Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
rolo123
Posty: 5
Rejestracja: 12 lis 2014, 16:09

Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: rolo123 » 12 lis 2014, 16:14

witam


Bardzo intensywnie się zastanawiam nad zakupem traktorka ok. 21KM + tur + agregat uprawowy do zakładania ogrodów oraz przygotowania terenu pod trawniki.
Zastanawia mnie tylko jak taki zestaw się sprawdzi. Większość firm używa glebogryzarek na ciągniczkach 1 osiowych oraz mini ładowarek typu AVANT.
Koszt takiego zestawu np. yanmara + tur + agregat to około 30 tyś zł
Ładowarka podobnie ale nie ma w niej glebogryzarki
Pytanie, jak myślicie czy traktorek się sprawdzi do takich prac, czy nie za bardzo ?

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: marekspectra » 12 lis 2014, 20:38

Nie wierze że nie widziałeś filmików na youtube firmy 'AkantOgrody" :)

Nasze traktorki są stworzone do takiej pracy.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: emek650 » 12 lis 2014, 22:02

Większość firm używa glebogryzarek na ciągniczkach 1 osiowych
Używam i dorosłem do zmiany "wyrwirączki" na traktorek z glebogryzarką i kosiarkę do tego.
Wiek ma swoje prawa i kręgosłup już nie ten :lol: .

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: RobFra » 12 lis 2014, 22:14

rolo123 pisze:zastanawiam nad zakupem traktorka ok. 21KM + tur + agregat uprawowy do zakładania ogrodów oraz przygotowania terenu pod trawniki.
Do kompletu dołożyłbym pług. Jak zakładanie na starej darni to lżej i bezpieczniej dla glebogryzarki i traktorka, najpierw zaorać darń, a potem glebogryzarka. Najlepiej jak trochę przegnije po orce bo nie będzie kęp darni.
TURem wyrównasz i glebogryzarka z wałem strunowym.
Po wysiewie trawy wał co by przygnieść i wyrównać. Czasem i tutaj TUR pomoże nadsypać ziemi jak zostanie jakiś dołek.

Glebogryzarka na traktorku z rączkami jest dobra na małe powierzchnie i już uprawiane.
Podobnie jak emek650 miałem i nawet darń z korzeniami targała, ale bardziej operatora. :lol: I to przy niecałych 60cm i zasadniczo tylko płytko.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

rolo123
Posty: 5
Rejestracja: 12 lis 2014, 16:09

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: rolo123 » 13 lis 2014, 08:44

Jaki realny udźwig mają te Tury przy ciągniku ok 23 KM ?

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: marekspectra » 13 lis 2014, 11:34

katalogowa ładownoś ok 350 kg ale udzwigną drugie tyle, choć trzeba być idiotą, żeby tyle ładowac.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: k_sit » 13 lis 2014, 20:40

To naj lepszy pomysł do prac na niewielkich areałach. Turem rozwieziesz i wyrównasz teren ,glebogryzarką spulchnisz i wywieszasz nawozy. Po dołożeniu kosiarki będziesz pielęgnował trawnik . Przydały by się kola trawiaste o równym bieżniku nie jodełkowym . Jezeli tur to napęd 4x4 by nie kopać dołów podczas transportu materiałów. Glebogryzarka z walem strunowym dla poprawienia struktury gleby i warunków wodnoglebowych . Pług to niekoniecznie musi być do zestawu. Widziałem też ładowaczkę z glebogryzarką o napędzie hydraulicznym ,montowana w miejscu osprzętu .

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: RobFra » 13 lis 2014, 22:04

rolo123 pisze:Ja mam Busa długość załadunku 3,5m więc pewnie z turem by wszedł ale glebogryzarka musiała by być wciągana oddzielnie.
Tak wejdzie na długość, ale czy podłoga w busie wytrzyma?
Pewnie z tych powodów mają gleby wyrwirączki - małe, lekkie i ładują je na przyczepkę za osobówką.

