Przetrząsaczo - zgrabiarka

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Łukasz
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2014, 19:54

Przetrząsaczo - zgrabiarka

Post autor: Łukasz » 02 lut 2014, 20:21

Witam serdecznie wszystkich. Na wstępie wspomnę tylko, że dopiero przymierzam się do zakupu ciągnika. Zdążyłem się zorientować, że większość potrzebnych mi do wykonania prac wykonam z powodzeniem japońskim ciągniczkiem. Mam jednak pewne pytania i wątpliwości, więc zwracam się do Was szanowni Koledzy którzy posiadacie traktorki, z prośbą o poradę.

A więc chodzi o to: Czy taki japoński traktorek o mocy 16-20 KM poradzi sobie w pracy z klasyczną zgrabiarką gwiazdową (popularne słoneczko) przeznaczoną pod ciągniki T-25, C330, 360?

Oto przykłady tego sprzętu:
89396719_4_644x461_przetrzasarko-zgrabiarka-5-gwiazdowa-rolnictwo.jpg
89396719_4_644x461_przetrzasarko-zgrabiarka-5-gwiazdowa-rolnictwo.jpg (49.13 KiB) Przejrzano 12288 razy
540x405_zgrabiarka-gwiazdowa-2288307.jpg
540x405_zgrabiarka-gwiazdowa-2288307.jpg (62.77 KiB) Przejrzano 12288 razy
W tym linku http://old.inventor-mokobody.pl/przetrz ... ikowa.html są podane parametry techniczne tych zgrabiarek masy itp. Są różne ilości kół zgrabiających od 4 do 7. 4 jest podwieszane na tuz... Ile maxymalnie kół zgrabiających traktorek japoński da radę obsłużyć?

Posiadam 2 hektary łąki. Kosiłby mi znajomy dużym ciągnikiem z kosiarką rotacyjną, a ja japońskim ciągniczkiem chciałbym wysuszyć pokos, przetrząsać, oraz zgrabić siano pod prasę.

Z góry serdecznie dziękuję za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam. Łukasz

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: Przetrząsaczo - zgrabiarka

Post autor: marcinbg » 02 lut 2014, 20:38

Witam Łukasz Podam może swój przykład posiadam zgrabiarke 4 gwiazdową do mojej Kuboty L 1500DT jest to kubota 4x4 o mocy 15 km i w tym roku pierwszy rok z nią pracowałem i twierdze że jak na 15 km nie ma żadnego problemu zgrabiłem ok 4 ha siana pompa dźwiga bez problemu. Dla pewności możesz sobie kupić troszkę mocniejszą maszynę ok 20 km ale ja podałem tylko swój przykład. W tym roku również kupiłem kosiarkę rotacyjną samasz zo64/3 mini która jest w trakcie długiego remontu (brak czasu) I o Ile moja kosiarka będzie dobrze pracować po remoncie :) to napiszę na wiosnę jak wyniki z pierwszego koszenia. Możesz sobie obejrzeć viewtopic.php?f=40&t=371. I życzę dobrego zakupu i zadowolenia ze sprzętu.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przetrząsaczo - zgrabiarka

Post autor: marekspectra » 03 lut 2014, 10:06

Marcin powiedział wszystko :)

Powiedz jakie inne prace chcesz wykonywać tym traktorkiem, masz już jakiś inny sprzet który byś chciał użytkować? Daleko masz pole od domu?
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Łukasz
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2014, 19:54

Re: Przetrząsaczo - zgrabiarka

Post autor: Łukasz » 03 lut 2014, 19:18

Traktorek pracowałby w mojej stajni.

Oto lista prac jakie planuję nim wykonywać:

1. Praca glebogryzarką i broną
2. Wożenie balotów siana, słomy, za pomocą przystawki do tylnego TUZ'a lub ewentualnie w droższej opcji tura. Waga balotu siana wynosi do 300 kg, wielkość zazwyczaj 120x120 cm.
3. Przetrząsanie siana zgrabiarką i grabienie go pod prasę
4. Wsiewanie nawozu rozsiewaczem
5. Wożenie przyczepką siana oraz wielu innych rzeczy
6. Wywóz obornika ze stajni na pryzmę przyczepką kiprującą
7. Odśnieżanie i spychanie ziemi lub piachu za pomocą szufli pod tylny TUZ, lub innego wynalazku pod tylny TUZ bo na pług raczej się nie szarpnę

Maszyn żadnych jeszcze nie posiadam, ale mam dostęp i możliwość kupna potrzebnych mi maszyn, tylko, że dedykowanych do traktorów typu c330, c360. Maszyny specjalne dla japońskich traktorków oczywiście też wchodzą w grę, jednak chętniej wybrałbym te do "większych" traktorów z uwagi na łatwiejszą dostępność i cenę. Teraz mam wątpliwości dwojakiego rodzaju. Czy japończyk da sobie radę z większą maszynką oraz czy fizycznie da się je podłączyć. Wiem że traktorki mają TUZa kat. 1 natomiast używane z ursusami maszyny chyba 2 lub 3, da się to pogodzić?

