Garaż szopa wiata

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 692
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Garaż szopa wiata

Post autor: wojtis1990 » 16 sty 2020, 21:51

Też uważam że jak za samą konstrukcję to dużo za dużo. Usiądź sobie i policz ile potrzebujesz m3 drewna to będziesz znał koszty materiału.

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Garaż szopa wiata

Post autor: lewan24pl » 16 sty 2020, 22:51

No to też mi coś tak wyglądało że dużo ponieważ jak np.ta kosztuje 6500
https://m.olx.pl/oferta/wiata-drewniana ... n=1&page=0
To prawie ten sam wymiar co ja potrzebuję nie całe 12na 4 i parę belek z prawej strony dostawić żeby wysunąć dach po prawej no i krótsze słupy to nie wiem czemu taka duża rozbieżność w cenie
A z tamtej strony to nie ma dużo roboty spalinowy świder z dużą otwornicą,dziury powiercić,zalać betonem metalowe kotwy zamurować i ala fundament pod słup zrobiony godzina roboty cztery dziury z dwie trzy duże betoniarki betonu i po ptakach
A to planuje dopiero na wiosnę lato zobaczę bo zawsze coś planuje a czasu mało bo płot jeszcze jeden muszę postawić nie dużo może 25-30m ale też dzień pęknie a na miejscu jak by człowiek był to inaczej by było można sobie dłubać ale mam nadzieję że w tym roku zjadę tylko się boje nie ukrywam bo mnie ta biurokracja wkurwia za przeproszeniem,urzędy a ja nerwowy bardzo jestem( jak ktoś mnie ....) i w takim urzędzie to by mnie zapamiętali na zawsze jak by coś nie szło załatwić :D
Nic trzeba jakiś zrobić projekt policzyć ile czego potrzebuje i będę wiedział mniej więcej co i jak będzie kosztować
Albo może znajdę w necie kogoś kto by zrobił projekt za nie duże pieniądze bo niby prosty a z resztą czas pokaże
I pytanko chodzi o ceny +-

Belka 14x14 to tak ok 20zlmb,7x14 10zlmb?
Tak oscylacyjne bo nie mam pojęcia
A rozstaw skupów tak 2-2.20m? więcej mniej
I jak połączyć krokiew tą która ma się łączyć z tą po prawej stronie co ma być wysunięta pod tą ala wiatę czy obok krokwi następna oparta na belce
I muszę zmierzyć wysokość mojej kuboty żebym mógł wjechać pod tą po prawej stronie dostawke bo od tego będę musiał zacząć żeby wiedzieć jakie wysokości zrobić
W lutym będę w domu jakoś to muszę zmierzyć wszystko dokładnie
I też ten mur będzie musiał sprawdzić czy jest w miarę równy bo jak okaże się jeden wyższy drugi niższy to będą kombinacje i czy w poziomie w miarę jest bo jak będzie za duża rozbieżność to lipa wtedy trzeba by było wylać wieniec żeby wyrównać to a to wiąże się z dodatkowym czasem a chciał bym na tym postawić bo to jest na planach a jak bym murek zburzył postawił normalna to różnie bywa i z czasem jakiś urzędnik mógł by się przyczepić jak rzep na dupie
A tak to by była prosta sprawa wylać słupy pod belki nośne i po sprawie
Nic panowie będę zbierać informacje co i jak zrobić żeby było dobrze z Youtube nauczę się dekarstwa :lol:
Jak postawić płot z siatki się nauczyłem to i wiatę postawie ;) jakoś
A jak będę miał projekt to zapytam w tartaku czy by nie zrobili mi odrazu gniazd czopy itp.bo jak mają maszyny to precyzja i szybciej a tylko bym poskładał jak klocki

I dzięki panowie za jakiekolwiek informacje

I znalazłem o jaki dach mi chodzi takie coś
Obrazek

I fajny program tylko że drogi :lol:
https://youtu.be/w0zG04x-pfw
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 692
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Garaż szopa wiata

Post autor: wojtis1990 » 17 sty 2020, 08:24

Kantówka 14x14 20mb przy cenie 900zł/m3 kosztuje 35 zł.
Tutaj masz prosty kalkulator do obliczenia http://www.zhitov.ru/pl/wood/
Jak wiata ma być jedno spadowa dostawiona do budynku to miecze nie potrzebne od strony budynku bo jest ściana. Ja u siebie zrobiłem słupy co 1,8m i mieczy nie dawałem.
Ja zrobiłem tak:
Postawiłem konstrukcję garażu, wiatę oparłem na murłacie garażu, krokwie wiaty i garażu skręciłem ze sobą, a z drugiej strony słupy oparłem na betonowych pęczkach. Wszystko na czopy, zamki i skręcone wkrętami ciesielskimi. Łatwo się wycina pilarką i jednoręczną piłą spalinową. Projekt to ja sobie rysowałem na kartce w zeszycie, 1 kratka 10 cm.

