Jaki kupić traktorek?

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: yanmarf17d » 11 sty 2019, 15:23

1) f165 ma jak wyczytałem 2 punktowy tylny system mocowania, a f175 3 punktowy - jest to duża uciążliwość jak traktorek ma dwa punkty? Jak to się ma do sprzętów (chciałbym dokupić pług do orki, kosiarkę bijakową i glebogryzarkę).
3)czy f165 do którego się bardziej skłaniam napędzi kosiarkę bijakową 110cm i tej szerokości glebogryzarkę? To dla mnie ważne. Mam zamiar kosić ok 1ha 2 razy do roku kosiarką bijakową ew. tą co jest do kompletu z f165
4) czy do lekkiej i małej orki (ze 20 ar na warzywa) traktor pokroju f165 da radę pługiem 2 skibowym? Ziemia raczej zbita jak to w okolicach Wadowic, ale rokrocznie uprawiana.
5) ile faktycznie te Yanmary mają mocy ? Wyczytałem w którym temacie tu na forum, że Yanmary mają podaną moc na wałku WOM/PTO a nie silnika. To jest prawda że silnik ma inna moc?
Ad1. Prawie wszystkie maszyny mają zaczepy trzypunktowe. Chyba że będziesz używał tylko glebogryzarki dedykowanej do swojego traktorka z dwupunktowym mocowaniem.
Ad3. maszyny do 110cm da radę,
Ad4. pług dwuskibowy w trudnym terenie może być problem.
Ad5. Moc silnika jest większa od mocy WOM. Ja mam F17D, a silnik ma 21KM
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Zibigo
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2019, 19:07

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: Zibigo » 11 sty 2019, 16:42

Czyli w przypadku mocowania 2 pkt dobór narzędzi jest mocno ograniczony? Nie ma szans na podlaczenie urządzeń 3pkt do traktorka z 2 pkt? Jak z tą mocą w przypadku f165, ile silnik ma, bo w przypadku yanmara 17d pisze że silnik ma 21 a pto 17 koni, w przypadku serii f piszą że silnik ma tyle ile dwie pierwsze cyfry modelu. Opłaca się celować w f175 dużo droższego?

Awatar użytkownika
Jskubany
Posty: 61
Rejestracja: 21 sty 2016, 15:52

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: Jskubany » 11 sty 2019, 17:08

kolego Zibi1 pośpiech przy zakupach jest złym doradcą masz blisko do Konar pojedź oglądnij spokojnie dokładnie sprawdź a jak nie ma to poczekaj dostawy są często myślę że coś wybierzesz czasem 2000 więcej i już można dostać coś większego i z wspomaganiem i targuj się.Chłopaki w Konarach są uczciwi i pomogą.Ja kupiłem cztery lata temu F20d zrobiłem 400mth i śmiga z plugem2 ,kosiarką Osą,taśmówką, w lesie, a teraz odsnieżanie -15 i pali.Powodzenią i udanych zakupów :D np.
IMPORTER JAPOŃSKICH TRAKTORÓW ORAZ MASZYN ROLNICZYCH KONARY 60 32-031 MOGILANY MAŁOPOLSKA › ISEKI 18KM 4X4 WSPOMAGANIE TU185 1996r.
ISEKI 18KM 4X4 WSPOMAGANIE TU185 1996r. 17 900 PLN

Awatar użytkownika
hazi_k
Posty: 313
Rejestracja: 21 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: wielkopolska/okolice Piły

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: hazi_k » 12 sty 2019, 08:16

Jako użytkownik Yanmara F165 D moge powiedzieć:
- moc jaką podaje producent w tym przypadku to 16,5 KM na silniku, pojemność 998 ccm ( odczytane z tabliczki znamionowej silnika)
- F165 posiada jeszcze dwupunktowy układ zawieszania narzędzi na TUZ co jest trochę irytujące ponieważ oprócz oryginalnej glebogryzarki Yanmar RSA 1305 (130 cm szerokości)to pozostałe sprzęty jakie używam są już na trzypunktowy TUZ. Związku że bardzo mało używam glebogryzarkę to mam podpięty TUZ trzypunktowy który używam bardzo często. Osobiście po kilku latach użytkowania F165 skłaniałbym się ku traktorkowi z trzypunktowym TUZ.
- u mnie jest dość ciężka ziemia i mój F165D ciągnie pług jednoskibowy obrotowy i daje sobie radę. Gdy jest potrzeba to włączam 4x4

W razie co pytaj kolego jakby były jeszcze jakieś pytania.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Yanmar F165 4WD + glebogryzarka Yanmar RSA1305
http://www.malytraktor.pl/forum/viewtop ... f=47&t=921