Do Marcinbg Czy Twoje słoneczko jest fabrycznie pod kat. 1 czy może coś przerabiałeś?

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Przetrząsaczo - zgrabiarka

Post autor: petra » 03 lut 2014, 23:07

Witaj, nie jestem wielkim znawcą tych maszynek bo sam kupiłem pierwszy swój traktorek w czerwcu, a pracuję nim / koszenie kosiarka bijakową, odśnieżanie pługiem przednim / raptem od września ale namawiam Cię raczej na zakup ciągnika o mocy 23-26 KM i wadze własnej około 1000 kg.
Sam kupiłem Kubotę GL 23 i jak na razie jestem zadowolony - przewoziłem nim drewno na opał w skrzyni transportowej oraz ziemię o wadze powyżej 300 kg i nie było problemów, śnieg spychałem pługiem z drogi gruntowej - jak wyżej.
Narzędzia od C 330 też można już do takiego traktorka podłączyć przerabiając, albo zawiesie, albo same bolce w maszynach. Wybór należy do Ciebie - oba warianty da się zrobić.
Jak byś miał pytania to chętnie odpowiem. Poszukaj na forum zdjęć i filmików gdzie opisywałem już swój "kabriolet"
Pozdr
Petra
Petra
Kubota GL23

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: Przetrząsaczo - zgrabiarka

Post autor: marcinbg » 04 lut 2014, 09:06

Petra Ja nie namawiam Łukasza na kupno 15 konnego ciągnika tylko podaje swój przykład :D że mój ciągnik początkowo miał obsługiwać glebogryzarkę pług brony i kilka innych rzeczy bo myślałem że z przewracarką sobie nie poradzi a tym czasem on jak na 15 km to idzie jak burza hehe :D . Łukasz wracając do twojego pytania otóż ja w mojej przewracarce musiałem przerabiać mocowanie pod tuz (Był to prototyp) przykręciłem do blach tych od przewracarki kawałki ceownika tak żeby wystawały do przodu po obu stronach i połączyłem je jeszcze jednym w poprzek i do tego krótszy i sworznie odpowiedniej szerokości pod TUZ Kuboty. ( Może trochę chaotycznie napisałem ale dopiero jutro będę miał mozliwość zrobić zdjęcia to wrzucę).

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Przetrząsaczo - zgrabiarka

Post autor: petra » 04 lut 2014, 11:37

Marcin, ja jak ty podaję swój przykład, ale skoro zamierza używać narzędzi od C330 to musi się liczyć z koniecznością zakupu właśnie takiego traktorka, mniejszy nie da rady. Sam obawiam się czy mój podoła pługom od ursusa i szukam tych małych.
Pozdr
petra
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przetrząsaczo - zgrabiarka

Post autor: marekspectra » 05 lut 2014, 13:00

Nie zawsze nasze założenia okazują sie trafne :) i nagle okazuje sie ,że mamy do roboty dużo wiecej niż nm sie wydawało :)

Łukasz - wg złożeń to tą pracę mógłby wykonać traktorek 15KM czyli taki jak ma Marcin. Traktorki, czy Zbyszka, czy podobny jak mój, takie robótki a nawet dużo większe robią na zawołanie. Ale one już mają ciut większe gabaryty i wagę pow 1tony.

Ja sugerowałbym zacząć poszukiwania od klasy 20KM czyli jak Bultra, B1600, aste, B2150 czyli z tylnymi kołami o rozmiarze 20cali. Ma już swoją masę , swoją moc, a ciągle jest malutki - kompaktowy co ważne w pracy w pomieszczeniach.

Uwaga! nigdy nie wybieraj modelu bez 4x4 ! - Brak przedniego napędu drastycznie ogranicza możliwe zastosowania. Powodzenia w szukaniu ! - hej
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Łukasz
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2014, 19:54

Re: Przetrząsaczo - zgrabiarka

Post autor: Łukasz » 06 lut 2014, 21:47

Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi i sugestie. Będę szukał traktorka ok. 20 KM.
Czy duże znaczenia ma marka traktorka czy patrzeć raczej tylko na stan techniczny?


Od Admin:

Dalszą dyskusję nt. "jaki traktorek?" przenisłem do tematu wyżej.

Awatar użytkownika
amigorm1976
Posty: 402
Rejestracja: 26 gru 2013, 20:02
Lokalizacja: Mazowszany / pow. Radomski
Kontakt:

Re: Przetrząsaczo - zgrabiarka

Post autor: amigorm1976 » 03 maja 2014, 22:13

Przetrząsaczo - zgrabiarkę 5 gwiazdową bez większego problemu ciągałem traktorkiem o mocy 13kM
Obrazek
Pozdrawiam Serdecznie

ODPOWIEDZ