Garaż Pomysły

Maszyny, narzedzia - o tych które mamy i tych które chcielibyśmy mieć w naszych garażach
marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Garaż Pomysły

Post autor: marcinbg » 01 cze 2014, 11:49

Drodzy Koledzy od jakiegoś czasu przymierzam się do budowy garażu ale że tak powiem konkretnego.
Oglądałem różne murowane blaszane drewniane i powiem tak mam mały garaż blaszany gdzie robię różne prace takie jak to w domu ale że co raz więcej sprzętu mi przybywa I chciałbym zbudować coś co będzie trochę wiatą żeby wszystko stało pod dachem a trochę garażem gdzie będę mógł pracować w zimie. I można powiedzieć wybuduj sobie murowany garaż i z boku wiatę. Tylko u mnie nie jest to takie proste bo w miejscu gdzie od blisko 100 lat stoi stary drewniany dom a od 30 stoi 10 murowanych w tym roku weszła ustawa o terenach zalewowych i nie dostanę pozwolenia na budowę takiego budynku dlatego pozostaje mi wielki blaszak albo drewniany. I chciałem zapytać co by było lepsze jakie macie doświadczenia i może jakieś fotki waszych garaży czy wiat.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Garaż Pomysły

Post autor: k_sit » 01 cze 2014, 14:12

Na początek zbudował bym wiatę na metalowych filarach ,jak masz gospodarstwo to pozwolenie powinno wystarczyć . Później wstawiasz wrota do o koła zamiast ścian . Nie doczepią się że to garaż bo nie masz stałych ścian .

DominikHin
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2015, 08:56
Kontakt:

Re: Garaż Pomysły

Post autor: DominikHin » 23 paź 2015, 10:39

Dokładnie zgadzam się z k_sit jak nie masz ścian to dasz sobie radę.

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Garaż Pomysły

Post autor: RobsonWawa » 23 paź 2015, 20:27

Nie do końca prawda.
Jeśli chcesz stawiać coś co jest przykryte stałym dachem
to bez znaczenia czy to będzie miało ściany , czy nie (wiata) wymagane
jest pozwolenie na budowę.
Piszę o czymś większym niż 30m2
Ja rozwiązałem sobie problem pozwolenia w ten sposób :
Garaż — kopia.jpg
Garaż — kopia.jpg (81.59 KiB) Przejrzano 12345 razy
6x9m stoi w miejscu w którym mogę zapomnieć o uzyskaniu pozwolenia.
Rozwiązanie testuję od dwóch lat i tak mi się spodobało,
że stawiam drugi 6x12m na sprzęty.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2572
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Garaż Pomysły

Post autor: marekspectra » 23 paź 2015, 20:42

Też o tym rozwiązaniu myslałem. Jaki jest koszt takego 6x12? Nowy czy używany?
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Garaż Pomysły

Post autor: jarekstryszawa » 23 paź 2015, 21:09

Nawet estetycznie wygląda- w zimie nie ma problemu z zalegającym śniegiem?

Z pozwoleniami od czerwca sie trochę zmieniło:

Art.29.

1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:


1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

b) płyt do składowania obornika,

c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,

d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;

1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;

2b) wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;

2c) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;

3) przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;

3a) zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3;

4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

5) wiat przystankowych i peronowych;

6) parterowych budynków o powierzchni zabudowy do 35 m2, służących jako zaplecze do bieżącego utrzymania linii kolejowych, położonych na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa;

7) wolno stojących kabin telefonicznych, szaf i słupków telekomunikacyjnych;

8) parkometrów z własnym zasilaniem;

9) boisk szkolnych oraz boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji;

10) miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie;

11) zjazdów z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach;

12) tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;

13) gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa;

14) obiektów budowlanych piętrzących wodę i upustowych o wysokości piętrzenia poniżej 1 m poza rzekami żeglownymi oraz poza obszarem parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin;

15) przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2;

16) pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do:

a) cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty,

b) uprawiania wędkarstwa,

c) rekreacji;

17) opasek brzegowych oraz innych sztucznych, powierzchniowych lub liniowych umocnień brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych;

18) pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;

19) instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych;

19a) sieci:

a) elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV,

b) wodociągowych,

c) kanalizacyjnych,

d) cieplnych,

e) telekomunikacyjnych;

