Kubota GL 23 DT "Grandel"

wojtas
Posty: 10
Rejestracja: 11 mar 2021, 12:16
Lokalizacja: Brzesko, zachodniopomorskie

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: wojtas » 22 mar 2021, 15:49

Dostałem wiadomość priv- dzięki. Mój problem podobno (podobno bo ciągnik ma wrócić dziś od pana mechanika więc wole nie zapeszać) został bardzo szybko zdiagnozowany i naprawiony. Sądząc po cenie naprawy i czasie w jakim udało się to zrobić nie było to nic wielkiego, ale przyznam że wyglądało to bardzo źle i nikt z moich okolicznych szpeców nie umiał sobie z tym poradzić. Natomiast kolega KUBOTAGL23 rozwiązał problem w bardzo prosty sposób, który sam miałem zastosować, poprzez przełącznik trójpozycyjny chwilowy lub poprzez dwa chwilowe przełączniki trzeba podać prąd na krótko na elektrozawory odpowiadające za podnoszenie i opuszczanie tuza będące przy tylnym lewym kole. Oczywiście minusem jest to, że nie będzie działać automatyka tuza ale mamy funkcjonalny ciągnik a koszt naprawy znikomy.

KUBOTAGL23
Posty: 69
Rejestracja: 09 gru 2017, 17:06

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: KUBOTAGL23 » 23 mar 2021, 16:43

WOJTAS dokładnie tak jak napisałem tylko udało mi się jeszcze odzyskać kilka funkcji które miał komputer/sterowniki np.podnoszenie podnośnika przy cofaniu ale głównie jest tak jak opisałeś. Tak przy okazji daj znać co zostało
wymienione/naprawione pytam tak z czystej ciekawości.

wojtas
Posty: 10
Rejestracja: 11 mar 2021, 12:16
Lokalizacja: Brzesko, zachodniopomorskie

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: wojtas » 25 mar 2021, 15:21

Szczerze? Temat rzeka.... Pan fachowiec zrobił ciągnik bardzo szybko i tanio, miałem do niego bardzo daleko więc transport lawetą dwa razy kosztował mnie dużo kasy. Laweta przywiozła sprzęt - mówię do kierowcy niech Pan jeszcze nie odpina bo może nie ma po co. I tak niestety było.... Na lawecie tylko podniósł cięgna i już nie opuścił. Mechanik zrobił jednak to, że cały ten panel i pokrętła reagują itd, co zrobił nie powiedział a ja nie dopytywałem - pewnie była to jakaś błahostka, ale gość wydaje się, że ma doświadczenie i wiedział co robi.
Wracając do sedna: cięgien dalej nie mogę opuścić dźwignia, dobrze że ten mechanik jest jeszcze na tyle uczciwy, że przejął sie tematem przez telefon mnie instruował co i jak. stanęło na tym, że panel działa, dźwignia nie da się opuścić ale da sie sterować dżojstikiem. Z panem mechanikiem jesteśmy umówieni, że przyjężdza za dwa tygodnie do mnie i na miejscu doprowadza go do stanu właściwego.
powiem Wam, że gość zdaje się mieć wiedze i że chyba jest na tyle uczciwy, że mnie z tym nie zostawi. Czego nie można powiedzieć o"dilerze" tra-xie". Ciągnik co prawda kupił od nich poprzedni właściciliem i to 6 lat temu, ale zadzwoniłem do nich i przecież chciałem im przywieźć ten ciągnik i zapłacić im za robotę - Pani powiedziała że spyta i od tygodnia się nie odzywa...
Z takim podejściem nic dziwnego, że potencjalni klienci obawiają się zakupu japończyków z uwagi na to, że nie będą mieli skąd wziąć części i nie będzie miał im kto tego naprawić.

KUBOTAGL23
Posty: 69
Rejestracja: 09 gru 2017, 17:06

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: KUBOTAGL23 » 25 mar 2021, 17:42

No to dziwa sprawa daj znać za dwa tygodnie czy wszystko już działa. Jak dla mnie sprawa ciekawa pisałeś że podobna do mojej ale wydaje mi się że to całkiem co innego a objawy tylko podobne. Ale tak jak pisałem daj znać za dwa tygodnie z czystej ciekawości.

wojtas
Posty: 10
Rejestracja: 11 mar 2021, 12:16
Lokalizacja: Brzesko, zachodniopomorskie

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: wojtas » 26 mar 2021, 12:36

Na początku chyba problem był taki sam lub bardzo podobny, potem mechanik ogarnął panel sterowania i on reaguje.
W międzyczasie ostawiałem elektrozawór od opuszczania lub jego cewkę, teraz to jakieś połączenie elektryczne albo potencjometr na dźwigni... Ale to tylko moje dywagacje jako laika. Całe szczęście jak narazie podnośnik jest funkcjonalny - opuszczam dżojstikem.

KUBOTAGL23
Posty: 69
Rejestracja: 09 gru 2017, 17:06

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: KUBOTAGL23 » 29 kwie 2021, 21:06

Witam
Mam pytanie jaki olej lejecie/polecacie do gl-ki.

wojtas
Posty: 10
Rejestracja: 11 mar 2021, 12:16
Lokalizacja: Brzesko, zachodniopomorskie

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: wojtas » 30 kwie 2021, 14:56

Pytasz o olej silnikowy czy który? Jeżeli silnikowy powinien być prawdopodobnie 15w40, trak..ix dał gościowi od którego kupiłem valvoline allclimate 15w40, ja natomiast zalałem 10w40 też valvoline. Ale marka naprawdę dowolna, z tym że nie oszczędzał bym tych 10-15zł, szczególnie, że 4 litry wystarczą.

jasio79
Posty: 1
Rejestracja: 17 paź 2021, 18:58

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: jasio79 » 05 gru 2021, 20:01

Witam, mam też gl23 niestety nie działa asystent skrętu.
może ktoś z forumowiczów przerabiał ten problem w grandelu .
Przy skręcie mechanizm przy przekładni kierowniczej pociąga za cięgno od asystenta lecz nic to nie powoduje .
Gdy koła nie sa w maksymalnym skęcie dość łatwo pociągnąć za to cięgno.
Szukam instrukcji lub choćby katalogu części .

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: Rav » 05 gru 2021, 23:58

a zacznij od rzeczy najprostszej - asystent działa na niższych biegach jak skrzynia na powiedzmy średnim zakresie na koła przednie załącza się szybszy przy skręcie.

jangl23
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2021, 13:54

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: jangl23 » 13 gru 2021, 15:05

W gl23 asystent działa też na wyższych biegach - jeździłem innymi gl23 tam działał na każdym biegu .
Trochę więcej testowałem ten przedni napęd i na śliskim śniegu . Gdy wszystkie koła się ślizgały i skręciłem na max wtedy przedni napęd się rozłączył i tylko tylne koła się ślizgały,następnie przy prostowaniu przednich kół nastąpił zgrzyt w skrzyni biegów i napęd znów się załączył . Wnioskuję więc ze to wina sprzęgła wielotarczowego w skrzyni biegów podającego szybsze obroty na przedni napęd przy maksymalnym skręcie kołami . Traktorek ma wg. licznika tylko 800mg ale cóż ... :o . Mam nadzieję że to tylko zużyte tarczki . Jeśli ktoś coś takiego naprawiał proszę o info co było przyczyną .

ODPOWIEDZ