Zibigo
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2019, 19:07

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: Zibigo » 12 sty 2019, 08:29

Jskubany pisze: 11 sty 2019, 17:08 kolego Zibi1 pośpiech przy zakupach jest złym doradcą masz blisko do Konar pojedź oglądnij spokojnie dokładnie sprawdź a jak nie ma to poczekaj dostawy są często myślę że coś wybierzesz czasem 2000 więcej i już można dostać coś większego i z wspomaganiem i targuj się.Chłopaki w Konarach są uczciwi i pomogą.Ja kupiłem cztery lata temu F20d zrobiłem 400mth i śmiga z plugem2 ,kosiarką Osą,taśmówką, w lesie, a teraz odsnieżanie -15 i pali.Powodzenią i udanych zakupów :D np.
IMPORTER JAPOŃSKICH TRAKTORÓW ORAZ MASZYN ROLNICZYCH KONARY 60 32-031 MOGILANY MAŁOPOLSKA › ISEKI 18KM 4X4 WSPOMAGANIE TU185 1996r.
ISEKI 18KM 4X4 WSPOMAGANIE TU185 1996r. 17 900 PLN
w pełni się zgadzam z tym, że lepiej czasem pojeździć, pomacać i jak trzeba to dołożyć 2 tyś i kupić coś znacznie lepszego,
tyle że znajomego F165 jest zadbane, sprawdzone - kupione zresztą u tego gościa z Konar i kwota 13 tyś. z kosiarką która jest w cenie prawie 2 tyś (tak czy siak, kosiarkę musiałbym jakąś kupić) daje za sam traktorek ok 11 tyś. - między tym ISEKIM a F165 jest różnica 6 tyś. i tu jest zagwozdka czy dla 2 KM więcej, wspomagania i 3 punktowego zawieszenia warto dokładać 6 tyś?
Zaznaczam że nie mam prywatnego jachtu i trzynastu milionów euro na koncie. Te 6 tyś. to ponad 50% więcej wartości F165 i są to pieniądze dla mnie wymiernie duże.

Nie miałem styczności nigdy z takimi sprzętami, stąd nie wiem na ile jest upierdliwe zawieszenie 2 pkt. Mam znajomego tokarza - nie poradziłby coś na przeróbkę tak żeby był trzeci punkt? Chodzi mi o to, żeby nie okazało się że 90% urządzeń nie mogę podłączyć do traktorka a pozostałe 10% to trzeba szukać/sprowadzać/prosić się i modlić żeby działało.

I o to, żeby traktorkiem o tej mocy, tj. 16KM dało się działać glebogryzarką 110 cm szerokości, kosiarką i pługiem jak nie dwuskibowym to jedno. Czasem jakieś drewno czy trochę ziemi przewieźć.


Zbychu

Zibigo
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2019, 19:07

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: Zibigo » 12 sty 2019, 08:45

Hazi_k uprzędziłeś mnie z postem, nie było go jak pisałem - dużo mi Twoja odpowiedz wyjaśniła.
Jak zrozumiałem masz w swoim F165 3 pkt. TUZ - przerabiałeś, dokupywałeś czy inne rozwiązanie?
Czyli da się pracować maszynami wymagającymi 3 punktowy TUZ tym Yanmaren?

Ekonomicznie patrząc na sprawę, mógłbym kupić tego F165 za 13000 z kosiarką, przerobić na 3 punktowe zawieszenie o ile taka operacja to nie jest kolejne 4 tysiące, kupować narzędzia wymagające standardowego 3 punktowego TUZa, a jeśli kiedyś zamarzy mi się traktorek większy/mocniejszy to kupić już taki z 3 pkt. TUZem do którego miałbym już komplet pasujących narzędzi? Z traktorkiem jak to mówią, nie brałbym ślubu a na początek miałbym i traktor i jakieś podstawowe sprzęty.

Znalazłem coś takiego : https://sprzedajemy.pl/zawiesie-3-punkt ... nr44985957

To o to chodzi? Dzięki temu można podpinać standardowe urządzenia ?

Zbych

Awatar użytkownika
hazi_k
Posty: 313
Rejestracja: 21 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: wielkopolska/okolice Piły

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: hazi_k » 12 sty 2019, 09:09

Swojego F165 używam z glebogryzarką o szerokości 130 cm i dawał radę, mam też do niego rębak z którym traktorek już sporo opału wyrobił, pług jednoskibowy i widły do palet oraz skrzynię transportową rozmiar L125.
Traktorek daje sobie radę z tymi sprzętami trzeba tylko pamiętać że jest to sprzęt mniejszy i nie można oczekiwać efektów prac jak po dużym traktorze. Zrobi robotę ale trochę wolniej.