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Garaż szopa wiata

Post autor: lewan24pl » 17 sty 2020, 08:35

O dzięki za ten kalkulator
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Awatar użytkownika
Dj Snake
Posty: 209
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:08
Lokalizacja: Ruciane-Nida

Re: Garaż szopa wiata

Post autor: Dj Snake » 17 sty 2020, 09:49

Jak za samą konstrukcję to o dużo za dużo. Plus jest taki że wszystko jest już wycięte, więc ktoś to rozmierzył i powycinał, ale jak dla mnie nie pójdzie na to więcej jak 2 m3 drewna. M3 drewna struganego w tartaku to po znajomości wyjdzie Ci 1000 zł, kilka dni roboty i stoi taki szkielet :) Przekroje 14x14 i 7x14 wygodne w pracy, jak będziesz potrzebował pomocy to śmiało możesz pytać, zajmuje się usługami ciesielsko-dekarskimi więc w razie czego na pewno coś tu wymyślimy :)
-- KUBOTA L1-205--
- Ładowacz czołowy
- Glebogryzarka Separacyjna
- Koparka BH5R
- Kosiarka bijakowa
- Glebogryzarka
- Równiarka - krata

https://www.youtube.com/channel/UC3y_n9 ... SxxtVaRw5g

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Garaż szopa wiata

Post autor: lewan24pl » 17 sty 2020, 11:04

O to super dzięki
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Garaż szopa wiata

Post autor: marekspectra » 17 sty 2020, 21:11

Dzięki za kalkulator, :) Korzystając z pogody wylałem w grudniu stopy pod wiatę 8 na 4 metry. A ze pogoda dopisuje, drzewo zamówione dotarło, kolega je struga..możne po niedzieli zaczniemy montować. :) Ponieważ obok mam starą wiatę muszą ją rozebrać i postawić obie na raz, żeby miało to jako taki wygląd. Dobrze wiedzieć że mamy miedzy sobą ludzi którzy sie na tym znają :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Garaż szopa wiata

Post autor: lewan24pl » 17 sty 2020, 22:02

Tak myślę ciągle o tej budowie wiaty i trochę mi się nudziło w pracy więc poszperałem i znalazłem fajna maszynę do robienia gniazd zamiast ręcznie dłubać ale mój zapał szybko ostygł jak sprawdziłem ceny także ten plan odpada
Ale jak to ja wdrażam plan B i znalazłem :D
Otóż natrafiłem na filmik jak robią gniazda i wycinają czopy frezarka do drewna (ręczną)
Zrobione mają szablony ok według niego frezują się
Bo też można kupić profesjonalny sprzęt do tego ale cena bardzo dużą u na raz nie kupię bo się nie opłaca żeby stało
A szukałem jakiegoś rozwiązania ponieważ jak ktoś się tym zajmie zawodowo to dla niego prosta wyciąć gniazda zrobić czop chodzi mi tu o dokładność to teoretycznie więc co i i jak a w praktyce nie robiłem nigdy
A taką frezarką i szablonem cyk wszystkie wyjdą tak samo (takie jest założenie )
Dlatego grzebie szukam różne rodzaju rozwiązań

I według kalkulatora tak średnio ponad kubik kantówki 14x14 wyszło a muszę sobie narysować i policzyć dokładnie ale mniej wiej żebym wiedział to naprawdę wychodzi nie duże pieniądze za materiał
Znalazłem jeszcze taka aplikacje do obliczenia długości krokwi może ktoś bardziej doświadczony spróbuję użyć bo ja nawet nie wiem (jeszcze) ile mają wystawać krokiem po za belkę żeby zrobić okapnik (20cm???)bo nie wiem co tam wpisać w pole
I jak wyciąć krokiew pod pas rynnowy czy jak to się zwie (deska czołowa) żeby ją przybić do krokwi
A to ta aplikacja

