Podnośnik - żuraw

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Podnośnik - żuraw

Post autor: Miecho » 21 lis 2017, 20:26

Chodzi mi po głowie podnośnik-żuraw.
Ma być pomocny przy stawianiu słupków ogrodzeniowych betonowych oraz przy sadzeniu drzew.
Musi wytrzymać 200-300kg, podnieść z ziemi na minimum 0,5m ale opuścić poniżej gruntu też minimum 0.5m
Jak zawsze chciał bym wykorzystać rury bezszfowe fi63 o ściance 4mm bo mam ich potężny zapas.

Temat już się pojawiał na forum np. tu viewtopic.php?f=46&t=1705&p=17577&hilit ... wik#p17577, marekspectra też coś pokazywał.
U mnie powstały 2 koncepcje. potrzebuje wymiarów oraz opinii co warto, a co nie warto.
Obrazek

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Podnośnik - żuraw

Post autor: RobsonWawa » 21 lis 2017, 22:10

To pozwolę sobie wrzucić podnośnik który kiedyś wypatrzyłem w necie
i wrzuciłem do pomysłów oczekujących na realizację ;-)
Jeżeli będziesz się brał za zrobienie czegoś takiego to zrób porządny podnośnik
a z pewnością przyda Ci się teraz docelowo a w przyszłości może być pomocny u klientów.
Ostatecznie dobrze zrobione narzędzie zawsze można sprzedać .
Wrzuć mi na prv po ile policzysz słupki 2,5 m. - 70 szt. to by się dźwig sfinansował ;-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Według mnie do zrobienia w jedno popołudnie :-)
Ostatnio zmieniony 22 lis 2017, 07:27 przez RobsonWawa, łącznie zmieniany 1 raz.

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Podnośnik - żuraw

Post autor: toku74 » 21 lis 2017, 22:37

Ten z hydraulicznym przedłużaczem ramienia to nie dla mnie, ale ten drugi ciekawy. Zwłaszcza proste rozwiązanie zasięgu poprzez przestawienie mocowania siłownika. Widzi mi się. Teraz robię widły do paleciaka, ale następny będzie tego typu dźwig. Miao być odwrotnie, ale wyszło jak wyszło.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Podnośnik - żuraw

Post autor: marekspectra » 22 lis 2017, 19:04

Obecnie korzystam z zwykłej belki, mimo że duża i masywna to widać że sie nieco zwichrowała od ciężaru. Niestety nie potrafię powiedzieć jaką można nią podnieść masę, myślę że nie więcej niż 250kg/300kg Hydraulika traktorka nie da rady więcej. Wielkim minusem tej prostej konstrukcji jest ograniczenie wysokości podnoszenia. W najniższym położeniu belki jej koniec oddalony jest od ziemi na ok 1metr. Jesli do przeniesienia mam np bijakową, to rozpinam łańcuszki na tą odległość i mogę wszystko upiąć. Maksymalna wysokość na jaką podniosę belkę to ok 2,5metra. Ale kosiarka uniesie sie nad ziemie tylko 1,5metra Czyli nie mogę włozyć kosiarki na półkę która jest wysoka pow 1,6m.

Drugim utrudnieniem jest praca w wiacie ,pod dachem. Tutaj zachodzi podobna sytuacja.


Zatem zastosowanie siłownika jak na fotkach ,jest rozwiązaniem które pozbawia niedogodności mojego "dzwiga" :) Na tym można by zakończyć temat. Ale zawsze jest jakieś "ale" wydaje mi sie że:

po pierwsze - zastosowanie siłownika w tym miejscu wymagać będzie od niego sporej "pracy" i dla prawidłowego działania musi miec sporą średnice. A co za tym idzie konstrukcja samej wieży , zawiasu jak i ramienia roboczego musi być solidna.
po drugie - przechowywanie i montaż takiego koromysła, które jest grube ciężkie i z racji wysoko umieszczonego srodka ciężkości - mocno nie gramotne :) jest problematyczne , trudno to zapiąć kiedy sie nie ma nikogo do pomocy.


