Trawnik Mandrola

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Trawnik Mandrola

Post autor: jarekstryszawa » 22 cze 2018, 07:41

Dlaczego chcesz taką delikatną, młodą trawkę potraktować kosiarką bijakową? To jakieś zalecenie agrotechniczne?
jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Trawnik Mandrola

Post autor: Mandrol » 23 cze 2018, 02:55

Jarku, może źle się wyraziłem- kosiarka Peruzzo Koala, która nie powinna ukrzywdzić świeżej trawce ;)
Poza tym chciałbym, żeby to była tylko trawa ale jak możesz zauważyć dużo już tam chwastów, które należy ściąć i zebrać a ta kosiarka mi na to pozwala. Dobrze się akurat złożyło, że wójt naszej gminy jest zapalonym sportowcem i czynnym piłkarzem zarazem więc niedawno na boiskach naszej gminy pojawił się zielony mini traktorek Lombardini z tą właśnie kosiarką w celu pielęgnacji tych muraw. Nie powiem ale trawka wygląda ładniej niż po koszeniu marketowym traktorkiem. Tak więc potraktuję trawę tą kosiarką wg zaleceń tego, który się na tym zna i trochę trawników w życiu założył czyli skosić przy 11cm skracając o 3cm i całą skoszoną trawę wywieźć w pi#du 8-) Potem spróbujemy opryskiem na wydzielonym kawałku (to już zalecenie z hurtowni) i będziemy obserwować. Potem może jeszcze raz Koala a potem już wyskoczę na trawnik z moją wrzecionówką, którą muszę doprowadzić do ładu ;) Cdn...
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Trawnik Mandrola

Post autor: Mandrol » 30 lip 2018, 16:06

Dawno się nie odzywałem ale walczyłem na farmie i budowie...

Pierwsze koszenie odbyło się 3 lipca- trawka była już bardzo duża i zdecydowaliśmy z operatorem kosiarki ciąć na wysokości 6cm bo wyżej się nie dało mimo, że na skali jest 9cm ale śruba regulująca wysokość koszenia była za krótka. Trawa pomimo moich obaw nie była za bardzo zmielona przez Peruzzo Koalę więc postanowiłem zrobić z niej użytek. Zadzwoniłem do znajomego, który hoduje byki i po sprawdzeniu trawy z jeszcze innym jego znajomym postanowili wszystko zabrać- wyszło tego jakieś 8-9 dużych przyczep!!!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po tygodniu planowałem oprysk ale z powodu opadów deszczu udało się to dopiero 13 lipca. Opryskałem całość środkiem Fernando na chwasty dwuliścienne oraz niewielkie obszary środkiem Puma, którego polecono mi na chwastnicę. Pan z hurtowni, gdzie kupiłem trawę zrobił mały doktorat dzwoniąc po okolicznych profesorach i laboratoriach i wspólnymi siłami doszli do wniosku, że Puma nie powinna zrobić krzywdy Watersaver składającej się z wyselekcjonowanych odmian kostrzewy trzcinowej, życicy trwałej oraz wiechliny łąkowej więc opryskałem kilka miejsc ręcznym opryskiwaczem.
Obrazek Obrazek

Drugie koszenie po 11 dniach od oprysku znowu tą samą kosiarką ale tym razem na 3,5cm. Przed koszeniem sprawdziłem stan trawy i chwastnicy w miejscach oprysku Pumą- chwastnica pożółkła a trawa została zielona więc można ogłosić sukces. Tym razem trawy nie zaoferowałem znajomemu więc musiałem sobie sam z nią poradzić i większość powędrowała w międzyrzędzia moich choinek, które wcześniej udało się wykosić moją kosiarką bijakową (więcej tutaj- viewtopic.php?f=62&t=1108&p=21873#p21873)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na koniec deser sobie zostawiłem- w piątek przed wylotem przetestowałem urządzonko, które wynalazł dla mnie forumowy kolega Adam na aukcji w Holandii- kosiarka wrzecionowa "Gold Series 7 Gang" firmy "ProMow, Inc.". Wcześniej trzeba było ją naostrzyć zgodnie z instrukcją z YT i złożyć w jedną całość po transporcie z Holandii. Niestety jedno kółko gumowe się rozwarstwiło i jest w trakcie naprawy ale i tak szerokość koszenia na poziomie 3 metrów jest do zaakceptowania i wg producenta 5 acrów kosi się w godzinę więc mój hektar powinien w ciągu 30 minut! Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu ale testy wyszły naprawdę pozytywnie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Trawnik Mandrola

Post autor: TadeuszB » 30 lip 2018, 19:07

Do czego służy kosiarka wrzecionowa i kiedy się używa ? Proszę bez błyskotliwych odpowiedzi.

