Czyszczenie kostki brukowej

Awatar użytkownika
ferszta
Posty: 172
Rejestracja: 09 wrz 2018, 20:30

Czyszczenie kostki brukowej

Post autor: ferszta » 02 cze 2021, 09:11

Postanowiłem zamiast wody (myjka ciśnieniowa) użyć szczotki drucianej montowanej na kosie spalinowej. Wybrałem szczotkę o gęstych drutach tzw miękką. Wyszło całkiem nieźle (kostka czerwona przed czyszczeniem była czarna), ale..... zużycie to jedna szczotka na 4 m2 kostki, koszt 37-40 zł. szczotka twarda , taka ze skręconymi pęczkami drutów do czyszczenia kostki brukowej raczej się nie nadaje, dobrze sprawdziła się przy czyszczeniu płyt typu "jumbo". Jednak pościły nity i trzeba będzie ja naprawić zużywa się zdecydowanie mniej. Cena podobna. W ofertach widziałem szczotki nylonowe, ale cena kosmiczna - ok 300 zł i raczej wątpliwa skuteczność - nie sprawdzałem. Jeśli macie jakieś doświadczenia lub własne pomysły dajcie znać.
Hinomoto

Awatar użytkownika
taty
Posty: 20
Rejestracja: 29 cze 2020, 15:11
Lokalizacja: Biłgoraj / Witanowice

Re: Czyszczenie kostki brukowej

Post autor: taty » 23 lip 2021, 08:36

Najlepszy efekt czyszczenia daje jednak myjka ciśnieniowa. Po oczyszczeniu trzeba tylko uzupełnić szczeliny pomiędzy kostką gdyż woda pod ciśnieniem wypłukuje część materiału ale efekt pracy super. Kombinowałem np z usuwaniem chwastów palnik, Roundup, wąska szczotka dedykowana na kiju, nożyk, i różne inne opcje ale najlepiej sprawdziła się myjka.
Yanmar YM2210BD z silnikiem 2T90 plus glebogryzarka RS1303.

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Czyszczenie kostki brukowej

Post autor: Luzak » 23 lip 2021, 09:10

Od lat czyszczę Karcherem ale ze szczotką do kostki. Woda nie chlapie, mniejsze zużycie wody, nie wypłukuje z kostki kruszywa. Efekt super. Całkiem inna robota niż ze zwykłą lancą. Ja mam jeszcze stary model kupiony z 10 lat temu ale na zdjęciu coś podobnego.
Obrazek

Awatar użytkownika
ferszta
Posty: 172
Rejestracja: 09 wrz 2018, 20:30

Re: Czyszczenie kostki brukowej

Post autor: ferszta » 26 lip 2021, 20:10

Rozważam, ale woda tania nie jest.
Hinomoto

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Czyszczenie kostki brukowej

Post autor: Adam bez ziemi » 27 lip 2021, 21:01

W poruszonym temacie stykałem się regularnie ponad 10 lat na stałe z racji utrzymania poźądku i terenów zielonych w kurorcie. Z chwilą gdy unia zaczęła zwracać uwagę na uźycie chemii a wymóg utrzymania ciągów pieszych w odpowiednim standardzie wymusił próby i poszukiwania innych metod. Jeśli nie chemia to metody mechaniczne. Na pierwszy ogień poszła przystawka do kpiły na wysięgniku (kosy spalinowe mają za słabe wały i za małą moc silnika). Dość ciężka głowica ze stalowymi linkami wprawiona w ruch generowała takie wibracje źe rosły facet po 7 godzinach pracy nie dał rady spokojnie wypić cherbaty. Ogólnie kosa teź była nadmiernie obciążona, zwłaszcza przekładnia kątowa. Jeszcze jedno na in minus to barwienie kamieni w kostce brukowej czy betonowej metelicznym nalotem. Lepsze efekty przynosiło wykorzystanie zamiatarka typu Schmidt przy użyciu szczotek mieszanych, stalowo nylonowych. jednak myjki ciśnieniowe bazujące na śilniku spalinowym i sprężarce z końcówką myjące przynosiły najlepsze efekty. Jedynie po takim zabiegu trzeba uzupełniać uszczelnienie w formie klińca, drobnego granitu czy podobnego materiału

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Czyszczenie kostki brukowej

Post autor: marekspectra » 30 lip 2021, 08:23

Mam własną studnie z której wode używam jedynie do celów gospodarczych , nie mam problemu z jej ilością. Do mycia kostki używam Karcher - najpierw był 5,2 taki mały podreczny - za słaby, kupiłem trzyfazowy profesjonalny na zimna wode - ma potężną moc, mam wrażenie że bez problemu urwie lusterko w małym aucie :) tym robota szła :) W miedzy czasie kupiłem karchera na ciepła wodę - to świetne urządzenie , ale do kostki nie bardzo. Aż któregoś roku pożyczyłem od brata myjkę ciśnieniową, napędzaną własnym silnikiem spalinowym. - urządzenie kupione w Stanach - z wymiennymi dyszami lancy, o coś podobnego jak ta :

https://allegro.pl/oferta/waspper-myjka ... tIQAvD_BwE

Powiem tak, szatan ! :) nawet najsilniejsze zabrudzenia schodzą po jednym "przejściu" lancą , nie musze wykonywać dwóch czy 3 przejść jak innymi myjkami - wygoda, czas pracy , efekt - super. Ma tez minusa - potrafi wypompować całą wodę z studni :) az sie zdziwiłem :)

Nie uzywam chemii , myję kostke raz do roku , po myciu uzupełniam piasek, co dwa lata impregnuje sarsilem
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