Kubota B1-15 - Orin

Regulamin forum
Nowi forumowicze - proszę przywitać sie w Powitalni - zakładając nowy temat. W tytule proszę wpisać swój nick i model traktorka który posiadacie. Jesli nie masz jeszcze swojej maszyny - nic nie pisz, zostaw puste pole.

W tresci powitalnego posta napisz kilka słów o sobie, jaki masz traktorek, jakie maszyny (fotki mile widziane) do czego , do jakich zajęć , jakiej produkcji ich używasz. Podaj województwo w którym mieszkasz.

Jesli myślisz dopiero o zakupie ,napisz z jakim sprzetem miałeś wczesniej do czynienia.
Orin
Posty: 27
Rejestracja: 27 paź 2019, 20:26
Lokalizacja: Wanaty
Kontakt:

Kubota B1-15 - Orin

Post autor: Orin » 29 gru 2019, 22:52

Witam wszystkich forumowiczów

Po przeczytaniu wielu stron tego forum i kilku rozmowach, w grudniu stałem się posiadaczem Kuboty Bulltra B1-15.

Mając chwilkę w urodziny, poniżej w końcu zamieszczam kilka zdjęć nowego nabytku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kto ostatnio śledził OLX'a ten wie że w/w traktorek można było kupić pod rosyjską granicą. Cała wycieczka kosztowała mnie kilkanaście wyjętych godzin z życiorysu i kilkadziesiąt litrów ropy potrzebnej na przejechanie 1300 km. Odwiedziłem po drodze firmy z Warszawy i Trzebieszowa (by upewnić się co jeszcze można fajnego znaleźć po drodze), więc ostatecznie wycieczka wyglądała tak:

Obrazek

(Wyjechałem o 6 rano, w domu byłem o 10 rano.... tyle że następnego dnia....)

Na ten moment, w każdej wolnej chwili traktorek pomaga mi w połączeniu z przyczepą rolniczą zbudowaną na bazie 2,5 tonowej Niewiadówki z ~ 1990 roku (widoczna na drugim planie na drugim zdjęciu) w uporaniu się z sosnowymi samosiejkami na działce 70 a, zaś w pracy przydaje się sporadycznie w tak nietypowej czynności, że nawet Japończycy o niej nie śnili. Mianowicie pomaga on przy montażu kabla światłowodowego na podbudowie słupowej niskiego napięcia :) Dzięki temu przynajmniej jedna osoba nie jest wyje..na po takiej dniówce...

Trafni obserwatorzy zapewne już widzą że traktorek ma dodatkowy balast przedni ~ 100 kg oraz dodatkową hydraulikę dwusekcyjną (w tym jedna sekcja pływająca, do tego hydraulika dość nietypowa w stosunku do reszty spotykanych, bo z przelewem do skrzyni). W komplecie mam także zestaw trzypunktowego mocowania TUZ kat 1 (obecnie zdjęty bo mi przeszkadza przy manewrowaniu przyczepą) no i stały zestaw do obu rodzajów przyczep.

W planach jest systematyczne:

- doposażenie traktorka o kilka dodatkowych seryjnych gadżetów: skrzynia (albo i dwie bo to zmyślne gadżety są), glebogryzarka separacyjna, brona, kultywator, niwelator, kosiarka bijakowa, możliwe że rębak (kwestia do przemyślenia, bo obecnie jak wpadam ze Stihlem na działkę, to tylko trociny furgają w powietrzu)

- doposażenie traktorka o kilka własnych gadżetów: przedni TUZ kat 1, podnośnik, wiertnica, pług, widły do palet (choć pewnie skończy się na maszcie od widłaka, bo tyle sprzętów-przystawek nie utknę na jednym poziomie)

- modyfikacja obecnej hydrauliki (pomysł był fajny, ale wykonanie takie sobie) i dodanie drugiego rozdzielacza 3 sekcje na przód, a także modyfikacja obecnej elektryki pod kątem oświetlenia i przyczepy.

