Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Jak bezpiecznie przewoźić traktorki na przyczepie/lawecie

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Solskjaer
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2020, 07:25

Re: Jak bezpiecznie przewoźić traktorki na przyczepie/lawecie

Post autor: Solskjaer » 06 gru 2020, 08:45

Nie wiem na ile to jeszcze aktualne przepisy ale wygląda na taki wymyk przez robieniem kat B+E. Kategoria B+E wymaga kursu i egzaminu, kod 96 tylko tego ostatniego. Kod 96 uprawnia do ciągnięcia przyczepy innej niż lekka tj. powyżej 750kg jeśli zestaw nie przekracza 3,5 tony.
Jeśli dobrze rozumiem kat b uprawnia do ciągnięcia przyczepy do 750kg, czyli cały zestaw może mieć 4250kg?

Edit. 08:48 Prostuje babola, kod 96 pozwala ciągnąć przyczepę cięższa niż 750kg, zestaw nie może przekraczać 4250kg. Rzecz jasna o ile nadal obowiązuje takie coś, nie mogę dokopać się w internecie więcej info.

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Jak bezpiecznie przewoźić traktorki na przyczepie/lawecie

Post autor: Mandrol » 06 gru 2020, 22:28

Kategoria B- możesz ciągnąć każdą przyczepę o ile Twój zestaw nie przekroczy 3,5T.
Kategoria B96- zestaw do 4,25T.
Kategoria B+E- zestaw do 7,5T.

Jeszcze jest sławetny współczynnik 1,33 mówiący o tym, że DMC auta musi być większe od DMC przyczepy o 33% i tak dla przykładu, żeby móc holować przyczepę DMC2000kg to holownik musi mieć DMC2660kg, żeby być w zgodzie z polskimi przepisami. Oczywiście 99% policjantów i inspektorów ITD nie ma pojęcia o tym przepisie albo nie chce wiedzieć :lol:
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

ODPOWIEDZ