Moc i szerokość robocza maszyn

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Moc i szerokość robocza maszyn

Post autor: RobFra » 17 wrz 2014, 22:41

Taka mnie myśl naszła.
Mam traktorek 16KM i w komplecie glebogryzarkę 136cm. Tak na chłopski rozum wychodzi, że z 16 kucyków silnika idzie 13,6 kucyka na glebogryzarkę i 2,4kuca na toczenie traktorka. Ale moc maks przy 2400, a pracuj.e przy ok 2000 obr / min to idzie mniej.
Gdyby ktoś chciał dokupić glebogryzarkę to wychodzi, że ma mieć maks. 10cm szerokości na 1 KM mocy traktorka.

A jak z innymi maszynami? Czyli ile KM pociągnie jaki kultywator, pług, bronę itepeitede.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Moc i szerokość robocza maszyn

Post autor: k_sit » 18 wrz 2014, 06:49

Moc uciągu zależy od masy i przyczepność podłoża,momentu obrotowego przełożeń powierzchni styku z podłożem ,rodzaju napędów 4k2 , 4k4 , gąsienice . Zapotrzebowanie na moc narzędzi od powierzchni roboczej oporu jednostkowego, głębokości ,rodzaju gleby zwięzłości wilgotności. Drugą częścią są straty na poślizg, napęd WOM . Poślizg na polu nie powinien przekraczać 15% . Na wszystko są wzory z których można obliczyć w przybliżeniu zespół uprawowy .

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Moc i szerokość robocza maszyn

Post autor: RobFra » 20 wrz 2014, 19:57

Tak, wiem jak to wszystko wyliczyć. Dodać trzeba jeszcze masę traktorka, nacisk osi ciągnącej(ych), straty na przełożeniach, nawet kierunek bieżnika ma znaczenie, ale nie chodzi o to.

Chodzi bardziej o to, że ktoś buduje czy składa np. kultywator, brony, pług i się zastanawia ile moja maszyna uciągnie? Jaki zrobić kultywator, brony itp? Jak Koledze 16KM uciągnęło 12 zębów i było już ciężko przy podobnych warunkach maszynowo - glebowych to po co robić 14 nawet jak się tyle ma zębów.

Chodzi tylko o duże uproszczenie. Można i z tego robić doktoraty, ale to strona hobbystyczna.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

ODPOWIEDZ