Moim pomysłem na pozbawienie wad mojej konstrukcji jest zastosowanie demontowanego siłownika opartego jednym końcem na belce TUZ, a drugim przy ramieniu roboczym. Wypadałoby jeszcze zastosować jakąś szynę prowadzącą by całość nie chwiała sie na boki :)

Na koniec - taka uwaga, jazda z czymś ciężkim zawieszonym na takim ramieniu drastycznie ogranicza kontakt kół przednich z podłożem - po prostu można stracić kierowalność :) Jako że swojego "dzwiga" używam najczęściej na twardym podłożu - pomyślałem o solidnych kołach podporowych pod belkę, takich samo skręcających. Dzieki temu podczas jazdy można by odciążyć traktorek.

Generalnie każdy kto chce zbudować sobie takie narzędzie musi sobie odpowiedzieć do czego będę je uzywał, jakie ciężary i na jaka wysokość mam podnosić. A potem tylko sobie taką prosta maszynę zbudować :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Podnośnik - żuraw

Post autor: Luzak » 22 lis 2017, 22:39

A może tur z przodu i będzie dwufunkcyjny :-)

Kokosz
Posty: 21
Rejestracja: 10 wrz 2017, 09:57
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Podnośnik - żuraw

Post autor: Kokosz » 25 gru 2017, 11:11

Przedstawiam wam mój nowy żuraw.
Obrazek
Wykonany przez kolegę ślusarza wg moich wskazówek.
Na razie wyposażony w siłownik ręczny, ale gdy w końcu założę hydraulikę w traktorku zmienię go na hydrauliczny.
Sprawdza się bardzo dobrze, zarówno do podnoszenia jak i transportu i załadunku do auta ciężkich przedmiotów ( np silnika).
Ramię jest wysuwane.
Drugi prototyp trafił do firmy Seltech w Małuszynie k Trzebnicy (www.traktorki.com) i prawdopodobnie będzie tam dostępny w sprzedaży.
Pozdrawiam, Kokosz

Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Podnośnik - żuraw

Post autor: jarekstryszawa » 25 gru 2017, 12:28

Patryk?
Pozdrawiam :mrgreen:
jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Podnośnik - żuraw

Post autor: Miecho » 26 gru 2017, 08:21

Fajny, jaki masz udźwig, jak wysoko od ziemi podniesiesz?, czy ramie z ładunkiem ma możliwość ruchu na boki, po łuku?
U mnie prace stanęły z przyczyn niezależnych, Janek w garażu pod plandeką :(

P.S.
Dlaczego wstydzisz się traktorka? ;)

Awatar użytkownika
Jskubany
Posty: 61
Rejestracja: 21 sty 2016, 15:52

Re: Podnośnik - żuraw

Post autor: Jskubany » 31 sty 2018, 20:58

Pochwalę się moim skleconym z odzysku żurawiem tj ramię od osy,kawałki ceówki,półośki,końcówka ramienia yanmarka .Dwie godzinki roboty ale masa wygody. Waga około 30 kg zamontowanie to tylko położenie na belce i jeden bolec.Ramię służy mi do ładowania drzewa na wóz przewożenia układania, wyciągania, zaletą jest nie duża waga i prostota jak jadę do lasu to wrzucam na wóz .Udźwig to tyle żeby nie podnosiło przodu.http://ifotos.pl/zobacz/P1010893J_qnhhx ... nhhxsp.jpg http://ifotos.pl/zobacz/P1010896J_qnhhxsr.jpg

Marcin123
Posty: 52
Rejestracja: 07 mar 2018, 14:20

Re: Podnośnik - żuraw

Post autor: Marcin123 » 28 lut 2019, 21:10

Analogicznie do poprzedniego postu, prosty żurawik. Zakupione: 2 m profil kwadratowy 60gr4, 2 m profil kwadratowy 50gr5, belka polowa, trzy sworznie, kawałek profilu 40x60 gr4., 1 m ceownik 40x20gr3.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

nie mogłem sobie zamodelować ani wyliczyć jak żurawik będzie się zachowywał wiec zostawiłem sobie duży zakres regulacji, w efekcie dwie dziury skrajne przy podporze ramienia okazały się zupełnie zbędne.
Przetestuję przy wyciąganiu słupków od siatki i budowie rusztowania do winogron to opiszę wrażenia.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2019, 19:49 przez Marcin123, łącznie zmieniany 1 raz.
Marcin123
Kubota GB20D, kosiarka EFG105, glebogryzarka Kubota RSP125

ODPOWIEDZ