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Trawnik Mandrola

Post autor: RobsonWawa » 30 lip 2018, 21:01

Bardzo ładnie to wygląda.

Wrzecionówka - fajny model, pytanie tylko czy będziesz miał czas kosić co 2 dni ?

Tadeusz- kosiarka wrzecionowa służy do otrzymania trawników w nienagannym stanie,
Jest używana wszędzie tam gdzie stawiane są wysokie wymagania jeśli chodzi o estetykę
trawnika. Żadna inna kosiarka nie daje takiego efektu. Wymagane jest jednak bardzo częste koszenie.
Na polach golfowych nawet codziennie.

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Trawnik Mandrola

Post autor: TadeuszB » 30 lip 2018, 21:05

A to zdaje się nie dla mnie sprzęt :D .

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Trawnik Mandrola

Post autor: Adam bez ziemi » 31 lip 2018, 00:14

Normalnie duma mnie rozpiera z powodu tak zdolnego i pracowitego ucznia. Szacun :)

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Trawnik Mandrola

Post autor: Mandrol » 31 lip 2018, 05:53

Adamie, to wszystko dzięki Tobie i Twojej przekazanej wiedzy oraz doświadczeniu! Brawo TY!!!
Staram się jak mogę chociaż te skróty z bronami mi się za niedługo będą odbijać czkawką jak wszystkie chwasty wytępię :( Ale na reszcie areału już po zakończeniu budowy domu będę grabił ręcznie. Przyrzekam!!!

Robercie, moje chłopaki przeszły już szkolenie i prawdopodobnie w środę zrobią pierwsze koszenie ;) Myślę, że co 3-4 dni a może i raz na tydzień wystarczy przejechać. To tylko jedna godzinka, no może półtorej, góra dwie 8-) Dzięki Adamowi i jego sugestii o kupnie Watersaver zaoszczędzę na systemie nawadniania oraz koszeniu bo to taka mieszanka traw, która nie potrzebuje wody oraz za szybko nie rośnie. Dało się to poznać pomiędzy pierwszym i drugim koszeniem- było dokładnie 3 tygodnie a trawa była mniejsza niż to co już urosło w międzyrzędziach choinek po przejechaniu moją bijakową :shock:

Tadeuszu, jak przedmówcy wspomnieli wrzecionówka to najlepsza kosiarka do muraw boiskowych oraz golfowych. Możesz sobie wygooglować a zobaczysz jaką robotę robią z trawnikami. Ja się o niej dowiedziałem przez przypadek kiedy zamieszkałem w hotelu, gdzie mieli taką starą japońską maszynę i od razu zamarzyłem o murawie jak w poniższym moim poście: viewtopic.php?f=26&t=13&p=17806#p17806
Tutaj masz filmik z firmy ProMow, skąd pochodzi mój model chociaż na tabliczce znamionowej widnieje firma holenderska :o
https://www.youtube.com/watch?v=bQ1r9I9Iwwk
https://www.youtube.com/watch?v=zlSc_tqjASs
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Trawnik Mandrola

Post autor: Mandrol » 03 sie 2018, 05:04

Kilka fotek z wczorajszego koszenia...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Moim chłopakom zajęło to ok. 50 minut wliczając w to czas demontażu jednego bębna- tuningowane koło wypadło z kosiarki :( Będzie trzeba zapodać kupno oryginalnego z Juesej ;)
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Trawnik Mandrola

Post autor: szymon28 » 04 sie 2018, 12:32

Brawo Marku. Muszę kiedy wpaść na pogaduchy.

ODPOWIEDZ