Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Regulacja i dobór pługów zagonowych.

Post autor: RobFra » 18 lis 2015, 21:42

Może pług 2x25cm potrzebuje z 30KM przy "normalnym" traktorze. Taki traktor waży z 2t. U nas waga traktorków mniejsza (ok. 1t) to i mniej mocy na poruszanie samego traktorka potrzeba. A zapotrzebowanie mocy na ciężkiej glebie i pod górkę spore przy cięższym traktorze.
W naszych, nowszych konstrukcjach mamy też mniejsze starty na przekładniach, toczenia itp
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Regulacja i dobór pługów zagonowych.

Post autor: k_sit » 18 lis 2015, 21:53

Co jeden to inne wywody . Swego czasu to junakiem i pługiem konnym też gość u nas w okolicy orał. Wiadomo masa to siła - poślizg .

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Regulacja i dobór pługów zagonowych.

Post autor: RobFra » 18 lis 2015, 22:03

k_sit pisze:Co jeden to inne wywody . Swego czasu to junakiem i pługiem konnym też gość u nas w okolicy orał. Wiadomo masa to siła - poślizg .
Tia. Możesz i samemu pociągnąć tylko o homonto ciężko. :lol:
Jak do swojego traktorka dołożysz masy x2 to nie będzie 2x silniejszy. Dołożysz obciążenia to się tylko będzie mniej kopał. Uciąg mu nie wzrośnie.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Regulacja i dobór pługów zagonowych.

Post autor: Szam » 18 lis 2015, 22:21

Pewnie, że siła uciągu nie wzrośnie, jednak pojedzie do przodu zamiast mielić kołami w miejscu. A o to chodzi. Tarcie. Na 2 skiby po 25 cm, średnio pewnie 10 kM byłoby dosyć, drugie tyle potrzeba na pozostałe opory i rezerwę mocy na ogólnie mówiąc, zmienne warunki orki. Tak myślę, po lekturze forum. Zresztą pokrywa się to z uwagami Kol. Robson.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2015, 23:00 przez Szam, łącznie zmieniany 1 raz.

Świeżak
Posty: 61
Rejestracja: 16 lis 2015, 22:45

Re: Regulacja i dobór pługów zagonowych.

Post autor: Świeżak » 18 lis 2015, 22:52

Takie książkowe tabelki mowiace ile koni jaki pług.... tylko ze to za malo jaka ziemia jaki ciagnik sa ciagniki 1700 kg ktory ma 30km ale sa i takie co ważą 1000kg i co tez bedzie z takim samym plugiem pracowal na takiej samej glebokosci... Dlatego nie ma co za bardzo do tego przywiazywac wagi trzeba zdrowo pomyslec logicznie i kazdy przypadek z osobna przemyslec nie da sie wszystkich podpiac do jednej tabelki.

Mowicie tam wczesniej ze ciagnik o wadze ok 2t potrzebuje wiecej na wlasny ruch a nasze lżejsze traktorki traca mniej koni na sam ruch ciagnika wiec ma wiekszy zapas na uciag pluga.... No przepraszam bardzo ale to nie jest takie proste postawcie obok siebie dwa ciagniki jeden o wadze okolo 2t z napedem tylko na dwa tylne kola z plugiem 2x25 i ciagniczek o wadze okolo 1t z napedem na cztery kola z plugiem 2x25 tak obydwa z pewnoscia sobie poradza ale ja wolal bym pravowac tym większym nie mam obaw ze beda mi sie kola ślizgać z powodu braku masy ciagnika do masy potrzebnej do uciagu pluga

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Regulacja i dobór pługów zagonowych.

Post autor: Szam » 18 lis 2015, 23:17

Wcale nie jestem taki pewien, jak do 1 t dołożysz napęd na przód, a najlepiej jeszcze dociążysz np. ładowaczem, to pewnie 2 t, w trudnych warunkach, dęba staną, a ja orał będę dalej :D. Przynajmniej, taki scenariusz jest możliwy.

Świeżak
Posty: 61
Rejestracja: 16 lis 2015, 22:45

Re: Regulacja i dobór pługów zagonowych.

Post autor: Świeżak » 18 lis 2015, 23:21

Ja jeszcze nie testowalem traktorka ale miejmy nadzieje ze kiedys go zdobede to obieduje ze beda testy z uciagiem zobaczymy kto mocniejszy polskie 30 czy japońskie 25 :-D tak na oko bo nie wiem jeszcze ile ich bedzie. Tak ale zauważ mowisz juz o dociążeniu traktorka a to jest juz dużo bardzo zmieniaja sie jegomozliwosci trakcyjne

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Regulacja i dobór pługów zagonowych.

Post autor: zbYszek » 19 lis 2015, 08:13

Szamie! Ale świeżak pisze o parametrze zwanym uciągiem i ten bardzo mocno zależy od masy własnej ciągnika. (Oraz mocy i współczynnika przyczepności kół). Dlatego rozumiem go, że wolałby 2 tonowego 4x2 aniżeli 1 tonowego 4x4. Bo ty z kolei zaczynasz tego małego 4x4 dociążać a to ładowaczem, a to obciążnikami - po to by osiągnąć te 2 tony właśnie. A przecież założenia są takie, że mamy 1 tona vs. 2 tony :)
I RobFra się myli, bo właśnie poprzez wzrost masy uzyskujemy wzrost siły pociągowej.
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Regulacja i dobór pługów zagonowych.

Post autor: Szam » 19 lis 2015, 09:21

Nie zgadzam się. Wg. mnie, siła uciągu nie zależy od masy, a wyłącznie od mocy i prędkości. Ale, siła tarcia, która pozwala poruszać się traktorem, a nie mielić kołami w miejscu już tak. Tutaj masa traktora i powierzchnia tarcia jest istotna. Jak już traktor będzie w ruchu, to te 2T bezwładności też pomogą. Jednak napęd 4X4, szczególnie dociążony z przodu, też swoje zrobi. Wcale nie jestem taki pewien, który traktor byłby górą :D

aadek
Posty: 24
Rejestracja: 08 lip 2015, 16:24

Re: Regulacja i dobór pługów zagonowych.

Post autor: aadek » 19 lis 2015, 09:46

może definicja pomoże w dojściu do ładu;p
http://www.encyklopedialesna.pl/hasla/index/14917

"Maksymalna siła uciągu będzie, więc zależeć od iloczynu współczynnika przyczepności podłoża i składowej pionowej ciężaru ciągnika spoczywającego na kołach napędowych."

ODPOWIEDZ