Ogłoszenie testowe o nowościach. Więcej informacji wkrótce.

Yanmar F15D

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
LECH50
Posty: 11
Rejestracja: 07 mar 2015, 21:19

Yanmar F15D

Post autor: LECH50 » 04 sty 2016, 20:03

W styczniu 2015 kupiłem japoński traktorek Yanmar model F15D wraz z glebogryzarką, rok produkcji 1986. Moc traktorka 15KM, napęd 4x4 z możliwością wyłączenia, bez mocowania mocowania 3-punktowego, które dorobiłem w własnym zakresie. Do ciągniczka dokupiłem: kultywator,brony, pług,skrzynie,pielnik-obsypnik. Koszt całości około 20 tysięcy zł.
Podstawowym celem zakupu była pomoc przy pracach związanych z uprawą winnicy 0,6 ha na stoku o pochyleni około 15% i działki 5 arowej.
Po roku eksploatacji mogę się podzielić moimi doświadczeniami:
- moc 15 KM jest trochę mała do kultywatora o szer. 1,6 m /9 łap/, czy glebogryzarki przy zwięzłej glebie nawet przy napędzie 4x4.
- moc potrzebna przy takim pochyleniu gruntu i tej glebie to 18- 22 KM.
- koniecznie kupować ciągniki z 3 punktowym układem zawieszenia fabrycznym/ duży koszt dorobienia i masa pracy, a efekt przy braku dokumentacji trudny do przewidzenia .
- jest mało miejsca dla kierowcy nawet o wzroście 175 cm, trudno się obrócić aby skontrolować prace maszyn z tyłu ciągnika/ cofnąłem siedzenie do tyłu odcinając mocowanie i ponownie go przyspawałem/5 cm/.
- jeśli chcecie jeździć po drogach, to koniecznie kupić z światłami tylnymi pozycyjnymi i hamowania/ ja dorobiłem/.
- koszt ubezpieczenia OC to 50 zł.
- kupując ,weź ze sobą człowieka który ma podobny ciągnik, /japończyki są podobne/ lub jeździ ciągnikiem, by sprawdzić wszystkie mechanizmy, bo sprzedający wszystko Ci pokaże oprócz usterek.

Akronix
Posty: 110
Rejestracja: 12 maja 2015, 22:14

Re: Yanmar F15D

Post autor: Akronix » 06 sty 2016, 08:56

Witaj Leszku w gronie pozytywnie zakręconych forumowiczów.
Powtórzę za naszym założycielem "bez zdjęć się nie liczy"
Przy okazji poproszę o bardziej szczegółowe fotki tego 3-punktowego zawieszenia co dorabiałeś, tez mam takie w planach.
Akronix
---------
Yanmar F14D + TuR + Gleba RSA1201

LECH50
Posty: 11
Rejestracja: 07 mar 2015, 21:19

Re: Yanmar F15D

Post autor: LECH50 » 24 sty 2016, 15:13

Obrazek
Obrazek

LECH50
Posty: 11
Rejestracja: 07 mar 2015, 21:19

Re: Yanmar F15D

Post autor: LECH50 » 24 sty 2016, 15:43

Obrazek
Obrazek
Do zdjęć dołączam opis.Zdjęcia przedstawiają mocowanie ramion do tylnego mostu. Na zdjęciu nie widać dodatkowego mocowania od spodu, przez blachę pozioma z żebrem i przyspawaną do blachy od przodu/mocowania przez 4 śruby/. Ze względów na montaż, blacha przednia z ta pozioma z 4 śrubami/ nie widoczna/, jest skręcana śrubami po założeniu na dwie prawe i dwie lewe śruby półosi. Robiłem szablony z tektury wcześniej, aby złapać wymiary rozstaw śrub i odległości od baz oporowych dla blach. Ośka mocująca ramiona przechodzi przez trzy blachy, dwie boczne i zebro od spodu/ wcześniej wspominałem o nim/. Układ jest sztywny i mocny, samo mocowanie na śrubach bocznych jest wg. mnie ryzykowne wytrzymałościowo.

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Yanmar F15D

Post autor: zbYszek » 24 sty 2016, 15:44

Noo... A gdzie reszta zdjęć? Całego kraktorka? :)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Awatar użytkownika
Łogrodnik
Posty: 219
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:05

Re: Yanmar F15D

Post autor: Łogrodnik » 24 sty 2016, 15:50

W dziale sprzedam ;)
viewtopic.php?f=31&t=1130

ODPOWIEDZ