Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: Luzak » 26 paź 2017, 08:18

Koledzy, którzy zajmują się ogrodami zawodowo zapewne Ci odpowiedzą, ale moim zdaniem jednym urządzeniem nie obgonisz tego bez straty na jakości prac czy jakości sprzętu. Możesz uzbroić traktorek w tura i koparkę z tyłu, ale taki zestaw jest niepraktyczny do codziennej pracy. A co chwilę odczepiać, zaczepiać co przy małych robotach jest konieczne to nie jest dobre rozwiązanie. Proponuję zestaw ciągnik a do tego jakaś ładowarko - koparka i problem z głowy. Docenisz taki układ po pierwszej robocie.

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: Adam bez ziemi » 26 paź 2017, 20:11

Proponuję zestaw ciągnik a do tego jakaś ładowarko - koparka i problem z głowy. Docenisz taki układ po pierwszej robocie. powiedział Luzak, a kalkulowałeś ile taki zestaw będzie kosztował, nie mówiąc o tym źe każde z tych sprzętów gołe na nic się zdadzą. W naszej branży takich kokosów się nie zarabia źeby myśleć o zakupach rzędu kilkuset tysięcy. Kolega nie wspomniał o swoich doświadczeniach w branży, czy ma juź zagwarantowane zlecenia które pozwolą mu na spłatę tego zakupu, Czuję źe ma to być kredyt czy jakiś program na rozpoczęcie działalności. Temat obszerny ale spróbuję w kilku słowach... Agregat czy inaczej glebogryzarkę separacyjną, niwelator, pług, kultywator, tur. To na początek, koparka, w moim przypadku częściej uciekam się do wynajęcia Cata czy jakiegoś JCB. Kopanie pod nawadnianie czy podobne najlepiej byłoby przystawkę z koparką łańcuchową.Moźna ją dokupić do avanta, multione, Toro dingo teź ma takie zastosowania i przystawki o jakich pisałem wyźej , znam 2 firmy które uźywają na codzień toro, choć ja osobiście nie wyobrażam sobie 8 godzin na stojąco na takim wozide a latem nieżadko jest to 12 godzin. Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę na temat cen avanta i Iseki. Nowe są w porównywalnych cenach, chyba źe ktoś Ci zaoferował rocznikowo starszy ale z salonu. Dobrze się zastanów jak chcesz go wykorzystywać. Jeśli w trakcie eksploatacji dojdziesz do wniosku że przydałby się przedni Tuż, hydraulika, wałek odbioru mocy z przodu a może kabina na zimę to dozbrojenie idzie w dziesiątki tys i czasem wręcz nie moźliwe. Nie da się dozbroić w napęd na przednią oś traktora który był wypuszczony z jedną osią napędową a takie były. Moźe mam małe doświadczenie w temacie ale jabyś co to pytaj, moźesz na privie, czy podam Ci tel to szybciej się czegoś dowiesz bo pisanie to kulawo mi idzie na tablecie. Swego czasu też chciałem kupić program do projektowania ogrodów ale były to czasy kiedy w kompach był system Windows 95 i 98 a procesory i grafika trochę szybsza niż Atari. Miałem kilka programów 2 z nich były nawet ciekawe z kilkoma fajnymi funkcjami. Niestety, amerykański nie pasował klimatycznie, baza roślin amerykańska. Nie moźna było wprowadzić realiów klimatycznych Europy. Holenderski super ale w języku bodajże flamandzkim czy niderlandzki, anglojęzycznej wersji brak. Poza tym cena dobrego zestawu komputerowego z ploterem i oprogramowaniem była równa cenie dobrego auta klasy premium. Wybrałem auto by móc dojechać do klienta i wozić dziecko na rehabilitację a projekty tworzyć na piechotę ze szkicownikiem czy akwarelą. Pozdrawiam

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: Luzak » 26 paź 2017, 20:31

