Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Maszyny, narzedzia - o tych które mamy i tych które chcielibyśmy mieć w naszych garażach
Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Post autor: petra » 04 maja 2015, 17:52

Wózek do spawarki już jest, chociaż wymaga jeszcze "estetyki" - malowania i wyłożenia półek gumowymi wkładkami, które już zakupiłem. Pierwsze zdjęcia także zrobione.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A tu fotka z "przymiarki" do użytkowania
Obrazek
Obrazek

Jak na razie ze spawarki jestem bardzo zadowolony. :D Zakup był trafiony i jak widać powolutku kompletuję resztę osprzętu. Tak myślę, że w jednej trzeciej już się zwróciła. :lol:
Pozdrawiam
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Post autor: petra » 01 cze 2015, 23:55

Witam, w sobotę padła mi wiertarka ręczna Boscha i rozglądam się aktualnie za nową, mam dwa,trzy typy do przemyślenia:
1. SKIL 1021 AD o mocy 850 W w cenie 185-210 zł.
2. Makita HP 1631 K o mocy 710 W w cenie 383 zł.
3. Makita HP 1640 w cenie 275-299 zł.
Ma być nie duża, mocna i z udarem. Regulacja obrotów? chyba by się przydała. Do poważniejszych robót w betonie szwagier ma młotowiertarkę więc mam i ja, ale potrzebuję coś poręcznego do domu i garażu. Może macie swoje typy godne polecenia tak do około 300-400 zł.
Zastanawia mnie także wybór tzw. futerka - szybkomocujące jest wygodne ale potrafi się zakleszczać i nie zawsze mocno trzyma wiertło, a cena kompletu z wiertarką jest większa.
Pozdrawiam
Petra
Kubota GL23

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Post autor: toku74 » 02 cze 2015, 08:19

Zasugerowałbym coś dwubiegowego. Głównie dlatego, że na 1 biegu jest duży moment obrotowy i większość wierceń tak najlepiej wychodzi. Elektroniczna regulacja prędkości to nie to samo.

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Post autor: petra » 02 cze 2015, 21:12

Toku, właśnie dziś zakupiłem wiertarkę Boscha PSB 850 2RE , używaną ale w stanie "jak nowa" w lombardzie za całe 230 zł. Wynalazłem coś takiego na Allegro i na fotkach wyglądała nieźle, ale jak ją zobaczyłem z bliska to nawet byłem zaskoczony, że jest taka nowa i tylko lekko zakurzona pyłem po wierceniu chyba kilku otworów w ścianie pod obrazki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uważam, że zrobiłem niezły interes bo nowa na allegro kosztuje około 500 zł.
Ma dwa przełożenia i mocny udar, może Bosch to już nie ten jak kilka lat temu produkowane egzemplarze, ale Makita nawet taka najtańsza to już około 300 zł.
Jak nie kupię w najbliższym czasie wiertarki stołowej to dokupię do niej porządny stojak i będzie robiła za "dwa w jednym" ;)
Pozdrawiam
Petra
Kubota GL23

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Post autor: toku74 » 03 cze 2015, 08:23

Wygląda nieźle. Dwa biegi, obudowa magnezowa, nie wiem jak ten imak wierteł, ale w razie coś to sobie zmienisz. Kiedyś stałem przed podobnym dylematem. Wybierałem pomiędzy Makitą a DeWaltem. Padło na Makitę, bo obudowa magnezowa i kolor ciemniejszy. Ten żółty DeWalt w warsztacie zaraz byłby .... trochę inny. Niestety moja Makita ma też inny mankament porównując do Twojej- jest sporo dłuższa. Inna sprawa to udar w tych wiertarkach. Jeden otwór może parę w "wielkiej płycie" i ..... masz dosyć. Do udaru niestety lepiej zainwestować w typowo udarową. A stojaczek do niej sobie daruj. Wyrzucanie pieniędzy. Te stojaczki dobre są dla elektroników jak wiercą w płytkach. Przy stali się wyginają i otwory są.... jakie są. Niestety wiertarka kolumnowa kosztuje -mówie o takiej lepszej. I z tego co zauważyłem jednym z głównych wskaźników jakości takowej jest jej waga. Im ciąższa tym sztywniejsza. Nie musi mieć mocnego silnika -moja ma 550W, jednak przekładnia pasowa robi swoje. Otwory centryczne, równe. Jedyny problem to wielkość wiertła- stożek II więc tylko 23max. Ale i tak w ciągniku mam głównie 20 więc jest ok. Jak potrzebuję większe jadę do kolegi. On ma ze stożkiem III więc podchodzą większe.

