Lista do sprawdzenia przy zakupie - jak nie dać się oszukać

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
vitara
Posty: 150
Rejestracja: 19 paź 2014, 21:30

Lista do sprawdzenia przy zakupie - jak nie dać się oszukać

Post autor: vitara » 22 paź 2014, 13:10

Przy zakupie traktorka z tego co wyczytałem należy sprawdzić

- zapalanie na zimnym ( dbać by nie był zapalany wcześniej )
- zgrzyty w skrzynie
- układ kierowniczy
- opadanie podnośnika przy założonym cieżarze,
- opuszczanie i podnoszenie podnośnika,
- jak wchodzi na obroty,
- napędy przód tył, blokady,

Co jeszcze należy sprawdzić przy zakupie jakie elementy , układy, pułapki czyhają na potencjalnego kupującego tego sprzętu? Co w takiej 25 Konnej kubocie jest najdroższe w wypadku awarii ,

Jak podczas zakupu sprawdzić czy ciągnik ma wystarczającą moc i ciśnienie na garach , przydało by się zapiąć pług.

Co łatwo przeoczyć ? podczas sprawdzenia ?

Czy przebieg rzędu 800 Motogodzin jest wogóle realnym przebiegiem ?

Awatar użytkownika
amigorm1976
Posty: 402
Rejestracja: 26 gru 2013, 20:02
Lokalizacja: Mazowszany / pow. Radomski
Kontakt:

Re: Lista do sprawdzenia przy zakupie - jak nie dać się oszu

Post autor: amigorm1976 » 22 paź 2014, 18:14

Mając traktorek prawie rok i nie będąc żadnym rolnikiem ogrodnikiem ani sadownikiem nie wykorzystuje traktorka do celów zarobkowych nabiłem 150 mh kosząc ok 2 hektarów łąki i pracując na 20 arah warzywnika tak więc myślę że zbytnio go nie przemęczałem a jednak coś się uzbierało a 20 letni traktor ma około 1000 mh tak więc jakoś dziwnie mi to wygląda ;-) .

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Lista do sprawdzenia przy zakupie - jak nie dać się oszu

Post autor: petra » 22 paź 2014, 20:49

Jak dla mnie najważniejsza jest skrzynia biegów z tylnym mostem czyli... jak to nazwać??
Remont silnika to koszt około 5 tyś. zł. po maksie.
Osprzęt np. pompa wtryskowa - regeneracja to coś około 1-1.5 tyś.
Reszta chyba też nie jest problemem, ale to pierwsze ... może się nie opłacać naprawiać, tylko kupić inny, a ten "stary" mieć na części!!
Pozdr
Petra
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Lista do sprawdzenia przy zakupie - jak nie dać się oszu

Post autor: RobFra » 22 paź 2014, 21:45

petra pisze:Jak dla mnie najważniejsza jest skrzynia biegów z tylnym mostem czyli... jak to nazwać??
Już myślałem, że to chodzi o zwolnice, a to faktycznie jak tylny most z mechanizmem różnicowym + blokada.

Zewnętrznie:
Przy zakupie lakier albo oryginał, a jak odmalowany to patrz czy szlifowany ze starego lakieru, a nie tylko pryskany po całości i dołki na ubytkach lakieru.
Jeśli felgo odmalowane to czy ze ściąganiem opon czy pryskane też po oponach...

Jak silnik myty, a zapewne myty to może po kilku godzinach ciężkiej pracy wyjść gdzie cieknie. Na teście nie wyjdzie.

Wysokość bieżnika opon i czy nie spękane ze starości (głównie na bokach). Patrz na rocznik na oponach, ale może być nabity rocznik bieżnikowania.

Sam rocznik traktorka jest bity na rancie felgi. Podobno są 3 cyfry: M YY (M-miesiąc, YY rocznik) np. 6 98 to czerwiec 1998. Ale koła mogą być zamieniane bo traktorki płyną w kontenerze z odkręconymi kołami.

Fotel - stan obicia ze skaju i czy blacha siedziska nie zardzewiała...

Czy są wszystkie gałki na dźwigniach, klosze lamp, śruby itp.

