Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

kilka pytań laika o ładowacz czołowy i olej

geralt
Posty: 21
Rejestracja: 18 sie 2023, 20:58
Lokalizacja:

kilka pytań laika o ładowacz czołowy i olej

Post autor: geralt » 03 wrz 2023, 14:27

Witam,
W skrócie - prawie jestem dogadany do zakupu jednego Yanmara RS240 od osoby prywatnej,
Do ciągnika (stan oryginalny nie malowany) jest podpięta jedynie glebogryzarka - chciałbym go doposażyć między innymi w ładowacz czołowy i tu mam kilka pytań:

1 czy możliwe jest połączenie a jeśli tak to czy to dobry pomysł aby ładowacz był: 3 sekcyjny, sterowany joystickiem, samopoziomujący z sekcją pływającą - podłączenie jak rozumiem powinno być poprzez tuleję ciśnieniową z swobodnym odpływem. Mocowanie akcesoriów na euroramce. - czy to jest ok czy jeszcze powinienem o czymś pamiętać? (początkowo chcę mieć łyżkę do piachu i coś ala połączenie paleciaka z turem - żeby można było i paletę przewieść i przy wycince drzew się wspomóc)

2 Przed montażem ładowacza chciałbym wymienić płyn w hydraulice - jeśli dobrze rozumiem to ten sam układ co skrzynia biegów, wchodzi ok 20L i tu pytanie: yanmar teoretycznie zaleca swój "czerwony" którego główną wadą jest cena... oglądałem 3 czy 4 traktorki yanmara i każdy był zalany płynem przezroczystym - u jednego sprzedawcy jasno mi powiedzieli że zalewają olejem Jasol 10W30 - podejrzewam że to Jasol HL46 - czy to jest dobry odpowiednik/zamiennik do traktorków Yanmar serii AF / RS? może znacie jakąś stronę gdzie można dobrać odpowiednie zestawy filtrów?
Od razu dodam że facet gdzie oglądałem tego RSa oleju w hydraulice w nim nie wymieniał - olej w nim też jest przezroczysty i na bagnecie bardzo czysty (mało pracował tuzem)

dalsze pytania pojawią się gdy będę znał odpowiedź na te powyżej

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 692
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: kilka pytań laika o ładowacz czołowy i olej

Post autor: wojtis1990 » 04 wrz 2023, 05:58

1. 3 sekcyjny to bardzo dobre rozwiązanie. Na początek kup łyżkę z krokodylem, potem ewentualnie dokupisz łyżkę do piachu. Euroramka ułatwia demontaż montaż osprzętu. Widły do palet też jak najbardziej wskazane, ale pamiętaj o wadze bo to nie będzie wózek widłowy.
2. Olej musi być hydrauliczno przekładniowy bo skrzynia biegów jest zbiornikiem dla instalacji hydraulicznej. Ja leję AGRO UTTO 10W-30 lub Mobil ATF D II ( ten wskazany do powershift ). Filtry dobieram albo po instrukcjach, tłumaczę krzaczki albo po numerach seryjnych. W ostateczności demontuję z ciągnika i mierzę na piechotę dobierają np. HI-FI.

geralt
Posty: 21
Rejestracja: 18 sie 2023, 20:58
Lokalizacja:

Re: kilka pytań laika o ładowacz czołowy i olej

Post autor: geralt » 04 wrz 2023, 11:45

wojtis1990 pisze: 04 wrz 2023, 05:58 1. 3 sekcyjny to bardzo dobre rozwiązanie. Na początek kup łyżkę z krokodylem, potem ewentualnie dokupisz łyżkę do piachu. Euroramka ułatwia demontaż montaż osprzętu. Widły do palet też jak najbardziej wskazane, ale pamiętaj o wadze bo to nie będzie wózek widłowy.
2. Olej musi być hydrauliczno przekładniowy bo skrzynia biegów jest zbiornikiem dla instalacji hydraulicznej. Ja leję AGRO UTTO 10W-30 lub Mobil ATF D II ( ten wskazany do powershift ). Filtry dobieram albo po instrukcjach, tłumaczę krzaczki albo po numerach seryjnych. W ostateczności demontuję z ciągnika i mierzę na piechotę dobierają np. HI-FI.
dzięki za porady - wczoraj skontaktowałem się z producentem tura i dostałem następującą wycenę:
Ładowacz samopoziomujacy Na jojstyku 10600zl (bez samopoziomowania 8600)
Szufla 1400zl (*chyba bez krokodyla)
Funkcja pływajacą 250
Smarowane sworznie 300
Amortyzacja 600zl
Tuleja ciśnieniowa w cenie

o smarowane sworznie i amortyzację nie pytałem - po prostu wylistował dodatki... tak czy inaczej jak doliczę 38k na traktorek z glebogryzarką to kwota robi się spora... (a wykorzystanie sporadyczne)

Dzięki również za wskazanie zamienników olei :)

Luzak
Posty: 375
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: kilka pytań laika o ładowacz czołowy i olej

Post autor: Luzak » 04 wrz 2023, 16:53

Gdybyś szukał fajnego traktora z zestawem sprzętu to zapraszam https://malytraktor.pl/forum/viewtopic.php?t=3374

ODPOWIEDZ