20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;

20a) telekomunikacyjnych linii kablowych;

20b) kanalizacji kablowej;

21) urządzeń pomiarowych, wraz z ogrodzeniami i drogami wewnętrznymi, państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej:

a) posterunków: wodowskazowych, meteorologicznych, opadowych oraz wód podziemnych,

b) punktów: obserwacyjnych stanów wód podziemnych oraz monitoringu jakości wód podziemnych,

c) piezometrów obserwacyjnych i obudowanych źródeł;

22) obiektów małej architektury;

23) ogrodzeń;

24) obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych;

25) tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel;

26) znaków geodezyjnych, a także obiektów triangulacyjnych, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody;

27) instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku;

28) obiektów budowlanych służących bezpośrednio do wykonywania działalności regulowanej ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2014 r. poz. 613, ze zm.12)) w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż węglowodorów;

29) poligonowych obiektów budowlanych, w szczególności: stanowisk obronnych, przepraw, budowli ziemnych, budowli fortyfikacyjnych, instalacji tymczasowych oraz obiektów kontenerowych, lokalizowanych na terenach zamkniętych wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej do prowadzenia ćwiczeń wojskowych z wykorzystaniem obozowisk polowych oraz umocnień terenu do pozoracji bezpośredniego prowadzenia walki.
jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Garaż Pomysły

Post autor: RobFra » 23 paź 2015, 22:00

@marcinbg
jak teren ogrodzony i stale pod okiem czyli na działce obok domu to najtaniej blaszak tylko w zimie ciągnie od blachy ;-)
Te "tanie" blaszaki to właściwie po to, aby nie padało. Zero izolacji i łatwo można wejść osobie trzeciej bo płat blachy na kilku nitach. A konstrukcja to kątowniki co 2mb.....
Film ze składania garażu 3x5m
https://www.youtube.com/watch?v=cxFKWhY9zd4

Ja bym postawił drewniany. W konstrukcji szkieletu drewnianego. Jakby była kasa na całość to pod klucz z ociepleniem. A jak słabo z kasą to na raty. Fundament + szkielet drewniany + dach na folii (blacha jakaś tam).
Potem brama i szalunek zewnętrzny .
Po uzbieraniu kasy docieplenie z wełny + szalunek wewnętrzny.
Ocieplenie dachu + podbitka.

Tez bym coś postawił, chętnie coś j.w. taniego, ale niestety musi być pancerne bo ma stanąć na końcu wsi na działce niezabudowanej i nieogrodzonej... Tylko murowanka, a to koszty.

@jarekstryszawa
Powierzchnia w/g ustawy po nowemu większa, ale marcinbg może (ma obostrzenia) odnośnie konstrukcji i materiałów.
Ja się starałem o WZiZT prawie przez rok bo minister ochrony środowiska 9 miesięcy dawał odpowiedź - działka w otulinie parku i dupa... Mogę wybudować i z marmuru, ale wysokość w szczycie maks 4,8m. I jeszcze parę stron obostrzeń....
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2572
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Garaż Pomysły

Post autor: marekspectra » 24 paź 2015, 08:27

Jarek - dzieki za wpis. Ja dodam od siebie że wykazane budowle nie wymagają Pozwolenia na budowę, ale konieczne jest tzw Zgłoszenie w Starostwie. Przynajmniej niektórych wykazanych tu inwestycji.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Garaż Pomysły

Post autor: jarekstryszawa » 24 paź 2015, 08:55

Jasne- ale to już duże ułatwienie, bo możemy z papierami uporać się sami, nie ma kierownika budowy, geodezji, itp.
jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Garaż Pomysły

Post autor: RobsonWawa » 30 lis 2015, 16:56

Dzisiaj ekipa zaczęła stawiać u mnie drugi namiot.
Tym razem 6x12 , trzy bramy wjazdowe.
Konstrukcja szkieletowa- stalowa, dach z plandeki przemysłowej- (status namiotu),
zabudowa z blachy falistej. Jutro będzie prawie na gotowo. Muszę jeszcze tylko kupić 3 bramy segmentowe- najlepiej tanio ;) .
Namiot w budowie
Namiot w budowie
DSC_0136.JPG (96.1 KiB) Przejrzano 12095 razy

ODPOWIEDZ