Co do układu trzypunktowego to mam zakupiony od handlarzy traktorkami taki zestaw do przerobienia TUZ'a z dwupunktowego na trzypunktowy, póki co zestaw daje radę nie powyginał się ale ja też nie szaleje z testowaniem jego wytrzymałości.

Z maszyn jakie posiadam to tylko glebogryzarka posiada układ zawieszania dwupunktowy a cała reszta jest na trzypunkt. Gdy chcę używać dwupunkt to muszę zdemontować trzypunkt i przykręcać dwupunkt. Ot cała nie dogodność.

A ja mam pytanie kolego czy ten Yanmar F165 kolegi posiada system UFO i w jakim stopniu rozbudowany?
W momencie gdy demontuje się system dwupunktowy w F165 trzeba zdemontować jeden czujnik który jest potrzebny aby korzystać ze wszystkich funkcji systemu UFO. Po zdemontowaniu czujnika podnośnik będzie działał ale nie będzie wszystkich funkcji.

Jeżeli mogę coś doradzić to skłaniałbym się w stronę traktorka który ma oryginalny TUZ trzypunktowy.

Co do glebogryzarek to z tego co kojarzę to jest na forum temat jak taką glebogryzarke z dwupunktu przerobić na układ trzypunktowy i nie trzeba będzie już kombinować z podpinaniem.
Co do reszty sprzętów to podczas zakupu trzeba pamiętać aby nie przesadzać z rozmiarami narzędzi jakie chcemy podpiąć aby się nie okazało że nie da rady traktorek albo podnośnik nie pasuje.
Duża ofertę narzędzi do traktorków posiadają handlarze traktorkami lub też można samemu wykonać potrzebne nam narzędzie.

Kupno traktorka to dopiero początek najlepsze czyli majsterkowanie dopiero się zacznie.

Tak kolego ten przykładowy zestaw pozwoli na przeróbkę z dwupunktu na trzypunkt ale nie jest to tak że podchodzi się do traktorka i go odrazu przykręca tylko potrzeba trochę spawania, wizyt u tokarza - tak było w moim przypadku.

Zapraszam Ciebie kolego do przejrzenia mojego wątku na forum odnośnie mojego traktorka. Link w podpisie posta.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2019, 09:21 przez hazi_k, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Yanmar F165 4WD + glebogryzarka Yanmar RSA1305
http://www.malytraktor.pl/forum/viewtop ... f=47&t=921

Zibigo
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2019, 19:07

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: Zibigo » 12 sty 2019, 09:17

Nie wiem czy ma system UFO, jak przeglądałem Twój temat o Yanmarku, to wygląda identycznie, tzn. ma te różne pokrętła na nadkolu ale o ile dobrze pamiętam to są one rozłączone, ale podnośnik działa normalnie - do góry podnosi się bezproblemowo hydraulicznie a w dół opada samoczynnie pod ciężarem zapiętego narzędzia.

Co do narzędzi, to nie chce mordować traktorka pługiem 3 skibowym, kosiarką bijakową 145 itd. I tak jestem miło zaskoczony że u Ciebie pracuje na szerszej glebogryzarce niż zakładałem.

Czy ten 3 pkt. TUZ, to jest to co podesłałem w linku? Nie takie drogie jak się obawiałem, 340 zł + przesyłka.
Taki TUZ podmieniasz z 2 punktowym i działa jak fabrycznie montowany, tak?

Awatar użytkownika
hazi_k
Posty: 313
Rejestracja: 21 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: wielkopolska/okolice Piły

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: hazi_k » 12 sty 2019, 09:22

Edytowałem post proszę przeczytaj go jeszcze raz.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Yanmar F165 4WD + glebogryzarka Yanmar RSA1305
http://www.malytraktor.pl/forum/viewtop ... f=47&t=921

Zibigo
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2019, 19:07

Re: Jaki kupić traktorek?

Post autor: Zibigo » 12 sty 2019, 09:33

Przeczytałem, dzięki za rzeczową pomoc - w zasadzie wszystkie wątpliwości rozwiane.

Martwiłem się o ten TUZ, że to sprawa nie do przejścia. Skłaniam się do tego F165, tym bardziej że jak śledzę oferty traktorków w internecie to różnica jest spora w cenie, tu tak jak wspominałem - traktorek + kosiarka 13 tyś., mocniejszy i z oryginalnym 3p TUZem 4-6 tysięcy droższy, do tego kosiarka, glebka, jakiś płużek i robi się kwota 20+ tyś. A to już kwota spora.

Ogólnie, zadowolony jesteś z F165? Jakieś sugestie, wady, zalety - coś co Cię najbardziej irytuje? Każda sugestia ważna.

Jeszcze raz dzięki za pomoc!

ODPOWIEDZ