Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Regulamin forum
Modyfikacje które mogą być adoptowane do różnych modeli traktroków.
Lasowy
Posty: 30
Rejestracja: 11 wrz 2014, 19:32
Lokalizacja: Małoplska

Re: Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Post autor: Lasowy » 21 gru 2014, 18:33

Dziękuję za rady. Czy dobierając te rozmiary uwzględniacie zachowanie proporcji wielkości (średnic, a co za tym idzie i obwodów) kół. Powinne one być zachowane, czy nie? Mam na myśli to, czy nie będzie to miało (zmiana proporcji) złego wpływu na trakcję i żywotność napędu?
Oto koła w moim ciągniczmu:

https://drive.google.com/open?id=0B9gMX ... authuser=0
Yanmar F7 Forte

Awatar użytkownika
ukasso
Posty: 161
Rejestracja: 07 kwie 2014, 15:23

Re: Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Post autor: ukasso » 21 gru 2014, 22:17

Czy dobierając te rozmiary uwzględniacie zachowanie proporcji wielkości (średnic, a co za tym idzie i obwodów) kół. Powinne one być zachowane, czy nie? Mam na myśli to, czy nie będzie to miało (zmiana proporcji) złego wpływu na trakcję i żywotność napędu?
Powinny być zachowane proporcje kół, aby zachować trwałość napędu. Szerokość opony nie ma tu większego znaczenia. Podałem ci wymiary kół trawiastych o najbardziej zbliżonych średnicach do Twoich rolniczych. Trzeba jednak uważać wybierając producenta opon, gdyż w tak samo oznaczonej oponie średnice mogą się różnić nawet o kilka cm.
Jakie zastosować zamienniki na trawę jeżeli z tyłu mam felgi 8-16 (wys. na posadzce 76cm, obwód 254cm).
Oryginalnie w japońskich traktorkach na trawę najczęściej zakładane były opony Bridgestone PD1. W Twoim przypadku powinny być 31x15,5-15 (średnica 785mm), czyli najbardziej zbliżone do nowej Bridgestone FSLM 8-16 (średnica 785mm). Można zastosować też nieco węższe 31x13,5-15 (średnica wg katalogu to 777mm)
Uwaga! Opony trawiaste będą bardzo szerokie-zdecydowanie szersze niż rolnicze i wymagają odpowiednio szerokiej felgi- minimum 11x15. Coś takiego jak na fotce poniżej. Ewentualnie, jeśli nie chciałbyś zmieniać felg, to poszukaj opony Bridgestone FD (Field Diamond). Jest dostępna w rozmiarze 8-16

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 gru 2014, 22:19 przez ukasso, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
ukasso
Posty: 161
Rejestracja: 07 kwie 2014, 15:23

Re: Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Post autor: ukasso » 22 gru 2014, 11:43

Znalazłem jeszcze coś takiego:
http://sklep.traktomix.pl/opona-do-traw ... p-162.html
Ta jest sporo węższa i będzie pasowała na oryginalne wąskie felgi.

Edek
Posty: 55
Rejestracja: 30 lis 2014, 15:03

Re: Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Post autor: Edek » 22 gru 2014, 20:18

Ukasso dzięki. Myślę, że wygodniej będzie jeżeli założę trawiaste opony na inną (nawet nową) felgę, żeby nie przekładać lato/zima ale też w przypadku innej konieczności. Najwyżej czeka mnie kolejne przerabianie (oprócz przodu) felgi. Myślę o tych 31-13,5x15. U mnie otwór w tylnej feldze jest 89 mm. Kwestia cen też nie jest bez znaczenia. Fachowcy umieją się cenić. Niepokoi mnie trochę ta różnica średnic chociaż moje są na pewno trochę zużyte.
Pozdrawiam
Edek.

Lasowy
Posty: 30
Rejestracja: 11 wrz 2014, 19:32
Lokalizacja: Małoplska

Re: Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Post autor: Lasowy » 22 gru 2014, 20:39

Jeżeli pozwolicie, wróćmy jeszcze raz do początku.
Czy powinienem najpierw kupić opony o właściwych rozmiarach i zadawalającym bieżniku, a później do nich przystosować odpowiednie felgi?
Czy właściwie rozumuję?
Yanmar F7 Forte

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Post autor: Szam » 22 gru 2014, 22:40

Niewłaściwie, dobierasz opony do felg, a nie odwrotnie. No ... chyba, ze felgi są tańsze od opon, a chcesz poszaleć z wyglądem traktorka.