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Post autor: RobFra » 03 cze 2015, 22:46

Ja mam starego Bosch'a kupionego na bazarze za 220zł, ale to 13 lat temu :mrgreen:
Wersja zielona czyli jak pamiętam dobrze do użytku domowego - te niebieskie niby profesjonalne.
W mojej mogę się tylko przyczepić, że udar jest mechaniczny i "szczypie" po rękach jak się wierci z udarem.
Wygląda jak nówka, a przeżyła 3 remonty mieszkań i trochę obrazków powiesiła + dużo drobnych prac w metalu. A teściu w domu drewnianym zajeździł "marketową" wiertarkę w 1 rok - futerko bije jak karuzela.

Co do stołowej to brać jak najcięższą = najstabilniejsza i ma małe drgania to i frezować można.
Zasadniczo najlepsze te stare żeliwne.
Ze względów praktycznych brać z regulacją wysokości głowicy wiercącej w całej długości stojaka pionowego na korbę czyli listwę zębatą. Tak, mądrzejszy jestem po moim zakupie .... Stojak pionowy od rurki od odkurzacza to wiertło z głowicą ma bicie na luzie jakby miało parkinsona (przepraszam za porównanie, ale najbliższe).
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Post autor: petra » 07 cze 2015, 22:28

No tak, tylko te stare żeliwne chodzą na allegro po 1400-2000 zł. i nie wiadomo tak do końca na co się trafi, a po zakupie to "widziały gały co brały"
A ja taką wiertarkę użyję może ze dwa razy w miesiącu i po robocie. Oglądałem nawet taką w mojej okolicy " młódkę mało używaną" to mnie szlak trafił, bo nawet ja znawca z lat 70 - tych, warsztaty szkolne widziałem zachetaną maszynę do złomu, a nie wiertarkę do pracy. Mam obiecanego Makteka za nie dużą kasę, nową na gwarancji tylko mój znajomy ściąga mi ją od producenta już drugi miesiąc.
Będzie miał jakieś poważne zamówienie to kupi ją dla mnie w dobrej cenie.
Bosch przeszedł chrzest bojowy w betonie i byłem pod wrażeniem, fakt tylko jeden otwór ale poszło jak w masło, a moją PRB 450 męczyłem się "ruski miesiąc" i nie zawsze się udało. Pozostawał tylko marketowy młot od szwagra i ...też było nie rewelacyjnie.
Pozdrawiam
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Post autor: marekspectra » 18 sie 2015, 08:55

Kupiłem przyłbicę do spawania :) spawam srednio raz na miesiąc przez 5 minut :) więc mysle że zaryzykuje 80 zeta :)

Obrazek

Panowie - umiem spawać ! hehee... nie no żart, ale dla mnie róznica jest kolosalna. Po prostu widzę co i jak spawam, do tej pory zdarzało mi sie położyć spawkę obok szczeliny :) ale miałem po prostu jakąś archaiczną maskę, w której poza błyskiem nic nie było widac. Teraz jest zupełnie inaczej , to całkiem inna robota.

Uwagi - spawam inwektorowo, choć w opisie nie ma że maska jest do elektrody ( w domu poczytałem dopiero) ale pokreciłem regulatorami i i jest ok. Raz na polu elektrodą 4mm moc na full spawałem walec z 1cm blachy - idealnie sie spawało, i raz w garażu gdzie było ciemno, nieco gorsza widoczność przed początkiem spawania, ale w trakcie już super. Moze trzeba coś pokrecić? pobawie sie nastepnym razem.


Nie wiem na jak długo wystarczy ten gadzet - ale na tą chwile jestem zadowolony i polecam
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ryju
Posty: 97
Rejestracja: 25 lut 2015, 19:37

Re: Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Post autor: ryju » 18 sie 2015, 12:38

witam
ja mam taki sam gadżet,tylko bez pokręteł,kupiłem to cudo we Francji z 10 lat temu,służy bardzo dobrze do dziś,moja niema baterii ,przy zwykłej wiecznie ryj był spalony i oczy naświetlone,a przy tej to sama przyjemność coś pohewtać :D

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Wyposażenie - moja lista życzeń :)

Post autor: petra » 18 sie 2015, 17:49

Marku pisałem już chyba o takim samym zakupie tylko chyba innej firmy i jak dotąd zdaje egzamin, a mam ją już z pół roku. Tak mi się fajnie ją używa, że korzystam z niej nawet przy szlifowaniu / ma taki przełącznik/ i iskry mi nie straszne! Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim przechowywaniu bo baterie się wyczerpią - wszystko w instrukcji. Życzę przyjemnego i bezpiecznego użytkowania.
Petra
Petra
Kubota GL23

ODPOWIEDZ