Adam bez ziemi pisze:Proponuję zestaw ciągnik a do tego jakaś ładowarko - koparka i problem z głowy. Docenisz taki układ po pierwszej robocie. powiedział Luzak, a kalkulowałeś ile taki zestaw będzie kosztował, nie mówiąc o tym źe każde z tych sprzętów gołe na nic się zdadzą.
Adam, a czy Piotreks napisał, że ma 20 tysięcy? A może napisał, że ma 200 tysi? Nie napisał. Za to zapytał o SPRZĘT FABRYCZNIE NOWY do KONKRETNYCH ZASTOSOWAŃ. Więc mu taki zestaw podsunąłem. Jemu oceniać czy go będzie na to stać i ew wybierze Twoją propozycję jak moja okaże się za droga. Przypomnę, że ta propozycja nie była przygotowana dla Ciebie :-)

piotreks
Posty: 20
Rejestracja: 06 sty 2016, 12:50

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: piotreks » 26 paź 2017, 21:02

Nowy Avant 420 kosztuje 70 tys, nowy Iseki 45 tys. Różnica jest dosyć spora, a stać mnie jedynie na jeden nowy sprzęt. Chodzi mi o praktyczne zastosowanie, czy Avant nie będzie za słaby, czy Iseki da radę z turem, czy w ogóle powinienem rozważyć inne maszyny, Kubota czy Multione?
Kubota B2420 wydaje się być ciekawa, wygląda solidnie, gdzie Iseki kojarzy mi się z większą kosiarką. Czy ktoś miał doświadczenia z tymi traktorkami? Jak zachowują się z turem, jak działa przy nich glebogryzarka separacyjna?
Ostatnio zmieniony 26 paź 2017, 21:14 przez piotreks, łącznie zmieniany 1 raz.

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: Luzak » 26 paź 2017, 21:10

O, i mamy już jakiś konkret. A to Ci proponuję kupić jakiś mocniejszy traktorek z pełnym osprzętem. Ja kupiłem Kubotę B2420 i jest ok, ale może pomyśl nad serią 50 np. B2650. Do tego to już śmielej koparkę podłączysz bo ja do swojego to raczej tego nie widzę.

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: Miecho » 26 paź 2017, 22:05

Kupić i wydać kasę jest łatwo, gorzej z robota dla maszyny, ktora kosztuje nawet jak stoi.
Po pierwsze, zaczynasz czy firma już działa, masz klientow, pozycje na rynku, roboty na nastepny sezon
Po drugie zorientuj sie w okolicznych firmach usługowych czym dysponują, minikoparki, koparko-ladowarki, czesto dilerzy nawadniania mają koparki łacuchowe.
Po trzecie czy masz transport dla maszyny, czy masz stosowne uprawnienia do prowadzenia odpowiednich pojazdow - mandat za prowadzenie bez uprawnien to 5tys zł :D
Na początek wypożyczaj, zainwestuj w dobre taczki, porządne i lekkie łopaty/szpadle, auto brygadowe lub serwisowe...
Ja przez kilka lat nie wydałem na kopanie nawodnie nawet połowy wartości przystawki łancuchowej do swojego traktorka.
Mini-ładowarka przede wszystkim do przewalania ziemi, narzedzia kosztują majątek i pracuje sie nimi na biegu wstecznym.
Traktor przede wszystkim do uprawy ziemia, można kupić używane narzedzia po naszych "ciapkach" w cenie złomu
Ciagniki o masie od 0,8-1t dają spokojnie rade z turem, ale to mocno eksploatuje traktor.

Do traktora dokup skrzynie transportową, z uprawyowych to mocny kultywator do tego albo glebogryzarka, albo agregat - obudwoch nie wykorzystasz.
KONIECZNIE balasty !!!