Pozdrawiam Szam

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Post autor: Miecho » 04 mar 2015, 21:06

Nie potrafię rozwikłać tych kodów na oponach, potrzebuję trawnikowe, nie muszą być typowe, ktoś mi doradził opony i felgi dorobić od jakiegoś SUV'a lub ciężarówki.

Czy dobrze rozumiem że w takim przypadku muszę patrzeć na obwód i wysokość opony aby zachować proporcje w stosunku do obecnych rolniczych jodełkowych?

Traktor 4x4
przód opona 6-12, na feldze tłoczenie 12 x 5 J - tutaj obwód to 12 cali?
tył opona 8.3-22, na feldze tłoczenie 22 x W 7 - tutaj obwód 22''?
Można prosić o wyjaśnienie tych opisów?

Jak te wielkości przekładają się na rozmiary samochodowe np 195/65/R15?
Czy jak dorobię felgi to opona ciężarowa 385/65R22.5 może być na tył - mam na sąsiedniej ulicy największy skład w Polsce, mogę kupić za "grosze"

Mechanik, z którym odbierałem traktor powiedział mi, że w większości przypadków trawiaste są zdejmowane bo tylko nieliczni ich szukają, zakładają do wszystkich jodełki, a balony idą jako gratisy lub na allegro :(

Awatar użytkownika
ukasso
Posty: 161
Rejestracja: 07 kwie 2014, 15:23

Re: Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Post autor: ukasso » 04 mar 2015, 22:29

Opony trawiaste to towar deficytowy. Mało kto ich u nas potrzebuje. Jeśli chodzi o oznaczenia, to większość trawiastych nosi oznakowanie amerykańskie. Ich wymiary najczęściej są podawane w calach ("). Europejskie oznaczenia opon, takie jak w naszych osobówkach zdarzają się tu trochę rzadziej, ale także występują.

Wyjaśnię Ci wymiary Twoich opon i felg. Pamiętaj, że 1"=25,4mm)
6-12 oznacza 6 cali szerokości opony i 12calowy otwór na felgę w tym przypadku nie ma podanego profilu opony, więc przyjmuje się domyślnie 85% według nomenklatury europejskiej.
12x5J oznacza: 12"-średnica felgi 5"- szerokość felgi J-to kształt profilu kołnierza felgi.

Odpowiednik trawiasty to: 23X8,5-12 Przy czym opona będzie dużo szersza niż jodełka. Ale o to chodzi w trawiastych. Mają rozkładać masę traktorka na większej powierzchni. Tutaj wymiary są podane w calach (średnica opony x szerokość opony - średnica otworu na felgę). Felga 7,5x12 (szerokość x średnica)
przykłady opon:
http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... fault-0113

8,3-22- analogicznie do przednich.

Odpowiednik trawiasty to: 315/80D16 (rozmiarówka europejska) Felga 11x16 (szerokość x średnica)
przykłady opon:
http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... fault-0113

Opona 385/65R22.5 z ciężarówki będzie za duża. Ma około 107cm średnicy, a u Ciebie tylne mają niewiele ponad 90cm. Jak możesz, to zmierz mi dla pewności średnice Twoich kół. Zasadniczo chodzi o to, aby średnice kół pozostały niezmienione. Szerokość opony i średnica felgi mają tu drugorzędne znaczenie.

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Post autor: Miecho » 05 mar 2015, 19:54

Opony które podajesz pasują do obecnych felg?
Całe koło tylne ~90cm, przednie ~55cm, w tym bieżniki po 3cm

Natomiast gdybym chciał drugi komplet kół na innych felgach - to musi zgadzać się wysokość kompletnych kół i ich obwód z obecnymi 1:1? czy powinna być jakaś poprawka na zużycie bieżnika

Lasowy
Posty: 30
Rejestracja: 11 wrz 2014, 19:32
Lokalizacja: Małoplska

Re: Koła trawnikowe - jak zrobić ?

Post autor: Lasowy » 05 mar 2015, 20:52

ukasso - jakie by to były felgi samochodowe:
tył - 8,3-20
przód 5,0-12 (te to ktoś podpowiadał, że od malucha)?
Może ktoś ma pomysł jakich konkretnie felg szukać?
Bo słabo się orientuję.
Yanmar F7 Forte

ODPOWIEDZ