Na ten moment wychodzi na to że to był całkiem fajny zakup, maszyna nie jest spracowana, dostała na dzień dobry nowe filtry i oleje, ma na liczniku bodajże 830 mth. Lakier i opony są oryginalne, nie jest to pojazd od handlarza.

Śmiać mi się chce, bo po ostatnim zakupie, doszedł do kolekcji "Multitool", tyle że w wersji lekkiej (~600 kg), choć poza mną nikt nie widział w nim "potencjału". A teraz to się do kierownicy czasem nie idzie dopchać :D


Dla porównania - wcześniejszy "Multitool", tyle że w wersji ciężkiej ma ~4500 kg :) Tyle że do tego nikt się tak nie pcha , bo jak się człowiek zagapi, to sąsiadowi w 3 sekundy można zrobić nowy wjazd na posesję :]

Niestety oba jeżdżą z tą samą "oszałamiającą" prędkością (13 km/h).....

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Kubota B1-15 - Orin

Post autor: TadeuszB » 30 gru 2019, 14:21

:D Siemanko.

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Kubota B1-15 - Orin

Post autor: lewan24pl » 30 gru 2019, 18:36

Hej maszyna wygląda elegancko widać w przyzwoitym stanie
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Orin
Posty: 27
Rejestracja: 27 paź 2019, 20:26
Lokalizacja: Wanaty
Kontakt:

Re: Kubota B1-15 - Orin

Post autor: Orin » 14 sty 2021, 22:30

Dawno tu nie zaglądałem, głównie z powodów zdrowotnych bo prawie rok byłem na L4.

Traktorek ma się dobrze, jest używany często, choć czasem dość nietypowo.

Tutaj np. wczoraj mieliśmy sytuację, w której jadąc na robotę ciągnąłem Trafikiem przyczepę 900kg (typowa pod minikoparkę), a na niej traktorek. Za mną jechała nasza wywrotka Nissan Atleon (pusta mieści się ledwo ledwo w DMC 3500 kg).

Oczywiście mamy robotę akurat w takim terenie, że o pługu czy solarce można pomarzyć. Do tego konkretne (jak na woj. śląskie) nachylenie i pozamiatane.

Skończyło się tak:

http://fiberion.pl/files/FILE210113-135108F.MP4
(Mozilla Firefox wyświetla błąd, odtwarzanie za to idzie normalnie u mnie w Google Chrome, innych przeglądarek nie sprawdzałem)

Najpierw do pewnego momentu wciągnąłem zestaw: Trafic+ pusta przyczepa + bęben ze światłowodem na pace (250 kg, nie licząc stałej zabudowy) i finito. Następnie musiałem wyciągnąć od połowy górki wywrotkę na szczyt (widać ją na końcu filmu), po niej Trafica (już bez przyczepy), a na sam koniec pustą przyczepę (na której traktorek wcześniej był transportowany). Dwa pozostałe wozy monterów wepchnęliśmy w trójkę....

Dziś jak byłem w tym miejscu to jest tam nadal tak wyślizgane, że auto z góry ześlizguje się na 4 zablokowanych kołach. Wczoraj zresztą ja miałem to samo: przyczepa ściągała mnie w dół (wraz z Trafikiem jako holownikiem, bez traktorka) do momentu, jak nie zaciągnąłem ręcznego w przyczepie. Acha - w każdym aucie nowe zimówki dobrej klasy....

Także ogólnie: szacunek dla tego małego skubańca, bo bez niego to byśmy pewnie do nocy kombinowali jak się stamtąd wydostać (to kocioł, na dole którego jest zakręt 90 stopni i nie ma ja się rozpędzić)

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kubota B1-15 - Orin

Post autor: yanmarf17d » 15 sty 2021, 12:31

Podziwiam.
Dobrze , że było kawałek miękkiego pobocza ,bo pewnie bez łańcuchów by nie ruszył.
W środę, przy zwózce drewna w czasie zjazdu ciężki MTZ został pchnięty przez lekki wóz i wszystko zawisło nad rowem :o
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

ODPOWIEDZ