Pamiętaj, że większym sprzęcie zrobisz szybciej czyli mniej spalisz. No i spalanie /h też mniejsze. Moja wyrwirączka Robi 151 spalała 2,5-3,0l mieszanki /h przy 60cm gleby, a Suze pali 1,6l/h ON przy 130cm i dużo głębiej i tylko 1 przejazd więc spalanie min. 4x mniejsze.

Ale ja nie robię usług, ani nie prowadzę działalności. Gdybym musiał mój sprzęt przewozić to:
traktorek 16KM ok. 770kg
glebogryzarka 136cm ok. 200kg
Czyli to już daje ok. 1t do przewiezienia. Przyczepa o DMC 1200kg nie waży 200kg tylko ciut więcej czyli .... gdzie TUR itp?

Przelicz o tyłu:
jakie masz prawko <3,5t>
jaki masz samochód i ewentualnie przyczepkę do wożenia
ile może ważyć sprzęt (traktorek z TUR bo "zespolone" i glebogryzarka i inne maszyny) i jak go przewieźć j.w.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

rolo123
Posty: 5
Rejestracja: 12 lis 2014, 16:09

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: rolo123 » 15 lis 2014, 14:56

Więc tak, traktor chcę Yanmar FX235 + TUR. waga traktora 960kg, tur pewnie ze 150kg. agregat 350kg. razem mamy jakieś 1400kg.

Bardziej chodzi o długość, bo ciągnik 260cm + tur tylko nie wiem ile. Chcę tura z możliwością szybkiego demontaży łyżki żeby ją odpinać. Do tego agregat pewnie 100cm

czyli 360 + ramiona tura .

Auto które możemy kupić ma pakę 420cm więc może się uda. Kwestia jak się będzie najeżdżało na taką wysokość, może lepiej jakąś lawetę tanią kupić bo i tak sprzęt będzie używany do 100km od firmy.

piotreks
Posty: 20
Rejestracja: 06 sty 2016, 12:50

Re: Czy taki traktor do tych prac to dobry pomysł

Post autor: piotreks » 26 paź 2017, 07:44

Witam. Planuję zakup maszyny do zakładania ogrodów. Potrzebuję zakładać trawnik, rozsypać górę ziemi czy żwiru, wyrównać, zniwelować obszar, czy wykopać niewielki rowek pod obrzeża albo rurki nawodnieniowe. Dlatego jestem zainteresowany głównie łyżką - turem, glebogryzarką separacyjną - broną rotacyjną oraz koparką. Przeglądałem internety i mój wybór ogranicza się do w zasadzie czterech, a ostatnio nawet dwóch maszyn o całkiem odmiennym charakterze i zastosowaniu. Musi to być sprzęt fabrycznie nowy.
Te dwa główne cele to: Avant 420 albo Iseki TGX 237, oraz dwa pozostałe: Multione 4.2, Kubota B2420.
Avant 420 ma 20 km i 31 l przepływu oleju, kusi z uwagi na praktyczne zastosowania, możliwość uniwersalnego wykorzystania ramienia, niski promień skrętu, ma same praktycznie plusy, ale znowu jest drogi, za pieniądze które posiadam kupię tylko maszynę i 3 narzędzia. Iseki TGX z kolei ma 27 km i 24 l, swobodnie pociągnie glebogryzarkę separacyjną, można zaczepić tur i mieć łyżkę do rozsypania żwiru czy ziemi (co prawda nie otwiera się, ale w Avancie 420 według przedstawiciela taka łyżka jest za ciężka, żeby mieć zastosowanie). Są też na rynku dostępne minikoparki dołączane do WOM'u, więc teoretycznie też te 3 narzędzia mógłbym mieć. Iseki jest tańszy, więc w swoim zakresie finansowym mógłbym kupić jeszcze rozdrabniacz do gałęzi czy program do projektowania ogrodów, i nie zakopałbym się finansowo.
Czy ktoś mógłby doradzić co bardziej sprawdzi się przy zakładaniu ogrodów? Czy te maszyny, które uwzględniam, w ogóle nadadzą się do tych prac? Na rynku wtórnym avant nadal jest drogi, a minitraktorek kupię już w 1/5 jego wartości.

ODPOWIEDZ