P.S.
Sorki za byki, właśnie wylałem herbatke w klawisze i klawiaturka zaczyna wariować :cry:

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: Adam bez ziemi » 26 paź 2017, 23:18

Uźywam intensywnie przez ostatnie kilkanaście lat akurat sprzętu Iseki, w sumie jakieś 5 tysięcy mtg włącznie z z wymienionym Txg 237
Piotrek jeśli ktoś zaoferował Ci ten model Iseki za tą cenę to albo jest nieświadomy albo ten model to zupełny golas, z jednym przyłączem hydrauliki na tył, na oponach trawiastych, taki jakiego ja kupiłem pierwszego. Juz w momencie rozwaźań o zakupie wertykulatora do traktorka poległ bo nie miał 2 przyłączenia hydrauliki na tył. Tydzień temu gościłem na targach, na stoisku Iseki. Mieli tam kilkunaście modeli. Cenę którą wymieniłeś Piotrze to dotyczyła modelu takiego jak ma RobsonWawa. U Krysiaka stoi nowy Txg 237 z kabiną, z tuzem przednim, hydrauliką przód 4, tył 2 i walkiem odbioru mocy z przodu i tyłu. Nie jest to model tegoroczny ale napewno nie odda Ci za tyle ile wymieniłes. Cena wyźsza niź Avanta. Nie wiem czy miałeś okazję zapoznać się z ofertą Yanmar na Gardenii mieli nowy sprzèt, większy z kabiną klimatyzowaną, turem 31 koni a cena niźsza niź Avanta. https://www.otomoto.pl/oferta/avant-420 ... 30e68d7348 Ciekaw jestem opinie Miecho bo wiem źe teź był na Gardenia i na dodatek teź zasuwa w ogrodach.

piotreks
Posty: 20
Rejestracja: 06 sty 2016, 12:50

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: piotreks » 27 paź 2017, 07:08

Już jakiś czas jestem na rynku, działamy, mamy klientów, zadowolonych klientów, perspektywy pracy na przyszły rok również. Jednoosiowy ciągnik z glebogryzarką, szpadle, grabie, taczki itp, takie narzędzia mam. Mam busa 3,5 t. więc tak zamierzałem przemieszczać maszyny, dlatego szukam raczej małych, a mocnych sprzętów. Robimy, jak to w ogrodach, tereny zielone: więc jest i pracy przy równaniu terenu, zakładaniu trawników, zdzieraniu darni, jak i przy rozwożeniu 20 ton ziemi, czy żwiru na rabaty, czy przy przekładaniu kompostownika (i tutaj ten tur to nasza ziemia obiecana)
Oferty otrzymałem od dealerów, wiosną - pewnie ceny się teraz jakoś zmieniły, ale tendencje zostały te same - Avant drogi, a ostatnio słyszałem od gościa zajmującego się ogrodami, że ten model jest po prostu słaby, męczy się z przystawkami na ciężkiej ziemi itp. Traktorki mam wycenione jako tańsze, więc teraz rozważam już kupno miniciągnika, tym bardziej, że chyba lepiej sobie poradzą z pracą. Iseki wydawał się mieć dobry stosunek ceny do mocy, ale rzeczywiście może są gdzieś koszty ukryte, które musiałbym ponieść, aby wycenione przez sprzedawcę skądinąd części mogły zadziałać. W ofercie nie mam informacji o ilości gniazd hydraulicznych. Jaka jest różnica między maks. moc silnika 27 KM, a moc wg 97/68 WE 18 KW przy 2.500 obr./min. Co tutaj będzie miało większe znaczenie?
Zasłyszałem gdzieś, że traktor z turem dobrze jest, jeśli ma hydrostatyczny napęd, żeby nie męczyć się z przekładniami, z drugiej strony narzekają na te hydrostaty, że się psują.
Czy możecie polecić jakieś konkretne mini modele (alb opisać te, które podałem), na nową maszynę nie mogę wydać więcej niż te 70 tys. netto. Ważne dla mnie są też możliwości dokupienia jakichś dodatkowych dostawek w późniejszym okresie (później będą mogły być używane)

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: Adam bez ziemi » 27 paź 2017, 20:25

https://www.olx.pl/i2/oferta/traktor-ya ... qp2.htmlTu jest dość szczegółowo opisany Yanek którego oglądałem na targach a i cena z Turem do przyjecia :D

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: Luzak » 27 paź 2017, 21:40

Adam bez ziemi pisze:https://www.olx.pl/i2/oferta/traktor-ya ... qp2.htmlTu jest dość szczegółowo opisany Yanek którego oglądałem na targach a i cena z Turem do przyjecia :D
Fajny sprzęcik i bogata konfiguracja.

ODPOWIEDZ