Obrazek
I ja wpisałem takie parametry ale nie wiem czy dobrze jak coś poprawić
Obrazek
Bo myślę że 25stopni kąt nachylenia dachu wystarczy wtedy łagodniejszy będzie uskok do tej przedłużonej strony
Krokiew 14x7
Szerokość wiaty 3,80
I o tyle a jak powyżej przypatrzcie się panowie czy dobre liczby wpisałem
Bo sama konstrukcja murłaty i konstrukcja nad nią (słupy,miecze,i górne belki) to ogarnę tylko będę miał może i nie ale na razem mam trudność jak ta więźbę zrobić
Bo np. wyciąć zamki to spoko bo można skręcić wszystkie do siebie krokwie wymierzyć odpowiedni kąt i wyciąć piła elektryczna z regulacją kąta i wyjdą każda taka sama tylko jak to ustawic wymierzyć pierwszą ?
I jaką krokwie zrobić bo widziałem różne konstrukcje ?
Oglądałem taki filmik i wygląda to na nie skomplikowane
Od minuty 1.20 to co mnie interesuje a i moim zdaniem deska powinna byś w środku pomiędzy dwoma krokwiami i w tedy można zbić jedno do drugiego nie używając tego metalowego kontownika
https://youtu.be/cEeeOFLluDs

Czy ta aplikacja jest ok bo tam jest też wymiar tego klina podany jaki trzeba wyciąć ale nie jestem pewien czy można temu ufać
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 692
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Garaż szopa wiata

Post autor: wojtis1990 » 18 sty 2020, 08:33

Ojciec stolarz to mi robił czopy i zacinał kąty ale to nic takiego trudnego, wystarczy raz zrobić i potem już idzie. Można się bawić otwornicą, pilarką, piłą spalinową, młotkiem, dłutem jak się nie ma profesjonalnych narzędzi. Ile mają krokwie wystawać za ścianę żeby zrobić okapnik ? Im większy okap tym lepiej, tym mniej deszcz zacina na ścianę ( dużo domków w górach tak wygląda, mają duże okapy i przy ścianie można później np. ułożyć drewno na opał). A montaż deski czołowej to też nic trudnego. Ja robiłem tak, że na pierwszej krokwi odmierzyłem długość okapu, przyłożyłem poziomicę, odrysowałem pion, obciąłem spalinówką po kresce. Na ostatniej krokwi to samo, puściłem sznurek między nimi, i od sznurka poziomica w pionie do każdej następnej, kreska i mam już krokwie na gotowo pod deskę czołową. Ważna rzecz jest z obróbkami, łatwiej jest zacząć od pasów podrynnowego i nadrynnowego, dopiero potem dach. Ja zrobiłem odwrotnie i potem musiałem się bawić i wciskać pod blachę. Rynny też łatwo, od sznurka z minimalnym spadkiem. Nie wiem jak będziesz robił dach, ja zrobiłem gotowe krokwie z jętkami na ziemi a potem zwyżką stawialiśmy na ścianach. Dobrze jest zrobić sobie pierwszą parę, sprawdzić czy wszystko działa tak jak trzeba i później od pierwszej odrysowywać następne żeby nie mierzyć każdej kolejnej. Tym sposobem jak murłata jest równo to i krokwie wyjdą równo i nie trzeba potem łat podbijać. Nie korzystałem z aplikacji, tylko kartka w kratkę i w skali rysowałem. Warto też zapamiętać że drewno z tartaku będzie mokre i z czasem będzie usychać i pracować. Jak nie masz porządnej wkrętarki a będziesz stosował wkręty ciesielskie to bardzo ładnie wkręca sie je kluczem udarowym elektrycznym takim zwykłym za 100zł do odkręcania kół.

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: Garaż szopa wiata

Post autor: lewan24pl » 18 sty 2020, 09:25

No to też tak właśnie jak opisałeś myślałem
A obróbki rynnowe przed położeniem blachy bo się już na oglądałem w necie i tak jak mówisz pierw trzeba to zrobić bo później jest trudniej
I tu mnie zastanawia też ten murek czy w miarę równy jest bo jak nie to będzie trochę kombinacji i pierwsza opcja przykręcić mur łatę tak jak jest i wtedy łapać poziom słupami
A druga to sznurek piła do betonu i wszystko wyrównać
Trochę czasu to by zajęło ale nie że lepsza to opcja
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

ODPOWIEDZ