyść napędu przedniego. (Jeżeli coś pomyliłem, to proszę mnie poprawić)
I doskonale cię Emku rozumiem; że potrafią się różnić opony o tym samym oznaczeniu, a różnym wykonaniu (producencie). I te 11cm też przyjmuję do wiadomości. Jestem sceptyczny ale przyjmuję - choćby jako wskaźnik rozrzutu rozmiarów.
Lewan: Twoje podejście byłoby najlepsze, choć pewnie znów trzeba byłoby zacząć zwracać uwagę na rodzaj bieżnika u tego samego producenta? :) Inaczej "ryżowe" inaczej zwykłe "rolnicze"? Swoją drogą (gruntową): moje oryginalne bridgestony mają tylko 2 warstwy nylonowego płótna. A najtańsze obecnie dostępne "w standardzie" mają już 4. Ciekawe jak to się ma do ich rzeczywistej trwałości... ;)
Dlatego właśnie sądzę - i jest to mój prywatny pogląd - że doktoryzowanie się z różnic w średnicach kół o tym samym oznaczeniu rozmiaru nie jest konieczne, jeżeli używa się napędu zgodnie z założeniami konstruktora. O! :)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Akronix
Posty: 110
Rejestracja: 12 maja 2015, 22:14

Re: Gdzie kupic opony

Post autor: Akronix » 01 lip 2018, 15:57

Dojechały nowe oponki wymiarem (średnicą) większe od dotychczasowych o około centymetr.
Około bo jak zauważyłem średnica wzrasta wraz ze wzrostem ciśnienia w oponie :!:
Obrazek
https://drive.google.com/open?id=1Dvou8 ... ysqvBd12Hr
Wreszcie można używać sprzętu.
Zbyszku 4x4 używam ze względu na:
1. fakt, że z doładowaną łyżką tylne koła mają, jak by to napisać, niski uciąg spowodowany małym naciskiem na grunt :lol: Czasami przy nabieraniu na łyżkę po prostu jedno z tylnych kółek jest w powietrzu.
2. konieczność ostrego manewrowania między drzewami z dużym wychyłem przednich kół . W lesie nie zawsze jest uślizg pod kołem na przykład na korzeniach. I właśnie tutaj mogły by się pojawić zgrzyty.
Akronix
---------
Yanmar F14D + TuR + Gleba RSA1201

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Gdzie kupic opony

Post autor: zbYszek » 01 lip 2018, 18:34

Piękne te oponki. Na jakie się zdecydowałeś? Gdzie kupowałeś? Za ile? Jeśli można, oczywiście... :)
Co do opisanego sposobu użytkowania 4x4 - Skoro musisz go załączać, bo inaczej nie pojedzie (albo stanie) na skutek poślizgu tyłu, to znaczy, że problem różnicy prędkości kół jest pomijalny. Zwłaszcza, że jeździsz po nawierzchni nieutwardzonej. Opis twój jako żywo przypomina mój sposób użytkowania, przy czym ja chyba mam bardziej dociążoną oś tylną lub mniej biorę do łyżki ładowacza, bo jedynie na terenach nierównych lub bardziej luźnej nawierzchni dołączam przód, a i dodatkowym przypadkiem jest luźna nawierzchnia i konieczność zwiększenia zwrotności.
Chwal się tymi oponami - moje też muszę lada dzień wymienić. :)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

morfeus
Posty: 35
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:03

Re: Gdzie kupic opony

Post autor: morfeus » 17 lis 2018, 18:00

Potrzebuję pilnie kupić oponę 6x14, najchętniej używkę, ktoś coś ma?

ryju
Posty: 97
Rejestracja: 25 lut 2015, 19:37

Re: Gdzie kupic opony

Post autor: ryju » 24 kwie 2020, 05:38

witam
wreszcie iseki dostało nowe obuwie na przód,opony kupiłem w traktomix.pl .Rozmiar opony bez powietrza jest o 2 cm większy od starej opony napompowanej,po napełnieniu powietrza opona zwiększyła się o 5 cm.tak już zostanie trzeba będzie jeździć tylko na jednym napędzie a w razie potrzeby włączać przód

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Gdzie kupic opony

Post autor: lewan24pl » 24 kwie 2020, 08:33

Bo tak mają tanie chińskie opony
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

ODPOWIEDZ