W jakim stanie komin i kolektor wydechowy.

Czy silnik i korpus malowany - niby malowane są po remontach, ale jak pryśnięte po przewodach i rozruszniku to kiepski to remont był.
Czy ślady na łbach śrub po kiepskim odkręcaniu?

Poziomy oleju i płyny chłodniczego.
Sprawdź stan przewodów gumowych i chłodnicy!!!
Czy w oleju jest maź od płyny chłodniczego lub w płynie tłuste plamy.

Działanie:
Pierwsze uruchomienie na zimno. Czy działają świece żarowe? Czy długo kręci? Moja stara Suze zakręci z 3 obroty wałem i pali.
Czy i po jakim czasie gasną lampki od ciśnienia oleju i ładowania akumulatora?
Drugie i kolejne bez grzania świec.
Jak kręci rozrusznik, jak zazębia się bendiks?
Po rozgrzaniu:
Czy dymi z komina? Na czarno (duża dawka ON) , niebiesko (bierze olej), biało (woda)?
Jakieś niepokojące dogłosy: od silnika, alternatora, pompy wody.
Czy wchodzą wszystkie biegi?
Czy działa reduktor przełożeń?
Podnośnik, blokada to wiesz.
Sprzęgło: Jak bierze? Czy wyje, a przestaje po wciśnięciu?
Układ kierowniczy.
Elektryka.
Czy działa licznik mth...

Tylko u niektórych można wypróbować sprzęt w ciężkich warunkach czyli po zapięciu osprzętu.

Przebieg 800 mth ... To chyba tak jak ze sprowadzanymi dieslami z zagranicy od handlarzy. Przebieg 160 tys. Niby jeździł tylko stary Niemiec, a najczęściej Niemka i to nie paląca i tylko do kościoła. Tylko do tego nie kupuje się diesla.

Mocy nie sprawdzisz bo to tylko na hamowni. A jak podepniesz maszyny to poczujesz różnicę 19 a 24KM? Nie wiadomo ile koników zostało.
Ewentualnie jak pozwolą to na zagrzanym sprawdzić ciśnienie sprężania i przeliczyć na stopień sprężania tylko pewnie nie będzie wiadomo ile ma mieć...

Czyli brać tam, gdzie jest pisemna gwarancja. Ja dostałem 1 m-c. Można próbować wziąć na czasokres lub ilość mth np. 1 m-c lub 100mth. Mth lepsze, ale może się okazać, że robisz 10mth na miesiąc i nie dadzą gwarancji na równowartość okresu 10 m-cy.

Z tego co wyczytałem jeden z kolegów z forum sprowadza, a drugi może pomóc w zakupie z firmy sprowadzającej. Kilka zaufanych firm też podano.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2014, 21:55 przez RobFra, łącznie zmieniany 2 razy.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Lista do sprawdzenia przy zakupie - jak nie dać się oszu

Post autor: RobFra » 22 paź 2014, 21:51

Aha i weź kogoś bardzo sceptycznie nastawionego do pomocy w oględzinach.
Jak się napalisz na zakup, czy konkretny model to wad nie będziesz widział.
Czyli jesteś gdzieś z okolic Tarnowa mi bliskich. W Rzeszowie też są traktorki przy ul. Leszka Czarnego jak dobrze kojarzę z przeglądania ogłoszeń. Sprzedawcy ani opinii nie znam.
Aby wydać te kilkanaście czy więcej tysi to warto wydać trochę na paliwo wcześniej i pojeździć i porównać co kto ma i za ile?

Aha i przemyśl do czego to ma być... Moc, wielkość, ale również np. błachostka jak zmiana rozstawu kół. Czy ma i w jakim zakresie bo się może okazać, że te maszyny od C-330 nie pasują!! Pług zamocujesz 2 skibowy, ale np. połowa jednej skiby będzie szła w bruździe....!
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Lista do sprawdzenia przy zakupie - jak nie dać się oszu

Post autor: piotrbpm » 26 paź 2014, 21:55

Panowie uszczupliłem temat bo?Nie które wypowiedzi nie na temat ,po proszę rzeczowo zgodnie z tematem:)
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

ODPOWIEDZ